• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası

ERKEN BOŞALMANIN DOĞAL VE KALICI ÇÖZÜMÜ

ERKEN BOŞALMANIN DOĞAL VE KALICI ÇÖZÜMÜ NEDİR?

 

        Çoğu erkek hayatının bir döneminde çeşitli stres faktörleri nedeni ile gelip geçici olarak erken boşalma sorunu yaşayabilir. Hemen telaşlanıp kaygılanmamak gerekir. Ancak tekrarlayıcı ve sürekli bir şekilde olması sorun olduğuna dair bir işarettir.

      erken boşalma doğal çözüm 

      Erken boşalma erkek cinsel işlev problemleri içine orgazm bozuklukları içinde sınıflandırılır ve orgazm aşamasında bir bozukluk olarak kabul edilir. Erken boşalma pek çok erkeğin ve çiftin hayatını etkileyen ve en sık görülen erkek cinsel işlev problemlerinden biridir. Uzun süre devam etmesi halinde zamanla erkekte sertleşme (ereksiyon)bozukluğu cinsel isteksizlik sorunlarına neden olabilmektedir. Aynı şekilde erkeğin cinsel eşinde cinsel isteksizlik ve orgazm bozukluklarına ve çift arasındaki romantik ilişkinin zarar gömesine neden olabilmektedir.

      Erken Boşalma Nedir?

     Erken boşalma (prematür ejakülasyon) kişinin hızla uyarılarak bazen daha vajinaya girmeden bazen girer girmez ya da girişten hemen sonra sürekli ya da yineleyici bir şekilde erkeğin isteğinin ve kontrolünün dışında istemsiz olarak boşalmasıdır. Erken boşalması olan erkeklerin boşalma kontrolleri üzerinde istemli denetimleri yoktur. Genellikle ilk aktif cinsel yaşamlarının başlarından itibaren çok çeşitli nedenlerle boşalma refleksi üzerinde kontrol geliştirememişlerdir. Erken boşalama ağır, orta ve hafif olmak üzere çeşitli şekillerde görülebilir.

    Erken boşalması olan erkekler tekrarlayan kontrolsüz boşalma deneyimleri sonucunda zamanla her cinsel etkinlikte tekrar erken boşalma endişesi yaşamaya başlarlar ve gerginlikleri giderek artar. Genellikle kendilerini eşlerine karşı suçlu hissederler ve eşlerine yetememe duygusu yaşarlar. Her erkek erken boşalmaya kendine göre farlı tepkiler verir. Bazıları problemi kabul edemediği için inkâr eder; bir problem yokmuş gibi davranır.

      Aynı şekilde erken boşalma sorunu yaşayan erkeklerin eşleri de soruna farklı şekilde tepki gösterir. Bazıları muhtemelen eşi kırmamak için ya da cinsel iletişimleri olmadığı için hiç bir sorun yokmuş gibi davranır. Bazı kadınlar ise eşlerini incitecek sert tepkiler verir.

      Doğrusu çiftin erken boşalma sorununa nasıl baktığı önemli bir meseledir. Eşin sert tepkiler vermesi neredeyse her zaman erken boşalmayı arttırır. Üstelik bu da yetmiyormuş gibi çift arasında tartışmalara yol açarak evlilik ilişkisini olumsuz yönde etkiler Bu nedenle erken boşalama sorunu yaşayan erkelerin eşleri bunun eşlerinin elinde olmadığını bilerek çözüm için desteklemeli ve eşlerini cesaretlendirmelidir.

      Erken boşalama sorunu yaşayan erkekler ise sorunu inkâr etmek yerine kabullenmeli ilk önce sorunu eşleri ile konuşarak onların desteğini almalıdır. Emin olun sorunu eşinizle konuşmanız onu çok memnun edecek ve sizi kendine daha yakın hissedecektir. Bu şekilde çift sorunu konuştuktan sonra beraberce bir cinsel terapist rehberliğine ilerlemelidir. Erken boşalama çözülebilen bir problemdir ve çözüm için en önemli şey kişin ve çiftin motivasyonudur.

 

Erken Boşalmanın Türleri

 

Birincil (primer) Erken Boşalma: Kişi ilk aktif cinsel yaşamının başından itibaren erken boşalma sorunu yaşıyordur.

İkincil (sekonder) Erken Boşalma: Kişi yaşamını bir döneminde erken boşalma kontrolünü sağlayabildiği halde sonradan ortaya çıkmıştır.

Durumsal Erken Boşalma: Kişi bazı durumlarda veya bazı partnerlerle erken boşalma sorunu yaşarken diğer bazı durumlarda veya partnerlerle yaşamaz.

 

Erken Boşalmanın Belirtileri

 

Erken boşalmanın en tipik belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Cinsel etkinlik sırasında bir dakika gibi bir sürede kontrolsüz bir şekilde boşalma
 • Cinsel etkinlik sırasında boşalmayı önlemede güçlük çekme veya boşalmayı kontrol edememe
 • Tekrar aynı sorunu yaşama endişesi ile cinsel etkinlikten kaçınma
 • Cinsel aktivite ile ilgili performans kaygısı, endişe ve huzursuzluk duyma
 • Hayal kırıklığı, suçluluk ve yetersizlik duygusu
 • Erken boşalmanın neredeyse her ilişkide tekrarlaması
 • Erken boşalma sorunun en az altı aydır devam ediyor olması

 

 Erken Boşalmanın Nedenleri

 

Erken boşalmanın nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte tıbbı nedenler ve psikolojik nedenler olmak üzere iki ana başlık altında toplanmaktadır. Ancak erken boşalmanın tıbbı ve biyolojik nedenlerden ziyade psikolojik nedenlerle ilişkili olduğu kabul edilmektedir.

 Erken Boşalmanın Psikolojik Nedenleri

 • Cinsel bilgi eksikliği ve irrasyonel inançlar
 • Olumsuz cinsel deneyimler ve cinsel deneyimsizlik
 • Anksiyete ve depresyon
 • Çocukluk çağı ruhsal ve cinsel travmaları
 • Performans anksiyetesi
 • İlaç ve madde kullanımı
 • Düşük özgüven

Evlilik İlişkisinden Kaynaklanan Nedenler

 • Yalnızlık korkusu
 • Çift ilişkisindeki güç savaşı
 • Olumsuz cinsel etkileşim örüntüleri
 •  Abartılı, gerçekçi olmayan cinsel beklentiler.
 • Cinsel iletişimsizlik
 • Eşte görülen diğer cinsel işlev sorunları
 • Ciddi evlilik sorunları

 

 Erken Boşalmanın Tıbbı Nedenleri

 • Diyabet
 • Tiroit ve hormonal hastalıklar.
 • Varikosel
 • Hipofiz bezi hastalıkları
 • Nörolojik hastalıklar

Erken Boşalma Sorunu Yaşayan Erkek Ne Hisseder?

Erken boşalması olan erkek bu sorunundan dolayı son derce üzgün ve rahatsızdır. Tekrar tekrar aynı sorunu yaşadığından zamanla beklenti kaygısı yaşamaya başlar. Erken boşalacağı endişesi ile cinsel yakınlığın doğal bileşeni olan eşine dokunma ve kendisine dokundurma davranışlarından mahrum kalır.

       Genellikle başarısız olama korkusu yaşar. Tekrar başarısız olacağı endişesi ile eşle olan cinsel etkinliklerden kaçınır. Cinsel aktiviteden sonra genellikle hayal kırıklığı, utanç ve eşine karşı suçluluk hisseder. En önemlisi de genellikle partneri tarafından mahcubiyetinin yeterince anlaşılmadığını hisseder.

        Genellikle sorunu konuşmaktan çekindikleri için tedavi arayışları uzar. Zihinleri hep boşalmalarını kontrol etmekle meşguldür. Cinsel başarısızlığa karşı kaygılı bir bekleyiş içindedirler. Eşe karşı yeterli olamama, memnun edememe ve mahcup olmanın yanı sıra zamanla ereksiyonlarını kaybetme korkusu da yaşamaya başlarlar.

Erken Boşalmanın Doğal Ve Kalıcı Çözümü Var mıdır?

      Erken boşalmanın doğal ve kalıcı çözümü konusunda bu gün için geliştirilmiş en etkili yöntem cinsel terapidir. Erken boşalama cinsel terapisi erkeğin erken boşalama kontrolünü geliştirebilmesi için düzenlenmiş basamaklı cinsel terapi tekniklerinden oluşur. Erken boşalma cinsel terapisinde amaç cinsel duyumlar konusunda farkındalık kazandırarak boşalama kontrolü geliştirmeyi öğrenmektir. Erken boşalma bir hastalıktan ziyade bir yanlış öğrenmedir. Erkekler erken boşalma cinsel terapisi ile boşalmalarını kontrol etmeyi öğrenebilmektedir.

       Çifttin motive olması, verilen ev ödevlerini düzgün bir şekilde yapmaları cinselliğin güzel bir şey olduğu duygusu ile birbirlerini desteklemeleri dahilinde erken boşalma vakalarının tamamı başarılı bir şekilde çözüme kavuşmaktadır. Çünkü erkek aşamalı cinsel terapi programı dahilinde boşalma refleksi üzerinde kontrol sağlamayı öğrenmiştir.

         Cinsel terapide eş desteği çok önemlidir.Erken boşalma sorunu çiftin ortak sorunu olarak ele alınır.

 

Erken Boşalma Sorunu Yaşayan Çift Ne Yapmalı?

    Çift erken boşalmanın çok sık neredeyse üç erkekten birinin başına geldiğini bilmeli ve erken boşalmanın cinsel terapilerle başarılı bir şekilde çözülebildiğini bilmelidir.

     İlk kural problemi kabul etmektir. Denetimsiz boşalma kişinin yaşam kalitesini etkiliyorsa; partnerle olan ilişkilerde kişiler arası soruna neden oluyorsa problemin çözümünü eşi ile konuşmalıdır.

     Erken boşalması olan erkeler utanç ve mahcubiyet duygusu ile sorunu eşleri ile konuşmakta güçlük çekerler. Eşlerinin kendilerini anlayamayacağını düşünürler. Tam tersine sorunu kabul edip çözüm için eşinizle konuşmanız eşinizi çok memnun eder. Size karşı daha yakın hisseder ve sizi destekler. Böylece cinsel sorunun yarattığı aranızdaki gerginlik azalır. Konuşmak sorunun çözümü için atılan en önemli ilk adımdır. Ayrıca cinsel sorunu eşinizle rahatça konuşmak sizi de çok rahatlatır.

         Sonraki adım deneyimli bir cinsel terapistten bir çift olarak birbirinizi destekleyerek cinsel terapi almanızdır.

 

Erken Boşalma Sorunu Yaşayan Çiftler Ne Yapmamalı?

 

     Erken boşalmanın çözümünde anestetik kremeler, pomadlar, geciktirici spreyler, üst üste kullanılan prezervatifler, cinsel etkinlikten önce mastürbasyon yapama, ikinci üçüncü ilişkiler için ısrar ederek telafi yoluna gitme, dişlerini sıkma, dudaklarını ısırma ve kendine tırnak batırma gibi davranışsal stratejiler işe yaramaz.

     Aynı şekilde cinsel etkinlik sırasında mezarlıkları düşünme, gelecek ayki faturaları düşünme, matematik hesabı yapma gibi bilişsel stratejilerde işe yaramaz. Tam tersine erken boşalmayı daha da arttırır. Çiftin cinsellikten aldığı hazzı azaltır. Çiftin vakit kaybetmesine neden olur. Günümüzde erken boşalma sorunu erken boşalma cinsel terapisi ile doğal ve kalıcı bir şekilde çözülebilmektedir. Bütün erkek cinsel işlev sorunları içinde cinsel terapiye en iyi yanıt veren erken boşalmadır. 

 Erken Boşalma Evlilik İlişkisini Nasıl Etkiler?

     Erken boşlamaya çiftler farklı şekillerde tepki verse de erken boşalma çoğunlukla erkekler ve eşleri için stres kaynağıdır. Erken boşalmanın çift ilişkisi üzerindeki en büyük etkisi aralarındaki romantik ilişkiye zarar vermesidir. Erkek erken boşalmasından dolayı suçluluk hissederse cinsel etkinlikten kaçınmaya başlayabilir. Buna paralel olarak duygusal olarak da geri çekilmeye başlayabilir. Bu durum karşısında kadın kendini reddedilmiş hissederek eşe kızgınlık duyabilir.

    Erken boşalma tedavi edilmezse ilk önce erkeğin bireysel işlevselliğini etkiler. Zamanla cinsel isteksizlik ve sertleşme ( ereksiyon) bozukluğuna yol açabilir. Eşleri duygusal olarak birbirinden uzaklaştırabilir. Cinsel doyumlarını azaltır. Çiftin arasında gerilim yaratarak evlilik ilişkilerine zarar verebilir.

     Kadında uyarılma, cinsel isteksizlik ve orgazm sorunlarına yol açabilir. Erken boşalma sorununu ile yüzleşmenin sorunu bir profesyonele anlatmanın bir erkek için ne kadar zor bir şey olduğu anlaşılabilir bir durumdur. Erken boşalması olan kişiler genellikle sorunun kendiliğinden düzelme beklentisi içindedirler. Anacak erken boşalmanın zamanla düzelme ihtimali çok düşüktür.

     Özsaygınıza ve romantik ilişkilerinize zarar veren kontrolsüz boşalma sorunu için profesyonel bir destek almak erken boşalma sorununu üstesinden gelmek için önemli bir seçenektir.

      Erken boşalma (prematür ejakülasyon) deneyimli bir cinsel terapist rehberliğinde bireysel cinsel terapi ya da birleşik çift terapisi şeklinde yürütülen cinsel terapi yöntemleri ile başarılı bir şekilde çözüme kavuşturulabilmektedir.

Shu. Güldane Kavgacı
Aile ve Evlilik Terapisti & Cinsel Terapist 

Kıskançlık terapisi