• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Vajinismus Belirtileri

VAJİNİSMUS BELİRTİLERİ  
        
Vajinismus cinsel birleşme denemelerinde vajina kaslarının bayan eşin istemi ve kontrolü dışında kasılarak vajinal girişin mümkün olmamasıdır. Çift her denediğinde tekrar tekrar aynı şeyle karşılaşır.
         Genel olarak ilk cinsel birleşme deneyiminde sorun kendini gösterse de daha önce başarılı ve uyumlu cinsel ilişkisi olmasına rağmen şiddetli evlilik çatışmaları, fiziksel ve cinsel travma,  ağrılı zor jinekolojik muayeneler ve operasyonlar, ağrılı cinsel ilişki gibi nedenlerle sonradan da ortaya çıkabilmektedir.
         Çiftin cinsel birleşme denemelerinde vajinayı çevreleyen kaslardaki istemsiz kasılmalar bazı vakalarda tüm bedenin kasılması ya da sadece bacakların ve kalçaların kasılması hatta sırtta kasılmalar olması şeklinde de olabilmektedir. Kişideki bu kasılmalara bacakların kapanması, korku, kaçınma tepkisi, eşi eliyle itme, yüzde korku endişe ve panik hali eşlik etmektedir.
         Genel olarak vajinismus ilk cinsel birleşme denendiğinde ortaya çıkar. İlk önce çiftler buna ne tepki vereceğini bilemez. Bazıları hayal kırıklığı yaşar. Bazıları ise yorgunluk gibi rasyonalize edici bahaneler bulup daha sonra olacağını düşünerek konunun üzerinde pek fazla durmaz. Ancak çiftler tekrar tekrar denediğinde aynı manzara ile karşılaşınca buna ne anlam vereceğini bilemezler. Giderek kendileri de vajinal girişin olmayacağına inanmaya başlarlar. Hatta çoğu çift bunun sadece kendi başlarına geldiğini düşünürler.
            Tekrarlı başarısız deneyimlerin sonunda kadın kendi kadınlığında bir eksiklik olduğunu yahut ta kendinde fiziksel  anatomik bir bozukluk olduğunu düşünmeye başlar. Diğer taraftan da eşine karşı kendini suçlu hisseder.
          Erkek eş ise giderek eşine karşı öfke, istenmeme, reddedilme, kırgınlık gibi duygular yaşar.
          Hemen hemen bütün vajinismuslu kadınlarda ağrı, acı beklentisi vardır. Ayrıca bu kadınların doğum korkusu ya da kendilerine kötü bir şeyler olacak korkusu gibi belirgin tipik korkuları vardır.
          Vajinismusun tipik belirtilerinden bir diğeri ön sevişme sırasında herhangi bir sorun yoktur. Bu kadınların ıslanma, uyarılma, orgazm olma gibi cinsel işlevleri yerindedir. Ancak iş cinsel birleşme aşamasına gelince her şey birden bire tersine döner. Hemen bacaklarda kasılma, kapanma, eşi üstünden itme, korku ve panik hali oluşur. Bu manzarayı gören eş ister istemez geri çekilmek zorunda kalır. Bacakların kapanması, korku ve kaçınma tepkilerinin sonucunda çiftin her iki üyesinde girişin olmayacağı inancı oluşmaya başlar ve her başarısız girişim bu inancı daha da besler. Vajinismuslu çifter bunu orada bir duvar var giriş kapalı şeklinde dillendirirler. Bayan eş cinsel birleşme sırasında dayanamayacağı kadar ağrı acı olacağı vajinanın parçalanacağı, çok kanama olacağı, ya da  kendisine kötü bir şeyler olacağı şeklinde tipik korkular yaşar
          Aslında vajinal giriş denemeleri sırasında oluşan bu istemsiz kasılmalar ağrı, acı, kanama olacağı beklentisine karşı geliştirilmiş bilinç dışı savunma manevralarıdır. Kişi bu kasılmalar sırasında çok büyük bir sıkıntı, heyecan ve gerginlik duyar. Bu sıkıntı kişide özel hassas bir duygulanım şekli yaratır. Bu duygulanım şekli kişiyi kırılgan, üzgün, hassas bir duygu durumuna sokarak onun ağlamasına neden olur. Kişide oluşan bu özel hassas duygulanım durumu çift arasında etkileşimsel ve kişiler arası problemlere neden olur
          Vajinismuslu kadınlar jinekolojik muayenede güçlük yaşarlar. Bacaklarını kapatırlar. Çoğu kez  eşin cinsel organlarına ve kendi cinsel organlarına bakamazlar, dokunamazlar. Cinsel ilişkiden korkarlar, kaçınırlar ve ha bire olası bir cinsel birleşmeyi ertelerler. Ancak hemen hemen hepsi çocuk sahibi olmak ister. Hatta uzun sürmüş vaji nismus vakalarında tedaviye çocuk istemi ile başvururlar. Vajinismusta cinsel ilişki gerçekleşmediği için evlilik birliğine olumsuz etki edebilir.
          Vajinadaki bu istemsiz kasılmalar lokal anesteziler, alkol  kullanımı, jel kullanımı  ya da  sakinleştirici kullanımı ile ortadan kalkmaz. Çünkü vajinismus fiziksel nedenlerden kaynaklanan bir sıkıntı değil psikolojik nedenlerden kaynaklanan bir cinsel problemdir. Ayrıca vajinismus kızlık zarı ile ilgili olmadığı için kızlık zarı operasyonu ile de ortadan kalkmaz.
         Çift her denediğinde başarısızlıkla sonuçlanır. Bunun sonucunda giderek başaramama, yapamama korkuları daha da   artarak kişi sanki sorunu hiç çözemeyecekmiş gibi bir hisse kapılıp kısır bir döngünün içine girer.
         Aslında vajinismus sorunu yaşayan kişi bu sorunu çözmeyi çok istemektedir. Bunun için elinden geleni de yapmasına rağmen  bunu bir türlü başaramamış olmasına bir anlam veremez. Hatta giderek kendisinde bir kusur olduğunu düşünmeye başlar.
           Bizim toplumumuzun kültürel değerlerinden kaynaklanan nedenlerle çiftlerin mahreminde kalması gereken bu durumun aileler tarafından öğrenilmesi durumu daha da karmaşıklaştırarak çift üzerinde yoğun bir baskı oluşturur.
           Çift vajinismus sorunu ile boğuşurken üyelerden her biri kendine özgü korku ve kaygılar yaşar. Bayan eş kendini yetersiz, başarısız, eksik, mutsuz, üzgün,  hayatında bir şeyin eksik olduğu duygusu, eşine ve kendine verdiği sözleri yerine getirememe, eşini kaybetme korkusu, eşe ekonomik olarak yük olma düşüncesi, bazen eşin kendisine yardımcı olmadığı gerekçesi ile eşe yönelik kızgınlık, kırgınlık, öfke, depresyon, ağlama nöbetleri, çaresizlik, yetersizlik, herkesin kolayca yaptığı bir şeyi kendisinin niye başaramadığı duygusu, sosyal çevreden çekilme, sanki bu sorunun hiç çözülmeyecekmiş gibi algılanması, kızgınlık, öfke,  kırılgan bir ruh hali; bezginlik, cinsel isteksizlik, işte ve diğer aktivitelerde bu sorunu kafasındanbir türlü atamama gibi duygusal ve kişiler arası semptomlar gelişir.
        Erkek eşte de aynı şekilde buna paralel olarak, başarısızlık, mutsuzluk, reddedilme, istenmeme, yanlış yaptığı düşüncesi ya da tekrar bir yanlış yapacağı korkusu, yetersizlik, ne yapacağını bilememe, eşe karşı öfke kızgınlık, bazen eşe acıma, incitmekten korkma, içe kapanma, işle aşırı meşgul olma, yanlış kişi ile evlendiği şüphesi, bıkkınlık, yorgunluk, bazen kendi cinsel işlevlerini sorgulama gibi belirtiler sergiler.
        Çift bu belirtileri yaşarken çiftin evlilik ilişkisi de bundan nasibini alarak çiftin ilişkisini kaygan bir zemine oturtur. Çift bu sıkıntıların güdümünde kolayca suçlama, karşı suçlama ilişki kalıbına takılarak evlilik problemleri de yaşamaya başlayabilir.
         Ezcümle vajinismus sorunu yaşayan çiftler bir şekilde kendilerini güçsüz ve başarısız hisseder. Bu da onların mutsuz olmasına neden olur.
        Bereket versin ki vajinismus iyi eğitim görmüş, deneyimli bir cinsel terapistin eşliğinde cinsel terapiyle mükemmel bir şekilde çözülebilir bir cinsel fonksiyon bozukluğudur.
        Cinsel terapistlerinin  eşliğinde ilerleyen çift terapi yolculuğunun sonunda birbirinden haz alıp haz verebilecekleri bir cinsel ilişkiyi gerçekleştirdiklerinde sevinçten ağlarlar. Bu mükemmel sonuç çift için olduğu kadar cinsel terapist için de son derece teşvik edici ve ödüllendiricidir. Terapi süresi boyunca herkes yorulmuştur. Ancak bu yorgunluk aynı zamanda besleyici geliştirici heyecanla karışık tatlı bir yorgunluktur.
 
Shu. Güldane KAVGACI
Aile ve Evlilik Terapisti & Cinsel Terapist

Cinsel Terapi ile ilgili Makalelerimiz


Vajinismus,Vajinismus Tedavisi,Vajinismusu Nasıl
Yenerim,Vajinismus Çözümü,Vajinismus Nasıl Yenilir,Vajinismus
Problemi,Vajinismus Tedavisi,
ilk gece korkusu,Vajinismus nedir,Ağrılı cinsel
ilişki,Vajinusmus,
Cinsel ilişkiye girememe,Vaginusmus,Vajinismus
Ankara,Vajinismus İstanbul,
Vajınusmus,Vajunusmus,İlişkide kasılma,Ağrılı
ilişki,Vajinismus psikolog,
Vajinismus sorunu,Vaginismus tedavisi,Vajinismusu nasıl yenerim,Vajinismusla yaşamak,Vajinismus hastalığı,Vajinismus tedavi merkezleri,
Vajinismus
tedavi yöntemleri,Vajinismus Antalya,vajinismus tedavisi İzmir,vajinismus tedavi merkezi,vajinismus tedavi yolları,psikolog vajinismus,İstanbul vajinismus,hipnozla vajinismus tedavisi,Vajinismustan kurtulmak,vajinusmus forum,vajinismus hikayeleri,
vajinismus forum,vajinismus egzersizleri
,vajinismus nasıl tedavi edilir,
vajinusmus nedir,cinsel ilişki sorunları,cinsel
tedavi uzmanı,vajinismus nedenleri,vajinamus,vajinismus belirtileri,ilk gece korkusu nasıl yenilir,vajinismusun üstesinden gelmek,cinsel ilişki
korkusu,cinsel ilişkide kasılma,
vajinismus ve hamilelik,vajinismus çözüm,pendik psikolog,Vajinismus uzmanı,bayan vajinismus Terapisti,vajinismus merkezi,Vajinismus nedir,vajinismus problemi,vajinismus nasıl çözülür,vajinismus
parmak egzersizleri,
ilk gece cinsel ilişki,ilişkiye girememe
nedenleri,Vajinismus Uzman Danışman,
Kadınlar kulübü vajinismus,Bahariye Kadıköy
Cinsel Terapi Merkezi,
Vajinismus hastalığı nedir,vajinismus
video,Ankara vajinismus tedavisi,
Vajinismusun üstesinden gelmek,Vajinismus videoları,vajinismus tedavi ücreti,Vaginismus nedir,Vajinismus ilacı,Vajinismus ve normal doğum,Vajinismus ilaçları,Vajinismus hamilelik,Vajinismusta hamilelik,Vajinismus tedavi ücretleri,Kadınlarda cinsel isteksizlik nedenleri,Cinsel isteksizlik sebepleri,Cinsel ilişki sorunu,Vajınusmus tedavısı,
Vajinismus terapisti,ilk gece sorunu,ilk gece,korkusunu yenmek,
kadında cinsel isteksizlik nasıl giderilir,vajinismus terapisi,
Vajinismus tedavisi nedir,vajinismus tedavisi
nasıl yapılır,
kadınlarda ilişkiye girememe,vajinismusu kendim
nasıl yenebilirim,
ağrılı cinsel ilişki tedavisi,vajinismus uzman
tv,uzman tv vajinismus,
vajinismus psikoloğu,vajinismus resmi,vajinismusu
yendim,
vajinismus kadıköy,vajinismus tedavisi yapan
hastaneler,
psikolog anadolu yakası,vajinismusu
yenenler,vajinismus klinik,
vajinismus nasıl yenilir,vajinismus
izmit,vajinismus Kocaeli,
vajinismus kas gevşetici,ilk gece ilk cinsel
ilişki,cinsel terapi merkezi İstanbul,
vajinismusu yenen kadınlar,vajinismusu yenmek,vajinismus tedavisi Bursa,vajinismus yardım,vajinismus tedavi merkezi,Bayrampaşa Yeşilköy İkitelli Halkalı Bahçeşehir Cinsel Terapist
İstanbul,
istanbul cinsel terapist,vajinismusu kendim
yendim,ücretsiz vajinismus nedir,vajinismusa kesin çözüm,
vajinismusu nasıl yenebilirim,vajinismusu yenmek

istiyorum,cinsel ilişki problemleri,kadınlarda ilişkiye
girememe tedavisi,
cinsel ilişki problemi,kasılmalı cinsel
ilişki,anadolu yakası cinsel danışman,
bayan vajinismus terapisti,vajinismus merkezi
istanbul,
kadın vajinismus uzmanı
,bayan vajinismus danışmanı,vajinismus sorunu tedavisi,vajinismus tedavi
uzmanı,
vajinismusa kesin tedavi,vajinismus kesin tedavi,
Vajinismus,Vajinismus Tedavisi,Vajinismusu Nasıl Yenerim,Vajinismus Çözümü

Vajinismus Nasıl Yenilir,Vajinismus Problemi,vajinismus tedavisi
ilk gece korkusu,vajinismus nedir,ağrılı cinsel ilişki,vajinusmus
cinsel ilişkiye girememe,vaginusmus,vajinismus ankara,vajinismus istanbul
vajınusmus,vajunusmus,ilişkide kasılma,ağrılı ilişki,vajinismus psikolog
vajinismus sorunu,vaginismus tedavisi,vajinismusu nasıl yenerim
vajinismusla yaşamak,vajinismus hastalığı,vajinismus tedavi merkezleri
vajinismus tedavi yöntemleri,vajinismus antalya,vajinismus tedavisi izmir
vajinismus tedavi merkezi,vajinismus tedavi yolları,psikolog vajinismus
istanbul vajinismus,hipnozla vajinismus tedavisi,vajinismustan kurtulmak
vajinusmus forum,vajinismus hikayeleri
vajinismus forum,vajinismus egzersizleri,vajinismus nasıl tedavi edilir
vajinusmus nedir,cinsel ilişki sorunları,cinsel tedavi uzmanı,vajinismus nedenleri
vajinamus,vajinismus belirtileri,ilk gece korkusu nasıl yenilir
vajinismusun üstesinden gelmek,cinsel ilişki korkusu,cinsel ilişkide kasılma
vajinismus ve hamilelik,vajinismus çözüm,pendik psikolog
vajinismus uzmanı,bayan vajinismus Terapisti,vajinismus merkezi,vajinismus nedir,
vajinismus problemi,vajinismus nasıl çözülür,vajinismus parmak egzersizleri
ilk gece cinsel ilişki,ilişkiye girememe nedenleri,vajinismus uzmanı
kadınlar kulübü vajinismus
vajinismus hastalığı nedir,vajinismus video,ankara vajinismus tedavisi
cenk kiper vajinismus,vajinismus videoları,vajinismus tedavi ücreti
vaginismus nedir,vajinismus ilacı,vajinismus ve normal doğum
vajinismus ilaçları,vajinismus hamilelik,vajinismusta hamilelik
vajinismus tedavi ücretleri,kadınlarda cinsel isteksizlik nedenleri
cinsel isteksizlik sebepleri,cinsel ilişki sorunu,vajınusmus tedavısı
vajinismus terapisti,ilk gece sorunu,ilk gece korkusunu yenmek
kadında cinsel isteksizlik nasıl giderilir,vajinismus terapisi
vajinismus çare,vajinismus klinikleri,vajinismus nasıl anlaşılır
vajinismus tedavisi nedir,vajinismus tedavisi nasıl yapılır
kadınlarda ilişkiye girememe,vajinismusu kendim nasıl yenebilirim
ağrılı cinsel ilişki tedavisi,vajinismus uzman tv,uzman tv vajinismus,
vajinismus psikoloğu,vajinismus resmi,vajinismusu yendim
vajinismus kadıköy,vajinismus tedavisi yapan hastaneler
psikolog anadolu yakası,vajinismusu yenenler,vajinismus klinik
vajinismus nasıl yenilir,vajinismus izmit,vajinismus Kocaeli
vajinismus kas gevşetici,ilk gece ilk cinsel ilişki,cinsel terapi merkezi İstanbul
vajinismusu yenen kadınlar,vajinismusu yenmek,vajinismus tedavisi Bursa
vajinismus yardım,vajinismus tedavi merkezi İstanbul
istanbul cinsel terapist,vajinismusu kendim yendim
ücretsiz vajinismus nedir,vajinismusa kesin çözüm
vajinismusu nasıl yenebilirim,vajinismusu yenmek istiyorum
cinsel ilişki problemleri,kadınlarda ilişkiye girememe tedavisi
cinsel ilişki problemi,kasılmalı cinsel ilişki,anadolu yakası cinsel danışman
bayan vajinismus terapisti,vajinismus merkezi istanbul
kadın vajinismus uzmanı,bayan vajinismus danışmanı
vajinismus sorunu tedavisi,vajinismus tedavi uzmanı
vajinismusa kesin tedavi,vajinismus kesin tedavi
Bakırköy vajinismus,Kadıköy vajinismus,Vajinismusu nasıl yenerim
sertleşememe nedir,Almanya vajinismus,vajinismusdan kurtulmak, vajinismus İsviçre, vajinismus Rusya, vajinismus Japonya. vajinismus Hollanda
vajinismus belası,vajinismus kliniği,yurtdışı vajinismus
vajinismus yurtdışı,vajinismus Fransa,vajinismus Hollanda,vajinismus Almanya, vajinismus Danimarka, vajinismus İsveç, vajinismus Kanada, vajinismus Abd, vajinismus İngiltere, vajinismus terapi ücreti,vajinismus hastane,video vajinismus tedavisi

vajinismus nasıl geçer,ataşehir vajinismus uzmanı

vajinismus uzmanı Acıbadem,Çekmeköy vajinismus uzmanı,vajinismus uzmanı Ümraniye,vajinismus uzmanı Pendik,Pendik vajinismus uzmanı,vajinismus uzmanı Tuzla
Kartal vajinismus uzmanı,vajinismus uzmanı Kartal
vajinismus sizi yenmeden,vajinismus tavsiye
vajinismus rehberi,Kadıköy vajinismus merkezi
Anadolu Yakası vajinismus,vajinismus için doktor
bayan vajinismus uzmanı,bayan vajinismus tedavi uzmanı
bayan cinsel tedavi uzmanı,Bakırköy vajinismus uzmanı
Silivri vajinismus uzmanı,Yalova vajinismus terapisti
Üsküdar vajinismus terapisi,Tekirdağ vajinismus
Üsküdar vajinismus uzmanı,Silivri vajinismus uzmanı

Üsküdar vajinismus,vajinismus Üsküdar,vajinismus Ümraniye
Ümraniye vajinismus,vajinismus Adapazarı
Adapazarı vajinismus,vajinismus Çekmeköy
Çekmeköy vajinismus,Kadıköy vajinnismus
vajinismus Tekirdağ,Tekirdağ vajinismus
vajinismus Silivri,Silivri vajinismus
Kocaeli vajinismus,Ataşehir vajinismus,vajinismus Ataşehir
vajinismus Pendik,Pendik vajinismus,Tuzla vajinismus
vajinismus Tuzla,Bostancı vajinismus,vajinismus Bostancı
Mecidiyeköy vajinismus,vajinismus Mecidiyeköy
vajinismus Eyüp,Eyüp vajinismus,vajinismus Levent
Yalova vajinismus,vajinismus Yalova,vajinismus terapisi seans ücreti
vajinismus terapisi ücreti,vajinismus Bakırköy
vajinismus çaresi,vajinismusa çare,vajinismusun çaresi
vajinismus hastaları hamile kalabilirmi
vajinismus ile başetmek,vajinismusa kalıcı çözüm
vajinismus uzmanı terapist,vajinismusla savaşmak
cinsel terapi merkezi Kadıköy,cem keçe vajinismusun üstesinden gelmek
vajinismus hastanesi,kadın vajinismus merkezi
kadınlarda ilişkiye giremem tedavisi
istanbul vajinsmus,vajinismusun üstesinden gelme
bakırköy vajinismus,vajinismus Kocalei
vajinismusa çözüm,vajinsimus
bayan vajinimus terapisti,vahinismus tedavi yöntemleri
Kadıköy vajinimus  uzmanı,vajinisnu terapisti
vajinismus terapisi seans ücreti,vajinismus merkezi Ataşehir
vajinismus merkezi Pendik,vajinismus merkezi Bakırköy
vajinismus merkezi Üsküdar,vajinismus merkezi Kartal
vajinismus merkezi Kadıköy,ilk gece korkusunu nasıl yenerim
Anadolu yakası vajinismus terapisti
Anadolu yakası cinsel terapi merkezi
ilk gece problemi,forum vajinismus,vajinismus Başakşehir
Başakşehir vajinismus,vajinismus Bahçelievler
Güngören vajinismus,vajinismus Güngören
vajinismus Gebze,Gebze vajinismus
İzmit vajinismus,vajinimus psikoloğu,cinsel ilişki ağrı
vajinimus Güldane Kavgacı,parmak egzesizleri