• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası

Cinsel Terapist Ne Yapar?

Cinsel Terapist Ne Yapar?

            Cinsel terapist kişinin  veya çiftin cinsel problemini düşünsel, davranışsal, duygusal ve kişiler arası etmenler açısından değerlendirerek var olan cinsel problemin çözümüne ve kişilerin veya çiftin daha sağlıklı bir cinsel yaşama kavuşmasında onlara rehberlik eder.

             Cinsel terapist (cinsel psikolog) bu amaçlara ulaşmak için kişiyi veya çifti dinleyerek cinsel problemlerini değerlendirir. Problemin nedenleri saptanır. Bu değerlendirme sonunda bir cinsel tedavi formülasyonu hazırlar ve çifte sunar.

             Cinsel terapi uzmanı; cinsel sorunun kişisel, kişiler arası, ailesel ve aynı zamanda toplumsal etmenlerle ilgili olduğunu göz önünde bulundurarak kişiye ya da çifte özel bir cinsel terapi programı uygulamaya özen gösterir.

             Cinsel işlev problemlerinin çözümü konusunda eğitim almış uygulayıcılara cinsel terapist, cinsel problemleri için başvuran kişilere danışan denilmektedir.

             Kişilerin veya çiftlerin cinsel problemlerini çözüme kavuşturmak, cinsel problemlerinden ötürü bozulan duygusal sorunlar, çatışma ve gerginliği çözmek ilişkiyi iyileştirmek için kullanılan psikoterapiye de cinsel terapi veya seks terapisi  (cinsel psikoterapi) denilmektedir.

             Cinsel terapist öncelikle bireylerin cinsel fonksiyonunu sekteye uğratan engelleyici faktörleri ortadan kaldırarak buna karşılık uyarılma ve hazzı artıracak özel cinsel terapi tekniklerinden faydalanarak çiftin/kişinin daha sağlıklı bir cinsel yaşama kavuşmalarına yardımcı olur.

             Ayrıca cinsel terapi uzmanları cinsel yaşamları ile ilgili problem ve endişeleri olan birey ve çiftlere cinsel eğitim ve cinsel danışmanlık hizmeti sunar.

 Cinsel Terapi Seanslarında Ne Yapılır?

             Cinsel terapilerde danışanların en çok merak ettikleri ve sordukları sorulardan biri cinsel terapi seanslarında terapi odasında ne yapıldığıdır. "Fiziksel muayene ya da herhangi bir fiziksel girişim yapılacak mı?" "Eşlerden herhangi bir cinsel uygulama yapmaları istenecek mi?" vb. sorular cinsel terapistlerin en çok karşılaştığı sorulardır.

             Cinsel terapide terapi seanslarında herhangi bir fiziksel muayene veya girişim yapılmaz. Kişilerden veya çiftlerden herhangi bir cinsel uygulama yapmaları istenmez. Bütün bunlar insan doğasına ve mahremiyetine aykırıdır.

             Cinsel terapi diğer bütün psikoterapiler gibi bir çeşit cinsel terapi türüdür. Diğer psikoterapilerden farklı olarak cinsel terapist çifte evlerinin mahrem ortamında yapmaları için bir dizi iyileştirici cinsel oyunlar (aşk oyunları, okşama oyunları) verir. Cinsel terapi seanslarına paralel olarak verilen iyileştirici cinsel oyunlar cinsel psikoterapi uygulamalarının labaratuvarıdır.

             Cinsel terapide bütün dünyada en çok uygulanan psikoterapi yaklaşımı bilişsel davranışçı terapidir. Amaç kişinin veya çiftin cinsel fonksiyonunu sekteye uğratan otomatik düşüncelerini ve temel inanç sistemini değiştirerek işlevsel olmayan cinsel davranışların değiştirilmesidir.

 En Sık Karşılaşılan Cinsel Sorunlar Nelerdir?

             Sertleşememe (ereksiyon bozukluğu), serleşmeyi devam ettirememe korkusu, orgazm olamama (anorgazmi), vajinismus (cinsel ilişkiye girememe) erken boşalma, erkeklerde cinsel isteksizlik, kadınlarda cinsel isteksizlik, ağrılı cinsel ilişki (disparoni), cinsel travmalar, cinsel fobiler, hiper seksüalite, ilk gece korkusu en sık rasladığımız cinsel problemlerdir.

 Ne Zaman Cinsel Terapiste Gidilmelidir?

 • Kişiler ve çiftler yukardaki cinsel problemlerden birini yaşıyorsa,
 • Cinsel korkular ve cinsel kaygı yaşıyorlarsa,
 • Cinsel problemler çiftin ilişkisini etkiliyorsa,
 • Cinsel problemlerden dolayı çift arasında tartışma ve huzursuzluk yaşanıyorsa,
 • Çift arasında açık iletişim ve yakınlaşma azalıyorsa,
 • Çift arasında cinsel sorunlardan dolayı çatışma, gerginlik  ve kaygı yaşanıyorsa,

 

Hiç çekinmeden deneyimli bir cinsel terapistten destek almaları çok önemlidir. Böyle durumlarda cinsel psikoterapi çift için iyi bir seçenektir ve cinsel terapiden kesin fayda görürler.

             Cinsel problemlerinde deneyimli bir cinsel terapistten randevu almak çözümün yarısıdır. Atılan bu ilk adımdan sonra cinsel terapistleri cinsel problemlerin çözümü ve sağlıklı bir cinsel yaşantıya kavuşmada kendilerine gerekli yardım ve rehberliği sunacaktır.

             Cinsel terapist cinsel terapi seanslarında var olan cinsel problemlerin çözümünün yanı sıra çiftin ya da kişinin:

 • Başarma kaygısından kurtulması
 • Utanma, suçluluk, günah, korku gibi duyguların giderilmesi
 • Cinsellik algısını yeniden yapılandırma
 • Kişinin kendi cinsel ihtiyaçlarını fark etmesi, kabul etmesi
 • Örseleyici cinsel etkileşim örüntülerinin düzenlenmesi
 • Cinsel fonksiyonu sekteye uğratan engellerin ortadan kaldırılması, uyarılma ve hazın artırılması
 • Cinsel iletişim kurma
 • Cinsel özgüven geliştirme
 • Cinsel travmalar ve cinsel korkularla başa çıkma

gibi konularında onlara yardım eder.

cinsel psikolog | cinsel psikologlar istanbul


Shu. Güldane Kavgacı

Aile ve Evlilik Danışmanı & CinselDanışman