• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Boşanma Çocuğa Nasıl Açıklanmalı

Boşanma Çocuğa Nasıl Anlatılır?

         Çocuklar doğdukları andan başlayarak anne ve babaya bağlanır. Bu sağlıklı gelişmenin bir işaretidir. İnsan yavrusunun diğer insanların bakımına ihtiyaç duyması biyolojik bir özelliktir. Yaşamı sürdürmeye yöneliktir. Bunun yanında güven veren bağlılık ve sevgi dolu fiziksel ve ruhsal temas olmadan çocuklar normal bir şekilde gelişip olgunlaşamazlar.
        Bu bağlamda annesi ve babası boşansa da çocuğun görmediği ebeveyni özlemesi doğaldır. Ebeveynlerin boşanmış olmaları çocukların bağlılık duygularını yok etmez. Bir çocuğun hayatında ne annenin ne de babanın yeri doldurulamaz. Anne ve babanın rolleri sadece birbirini tamamlayıcıdır. Birbirlerinin yerini alamazlar ve çocuk her ikisinden de farklı şeyler bekler. Anne sevgi, bakım ve duygusal dengeleyici baba ise güç, otorite ve güven kaynağıdır.

        Boşanma döneminde eşlerin suçluluk, öfke, kızgınlık, yetersizlik başarısızlık, incinme, küçümsenme, rahatlama veya suçluluk duyguları yaşamaları olağandır. Ancak çocukların bu karmaşadan uzak tutulması tercih ve tavsiye olunur.
Genel olarak çocukların sağlıklı bir kişilik geliştirmeleri ve insanlarla doyumlu ilişkiler kurabilmeleri büyük oranda onların anne ve babalarından yardım almalarına bağlıdır.
        Çocuğa ayrılık ve boşanmanın nasıl açıklandığı onları aile hayatının bu dönemindeki değişiklikleri nasıl anlayacaklarını belirler. Burada önemli olan boşanmanın tek başına çocuklara zarar vermeyeceğinin bilinmesidir. Boşanmada çocuklar üzerinde travmatik etki yapan birleştirici öğe anne ve babanın bu krizi atlatmaya çalışırken birbirlerine ve çocuğa karşı tutum ve davranışlarıdır. Yani çocuğun iyiliği eşlerin birey olarak ve birlikte nasıl davranacaklarına bağlıdır. Kısacası çocuğun nasıl bir tepki göstereceği anne ve babanın insafi sınırları dahilindedir. Çocuk şimdi ve ileride olabilecek şeyleri yönlendirme yeteneğine sahip değildir. 
        Bir başka şekilde söyleyecek olursak çocuğun kaderi anne ve babaya bağlıdır.
        Çocuklara boşanma kararı hiçbir zaman aniden ve hazırlık yapılmadan söylenmemelidir. Eşler boşanma aşamasına gelmişlerse birbirlerine söylemeden aniden evi terk etmemelidir. Tam tersine boşanmayı düşünen eşler eşi ile birlikte bunu çocuklara ne zaman ve nasıl söyleyecekleri ve neleri söyleyip neleri söylemeyecekleri ya da çocuklardan gelen sorulara nasıl yanıt verecekleri ve tepkilerini nasıl idare edecekleri konusunda önceden kafa kafaya verip hazırlık yapmalıdırlar.
        İşte işin tamda çıkmaz noktası buradadır. Boşanma aşamasındaki eşler birbirlerine ve kendilerine kızgın, öfkeli, üzgün, korkmuş ve hayal kırıklığına uğrama duyguları yaşadıklarından davranışları duygularının kontrolü altındadır. Ve bu duygular içinde çocukları için bile olsa eşleri ile sağlıklı bir iletişim çerçevesi içinde eş güdüm halinde hareket edemezler. Boşanma aşamasında eşler bu duygular arasında gidip gelirken bu durumu en az hasarla atlatabilmek için bir aile ve evlilik terapistinden profesyonel yardım almalıdırlar.
        Çocuğunuzun hemen hemen aşağıdaki sorulara benzer sorular sorması her zaman beklenmelidir ve ebeveynler bu sorulara karşı önceden hazırlıklı olmalı ve çocuğa son derece duyarlı bir tavır içinde yaklaşarak cevap vermeye çalışmalıdır.
 -Evden hanginiz ayrılacak?
 -Annem ya da babam neden evden ayrılıyor?
 -Neden ben annem ya da babamla kalacağım?
 -Annem ya da babam bizden ayrılınca nerede yaşayacak?
 -Annemi ya da babamı tekrar görecek miyim?
 -Bize ne olacak?
 -Babam ya da annem evden ayrılınca kendini mutsuz hissetmez mi?
 -Ben nerde ya da kiminle yaşayacağım?
 -Annem ne zaman evden ayrılacak?
 -Annem ya da babam geri dönecek mi?
        Eşler bu konular üzerinde iyice düşündükten sonra kendilerini çocuklarla konuşmaya hazır hissedebilirler. Anne ve baba bu konuları çocuklara birlikte açıklamalı. Konuşma sırasında sakin kalarak dönüşümlü bir şekilde konuşmalıdırlar. Bu noktada dikkat edilmesi gereken şey konuşmanın bir ebeveynin hakimiyeti altında sürmemesidir. Diğer dikkat edilmesi gereken bir nokta ebeveynlerin kontrollerini kaybetmemesi ve ağlamamasıdır. Çocuklar ebeveynlerinin ağlaması karşısında çok duyarlıdır. Bu durumda çocuk ağlamanın sona ermesi için soru sormakta veya duygularını ifade etmekten vazgeçebilir.
        Kısacası anne ve babaların çocukların yanında sergilediği tavır onların boşanma kararına verecekleri tepkileri belirler. Eğer çiftlerden birinin istememesine rağmen boşanma gerçekleşiyor ise boşanma taraftarı olmayan eş kendini haksızlığa uğramış hissedebilir. Bu duygu durum içinde insanın kendine hakim olarak tarafsız ve objektif davranması çok ama çok zor bir durumdur.
        Ayrıca bu aşamada ebeveynler söylem, tavır ve mimikleri ile çocukları taraf tutmaya sevk edecek herhangi bir tavır ve davranıştan kaçınmalıdır. Çünkü çocukları taraf tutmaya zorlayan bir tavır çocuk kimin tarafını tutarsa tutsun çocuğa kendini kötü ve suçlu hissettirir.
        Eğer eşiniz konuşmaya katılmayı reddederse ya da evi aniden terk ederse izlenecek yol yine aynıdır. Yani çocukların sorunlarına gelişim seviyelerine uygun cevap vermek, gelecekleri hakkındaki endişelerini gidermek sizin ve diğer ebeveynle iletişimi sürdürmeleri konusunda güvenli ve kararlı bir yol çizmek iyi bir yoldur.
        Çocuklara ayrılmanın sonrasında onlara ne olacağının özellikle vurgulayan açık ve dolaysız bilgiler verilmelidir. Anne ve babanın nerede yaşayacağını ve kendilerinin kiminle kalacağının bilmeleri gerekir. Ne zaman anneleri ile ve ne zaman babaları ile olacaklarını bilmeleri gerekir.
      Çocuklara mümkün olduğunca düzenli ve güvenilir programlar sunulmalıdır. Gelir düzeyi, oturulan ev tatiller, akrabalar ve benzeri değişiklikler çocukların anlayabileceği bir dille açıklanmalıdır.
      Ailede olup bitenler konusunda anne ve baba çocukları ile ortaklaşa konuşabilirlerse çocuğun içlerinden biri ile gizli ittifak kurma olasılığı zayıflar.
        Çocuklar anne ve babalarının neden boşandığını bilmek isterler. Çocukların olup biteni anlama istekleri ya da bu yöndeki talepleri eşlerin karşı tarafı suçlaması ve kendilerinin haklı çıkarmaya çalışmaları için sayısız fırsat ve tuzağı içinde barındırır.
        Çok küçük yaştaki çocukların evliliğin ve kopma sürecinin içerdiği karmaşık yönleri ve nüansları anlamaları çok zordur. Hatta imkansızdır.
       
Bu aşamada çocuklara verilecek bilgilerle yetişkinlere verilebilecek bilgileri ayıklama işi zahmetli bir iştir.

BOŞANAN ÇİFTLER İÇİN 8 İLKE
1-“Eski eşinize yönelik kendi duygu ve düşüncelerinizi çocuğunuzun ona yönelik duygu ve düşüncelerinden ayırın. Boşanma sırasında anne ve babalar çocuklarının bağımlılığını ve sevgisini kaybedeceği kaygısına kapılır ve bu yüzden çocukların sadece tek bir görüşü dile getirmesini talep ederler Çocuklarınızı sadece sizin duygu ve düşüncelerinizi paylaşmaya zorlarsanız gerçek duygularını ve gerek fikirlerinin sizden saklamaya başlarlar.
2-Çocuklarınızı boşanma konusunda ne kadar bilgilendireceğinize karar vermek için acele etmeyin. Boşanmaya eşlik eden şiddetli kiriz çoğu zaman düşüncesizce açıklamalara yol açar. Ve bunları geri alamazsınız. Hayatın uzun olduğunu eski eşinizle birlikte mezuniyetlere düğünlere ve torunlarınızın yaş günü kutlamalarına katılacağınızı unutmayın.
3-Geçmişte evlenmiş ve boşanmış olduğunuzu çocuklarınızdan saklamayın. Bunu er ya da geç öğreneceklerdir ve böyle bir şey onlarda çok büyük bir güvensizlik yaratacaktır. Çocuklarınız daha küçükken böyle bir bilgiyi konuşmalarınızın arasına serpiştirin.
4-Çocuklarınızı sırdaşınız haline getirmeyin. Bu boşluğu dolduracak yetişkin birini bulun. İyi bir dost, yakın bir arkadaş, ya da bir terapist gibi. Boşanmadan en az hasarla ayrılan çocuklar çocuk kalmayı sürdürebilen ve anne ve babalarının üzüntüsünün göğüslemek zorunda kalmayan çocuklardır.
5-Çocuklarınızın mahremiyet ve gizlilik arasındaki farkları anlamasına yardımcı olun. Bu bağlamda pek çok konu sadece yetişkinleri ilgilendirir.
6-Boşanmanın ardından evlilik hayatınızdaki iyi günleri çocuğunuzdan saklamayın. Evlilikler parçalandığında aşk hikayelerinin büyük bir çoğunluğu hasır altı edilir. Bu durum çocuklarda yetişkinler arası ilişkilere karşı sağlıksız bir bakış doğurur. Eğer evliliğinizin geçmişinde bir aşk hikayesi varsa çocuklar bundan haberdar olmalıdır. Her birinin diğerinde nelere değer verdiğini ve nelere saygı duyduğunu bilmek çocukların her iki tarafla bağını olabildiğince sürdürmesine yardımcı olur.
7-Güvenlikle ilgili ciddi endişeleriniz varsa bunları çocuklarınızdan saklamayın. Eski eşinizin alkol ya da uyuşturucu ile sorunu varsa çocuklarınız nasıl davranmaları gerektiğini bilmelidir.
8-Çocuklar sizin evinizle eski eşinizin evi arasında gidip gelirken geçiş öncesi ve geçiş sonrası ritüelleri geliştirin Çocuklar ve anne babalar birbirlerinden bir gün bir hafta ya da daha uzun süre ayrı kaldıklarında bu zamanı nasıl geçirdiklerini mahremiyet sınırlarını ihlal etmeden birbirleri ile paylaşmalarını sağlayacak yöntemlere ihtiyaç duyarlar. Ayrı geçirdiğiniz zamana ait hikayeleri birbirinize aktarmanın belirli bir yolunu oluşturun ve bu konuda bir anlaşmaya varın. Siz onların ne yaptığını nasıl merak ediyorsanız çocuklarınızda sizin vaktinizi nasıl geçirdiğinizi merak ederler. Ancak eski eşiniz hakkında onları sıkıştırmamaya özen gösterin.”( Blak,1998)

ÇOCUKLARIN YAŞLARINA GÖRE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

BEŞ YAŞ VE ALTI
       
Bu yaş gurubundakilere kısa ve anlaşılır cümlelerle açık ve net bir açıklama yapmak en uygunudur. Bu yaştaki çocuklar boşanma kelimesini tam anlamasalar da ebeveynler bu kelimeleri kullanmalıdır. Küçük çocuklar anne ve babayı kafasında ayrı ayrı bireyler olarak değil de bir bütün olarak görme eğiliminde olduklarından evden giden ebeveynin başına kötü şeyler geleceğinden endişelenir. Dolayısı ile bu konunda çocuğa acık inandırıcı ve net bir yaklaşım sergilenmelidir.
Beş ve daha küçük yaştaki çocuklar bu olaya kendilerinin sebep olduğunu düşünebilirler. Bu nedenle çocuğa boşanmanın sadece anne ve baba ile ilgili bir durum olduğu iyice açıklanmalıdır.

BEŞ YAŞ VE ÜSTÜ
       
Beş ve sekiz yaş arasındaki çocuklar kendilerine söylenenlerin sonuçlarını düşünebilir ve kendileri açısından bir çok soru sorabilirler. Çocuğa hayatında nelerin değişeceği ve nelerin değişmeyeceği yaşam pratiğinden faydalanılarak anlatılmalıdır. Örneğin aynı okula gidecekleri .öğretmenlerinin aynı olacağı veya aynı evde oturacakları vb.
Yine bu yaş gurubundaki çocuklara ayrılma ve boşanmanın çocuğun veya başka birinin suçu olmadığı bunun eşinizle aranızda gerçekleşen ortak bir karar olduğunu açıklamalısınız.

DOKUZ ONİKİ YAŞ VE ÜSTÜ
       
Daha küçük yaş gurubu için söylenenlerin hepsi bu yaş gurubu içinde geçerlidir. Burada ebeveynlerin beklemeleri ve hazırlıklı olmaları gereken şey bu yaş grubu çocukların daha sert tepkiler verebileceğidir.Bu yaş grubundaki çocuklar hemen olmasa da süreç içinde öfkelerini mutlaka ifade ederler. Çocuk annesinin yada babasının tarafını tutmak zorunda hissedebilir. Dolayısı ile ilk aşamada ailenin dağılmasına sebep olarak giden ebeveyni suçlu olarak görebilir ve suçlayabilir. Bu noktada boşanmanın herkes için en iyi çözüm olacağını ve giden ebeveyn ile ilişkilerinin süreceği çocuklara açıklanmalıdır. Anneleri ile yaşayacak çocuklara özelliklede erkek çocuklara babalarını sık sık görecekleri konusunda açıklama ve güvence verilmeli ve bu sağlanmalıdır. Boşanmanın sadece evli iki kişi arasında gecen bir şey olduğu bunun o ailenin diğer üyeleri arasındaki akrabalığı etkilemeyeceğinin açıklanması çocuğun sosyal gelişimi ve uyumu açısından önemlidir.

Shu. Güldane KAVGACI
Aile ve Evlilik Danışmanı & Cinsel Danışman

KAYNAKCA
1-Blak,Evan İmber”Aile sırları”,Boyner Yayınları .1998
2-Benedek,Elissa “Boşanma
Aile ve Evlilik Danışmanlığı ile ilgili Makalelerimiz


aile terapisi,aile danışma merkezi,aile psikoloğu, evlilik

uzmanı, anadolu yakası aile

terapisti, aldatılma,boşanma, psikoterapi, psikiyatr, pedagogpsikolog
danışman,hipnoz, kekemelik,okul fobisi,evlilik terapisi,evlilik sorunları,
evlilik danışmanlığı,evlilik problemleri,evlilik danışmanı,kekemelik tedavisi,
istanbul psikolog, terapist, sınav kaygısı,aile danışmanlığı, sanal psikolog,
psikolojik danışmanlık,rehberlik ve psikolojik danışmanlık, online psikolog,
online terapi,psikolojik danışma merkezi,çocuk psikoloji , bireysel  terapi,panik atak tedavisi ,kıskançlık,alt
ıslatma, psikolojik danışmanlık merkezleri, psikolojik danışmanlık
merkezi,psikolojik danışma, aile sorunları,terapi merkezi, online psikolojik
destek ,panik atak terapisi, fobi tedavisi,anksiyete  bozukluğu, ergenlik sorunları ,çift terapisi
, depresyon tedavisi , istanbulda psikolog ,psikolog İstanbul , psikoterapi
merkezi, boşanma kararı ,psikolojik danışman ,psikolojik sorunlar ,psikolojik
tedavi, uzman psikolog,  danışma merkezi
, psikolojik danışma merkezleri, öfke kontrolü ,kardeş kıskançlığı ,boşanma ve
çocuk ,çocuk psikoloğu ,yaşam koçu, psikiyatr nedir ,ergen sorunları , sosyal
fobi tedavisi ,psikoloji nedir, hipnoz İstanbul ,sosyal fobi tedavi ,kekemelik
tedavi ,hipnoz tedavisi ,boşanma nedenleri ,psikoloji merkezleri , ergen
psikolojisi , panik atak tedavi ,psikoloji seminerleri ,obsesif kompulsif
bozukluk ,psikoloji danışma ,psikologlar ,hipnoz teknikleri ,hipnoz yapma
,hipnoz nedir , ünlü psikolog, psikolog adresleri , klinik psikolog ,psikolog
olmak , psikolojik yardım ,psikolojik terapi ,çocuk psikolog ,çocuklarda
psikolojik sorunlar ,konuşma terapisi ,ilişki sorunları ,aldatma psikolojisi,  psikoterapist , evlilik terapisti ,boşanma
sebepleri , aldatma nedenleri , aile danışmanlık ,evlilik terapisi İstanbul , evlilik
psikoloğu İstanbul , eş terapisi, yetişkin psikolojisi ,psikolog danışman,psikoterapistler
, aile psikolog ,psikolog doktorlar , psikolog nedir ,psikolojik danişmanlik boşanma
terapisi , psikoloji merkezi , aile terapisti , aile danışmanı ,pedagog
arıyorum , psikolog arıyorum ,panik atak testi , evlilik psikolojisi ,evlilik
danışmanları ,ilişki koçluğu ,psikolojik danışmanlık nedir, hipnoz ve terapi , anksiyete
tedavisi , ergen terapisi ,cinsel danışmanlık ,psikolog Erenköy ,psikolog
bağdat caddesi , psikolog Kadıköy , aldatılma psikolojisi , pisikologlar, kendi
kendine hipnoz, danışmanlar ,çocuk psikologları ,kekemelik merkezi ,çocuk
psikoloğu İstanbul, en iyi psikolog, konuşma terapisti, erken boşalmanın
nedenleri, travma tedavisi ,aile terapileri ,psikoterapi  ,erkezleri ,bayan psikolog ,en iyi psikologlar
, sosyal fobi nedir, bireysel psikoterapi ,okul problemleri ,ergen problemleri
, boşanma süreci ,sosyal fobi belirtileri ,psikolog pedagog, dil ve konuşma
terapisti, sağlık danışmanı, terapiler, regresyon terapisi ,çocuklarda alt
ıslatma ,boşanma ve çocuklar ,dikkat bozukluğu ,istanbuldaki psikologlar ,istanbul
psikologlar , evlilik terapi, ergen psikiyatrisi , evlilikte aldatma, aldatma
boşanma, aldatma belirtileri, evlilik aldatma, sistemik aile terapisi, cinsel
terapiler, hipnoz video, terapi merkezleri, sadakatsizlik, kekeme tedavisi, anadolu
yakası psikolog ,kadıköy psikolog, evlilik ve çift terapisi , psikolojik
danışmanlık İstanbul,  ilişki terapisi , psiko
terapi ,terapi  uzmanı , psikolog org ,psikolog
arayanlar ,evlenme boşanma, çocuk terapisi ,çocuklarda davranış bozukluğu ,çift
terapisti , evlilik danışmanlık,  aile ve
evlilik terapisi, özel psikolog, cinsel psikolog ,evlilik psikolog, aile
danışma merkezleri, evlilik danışma merkezi, üsküdar psikolog, aile ve çift
terapisi, uzman psikologlar, çift problemleri ,çift danışmanlığı, aile
danışmanlığı merkezi ,panik atak kitapları ,kekeme tedavi merkezleri, kekemelik
tedavileri ,kekemelik tedavi yöntemleri , pedagog nedir, evlilik psikoloğu ,evlilik
psikoloğu ,bağdat caddesi psikolog ,psikolog fiyatları,psikoljik anışmanlık,psikolog
şişli, kekemelik nasıl tedavi edilir ,kekemelik tedavi merkezleri,kekemelik
tedavi merkezi, psiko destek , evlilik danişmani, sosyal fobi çözüm,sosyal fobi
ve tedavisi,psikoterapi İstanbul,çift danışmanı , boşanma aldatma ,evlilik
doktoru,ilişki terapisti,ilişki doktoru,ilişki uzmanı,ilişki psikoloğu,piskolojik
tedavi,piskolojik danışman,aile terapistleri,evlilik terapistleri,ilişki psikolojisi,ilişki
uzmanları,ilişki danışmanı,aile danışmanları,aile psikoloğu İstanbul,aile
danışmanlık merkezi,evlilik ve aile danışmanlığı,pedagog psikolog,çocuk pedegog,pedagog
adresleri,boşanma evlilik,çocuk pedagog,evlilik ve aile terapisti,çocuk terapisti,boşanma
psikolojisi,evlilikte kıskançlık,evlilik öncesi danışmanlık,evlilik danışmanı Bakırköy,psikolog
randevu,psikolog yardımı,psikolojik danışman aranıyor,bireysel danışman,çocuk
danışmanlığı,psikolog acıbadem,psikolog pendik,psikolog Maltepe,psikolog Üsküdar,ilişki
sorunu,çocuk danışmanı,evlilik terapileri,çocuk pedagogu,çocuk pedagoğu,psikolog
ücretleri,dil ve konuşma terapisi,ergen psikologları,iyi psikolog,online
psikolojik yardım,cinsel tedavi merkezi,randevu al,psikolojik sorunlar ve
çözümleri,psikolog tavsiye,kocaeli psikolog, kadıköy pedagog,acıbadem psikolog,uzman
psikolojik danışman,aile terapisi eğitimi,boşanma terapisti,psikolog boşanma,aldatma
sonrası,şişli psikolog,avrupa yakası psikolog,nişantaşı psikolog,terapistler,ergen
psikoloğu,ilişki danışmanlığı,aldatma terapisi,duygusal ilişki,cinsel
psikoterapi,pendik psikolog,kartal psikolog, aile terapisti İstanbul,bakırköy
psikolog,psikolog Bakırköy,ergen psikoloğu,pedagog doktorlar,en iyi pedagog,evlilik
öncesi danışma,kadıköyde psikolog,travma terapisi,kocam beni aldattı, aile
evlilik terapileri,çocuk aile danışmanlığı,evlilik öncesi terapi,psikolog
psikolojik danışman,aile terapisti Kadıköy,evlilik danışmanı İstanbul,cift
terapisi,Aile terapisti,evlilik terapisti İstanbul,istanbul çocuk psikoloğu,evlilik
portalı,sentez danışmanlık, ücretsiz psikolog,evlilik terapisti Bakırköy,evlilikte
aile sorunları,istanbul aile danışmanı,istanbul aile danışmanlığı,istanbul
evlilik terapisti,istanbul çift terapisi,istanbul evlilik danışmanı,istanbul
aile terapisti,istanbul aile terapisi,hipnoz sosyal fobi, istanbul
psikoterapist,en iyi aile danışmanı,en iyi evlilik terapisti,ergen psikoloğu İstanbul,çocuklarda
davranış sorunları,evlilik terapisi eğitimi,üsküdar pedagog,kadıköy aile
terapisti,kadıköy evlilik , terapisti,kadıköy psikolojik danışmanlık,ataşehir
psikolog,maltepe psikolog,kadıköy evlilik danışmanı,boşanma depresyonu, istanbul
evlilik danışmanları,bakırköy evlilik danışmanı,istanbul aile terapistleri,istanbuldaki
evlilik terapistleri,istanbul evlilik terapistleri,istanbul uzman psikolog,istanbul
en iyi psikolog,evlilik sorunları nasıl çözülür,evlilik sorunları ve çözümleri,aile
terapisi nedir,evlilik danışmanlığı İstanbul,aile danışmanlığı nedir,psikolog.org.tr,ucuz
psikolog,sosyal fobi nasıl tedavi edilir,sosyal fobi tedavi yöntemleri, ücretsiz
online psikolog,ankarada evlilik danışmanı,aile ve evlilik terapisti,anadolu
yakası evlilik terapisti,ilişki terapisti İstanbul,anadolu yakası evlilik
terapisi, tuzla psikolog,istanbul psikolojik danışmanlık merkezleri,ilişki
danışmanları,psikolog doktor İstanbul,ücretsiz psikolojik destek,sanal
psikolojik destek,boşanma ve çocuk psikolojisi,ilişki terapistleri,evlilik
danışmanları İstanbul,aile danışmanı İstanbul,ümraniye psikolog,psikolog kartal,ücretsiz
evlilik danışmanı,aile danışmanlığı İstanbul,psikolog bostancı,cinsel
terapistler,kıskançlık psikolojisi,beylikdüzü psikolog,psikolog Suadiye,psikologlar
İstanbul,konuşma terapisti İstanbul,danışman çocuk psikoloğu,evlilik danışmanı Kadıköy,murat
dokur aile terapisi,aile terapisti istanbul anadolu yakası,evlilik terapisi
nedir,aile evlilik terapisti,erken boşalan erkekler tedavi video, istanbul
terapi merkezi,psikolog seans ücretleri,aile ve evlilik terapileri derneği, cinsel
terapist İstanbul,boşanma psikoloğu,psikolojik destek hattı,Çocuk psikoloğu,cinsel
terapi uzmanı,aile dizimi terapisi,boşanma ve çocuğunuz,kozyatağı psikolog,ilişki
terapisi İstanbul,istanbul yaşam koçluğu,psikolog aranıyor İstanbul,bahçeşehir
psikolog,psikolojik destek İstanbul,vajinismus terapisi,psikiyatri merkezleri İstanbul,pedagog
Kadıköy,avcılar psikolog,tavsiye ediyorum psikolog,psikolog seans fiyatları,psikolog
istanbul anadolu yakası,uzmanlariz, ankarada kekemelik tedavi merkezleri,evlilik
danışmanlığı ücretleri,psikolog testi,online psikolog ücretsiz,psikolog
beylikdüzü,istanbul terapist,evlilik terapileri enstitüsü,evlilik enstitüsü,ilişki
uzmanı psikolog,psikolog anadolu yakası,ilişki danışmanı İstanbul,beylikdüzü
psikolojik danışmanlık,bayan terapistevlilik terapistleri İstanbul,çift
terapistleri,kekemelik tedavi merkezleri İstanbul,ilişki bağımlılığı,ayrılık
terapisi,aile danışmanı psikolog,özel psikolog ücretleri,psikolog danışma hattı,aile
terapistleri İstanbul, istanbulda aile terapisti,evlilik terapisti Kadıköy,psikolog
tavsiye ediyorum,,aile terapisti arıyorum,çift terapileri,istanbul anadolu
yakası evlilik terapisti,psikolog Ümraniye,evlilik terapisi Kadıköy,çocuk
psikolog Kadıköy,istanbul anadolu yakası aile terapisti,istanbul ilişki
danışmanı,evlilik terapisti ücretleri,aile danışmanlığı ile ilgili,aile danışma
merkezi İstanbul, ilişki terapisti evlilik danışmanlığı,risus psikolojik
danışmanlık merkezi,aile ve evlilik danışmanı,aile terapisti tavsiye,kadıköy
psikiyatri,ilişki terapileri,terapi portalı,aile evlilik danışmanı,çocuk
danışma merkezi,ergen danışma merkezi,çekmeköy psikolog,aldatma/aldatılma,yetişkin
sorunları, çift sorunları,çocuk ergen psikoloğu,evlilikte anlaşmanın yolları,eşimle
sürekli kavga ediyoruz,hollandada boşanma,eş danışmanlık,psikolog çekmeköy,psikolog
başakşehir,psikolog tuzla, ümraniye evlilik terapisti,ümraniye evlilik
danışmanı,bakırköy evilik terapisti,çekmeköy aile ve evlilik danışmanı,çekmeköy
aile danışmanı,çekmeköy aile evlilik danışmanı,çekmeköy aile evlilik terapisti,terapist
tavsiye,tavsiye psikolog,evlilik danışmanlığı Kadıköy,online danışma merkezi,online
terapi merkezi,erken boşalma İstanbul,çift terapisti Kadıköy,aile terapisti
istanbul Bakırköy,aile terapisti bkm,evlilik danışmanı anadolu yakası,istanbul
anadolu yakası evlilik danışmanı,evlilik terpistleri,evlilik terapsi İstanbul,çift
ve evlilik terapisi,istanbul aile terapisti.bağdat caddesi evlilik terapisti,ilişki
terapistleri İstanbul,üsküdar aile danışmanı,ergen psikolog İstanbul,boşanma
ayrı yaşama,aile terapisti anadolu yakası,evlilik terapisi anadolu yakası,çocuk
ve ergen psikoloğu,eş secimi,ilişkide boşanma,istanbul çift terapistleri,evlilik
terapisti anadolu yakası,sentez aile evlilik danışma merkezi,çift terapisi
istanbul anadolu yakası,aile çocuk psikolojisi,psikolog aldatma,tavsiye aile
terapisi,tavsiye ediyorum aile terapisi,tavsiye pedagog,boşanma ayrılma,psikolog
hastalıkları,uzmanlarız,kadıköy psikoljik danışmanlık,randevu psikolog,aile
danışmanı pendik,aile psikolojik danışman,evlilik terapisi istanbul anadolu
yakası,evlilik danışamanları İstanbul,aile danışmanı istanbul anadolu yakası,ilişki
evlilik terapileri,tavsiye evlilik terapisti,evlilik terapisti fiyatları,kadıköy
evlilik terapsitleri,istanbulda aile terapistleri,evlilik terapistleri anadolu
yakası,evlilik terapisi istanul anadolu yakası,istanbul çift terapileri,cift
terapisti İstanbul,evlilik ve çift terapileri,ilişki terapileri İstanbul,çift
terapisti bakırköyyas terapisti,evlilik danışmanı Kocaeli,ergen psikolğu,kadıköy
psikolojik danışmanlık ve eğitim merkezi,ilişki uzmanı İstanbul,aile psikoljik
danışmanlık,aile psikolojik danışmanlık merkezi,en iyi cinsel terapistler,psikoljik
cinsel sorunlar,aile danışmanlığı anadolu yakası,üçretsiz evlilik danışmanı,psikolog
,tavsiye aile terapistleri,çocuklar psikolog,psikolog fener yolu, en iyi cinsel
psikolog,evlilik psikologları İstanbul,psikologlar listesi İstanbul,aile
psikologları İstanbul,aile psikolğu İstanbul,aile psikolog iatanbul,ilişki
paikologları İstanbul,en iyi ilişki psikoloğu