• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası

Evlilik Sorunlarında Boşanma Her Zaman Çözüm Mü?

Evlilik Sorunlarında Boşanma Her Zaman Çözüm Mü? | Boşanma Terapisi

         Boşanma eşler arasındaki duygusal ve cinsel beraberliğin sona ermesidir. Çiftin beraberliğinde huzursuzluk ve sıkıntı hissediş, iyi hissedişten daha fazla ve daha yoğun olduğu noktada eşler problemlerini yavaş yavaş hissetmeye başlar. Sıkıntı duygusunun nedeni çiftin kendi evlilik dinamikleri tarafından belirlenir.
        Bazen çift bu sıkıntı duygusuna rağmen evliliğini sürdürür. Ailelerin yaklaşımı, sosyal baskı, dini inançlar, evlilik süresince edinilmiş malların paylaşımı, çocuklar, kültürün etkisi ve eşlerin kendi karakter ve tutum özellikleri vb. nedenlerle eşler bir arada yaşamaya devam edebilirler. Ama duygusal olarak boşanmışlardır. Diğer taraftan bazı çiftler yasal olarak boşanmış olmalarına rağmen duygusal olarak boşanamamışlardır. Bazılarında ise eşlerden birinin sürekli olarak evi terk edip geri dönmesi ve/veya boşanıp yeniden birleşmek yeniden boşanmak şeklinde seyreden ilişki şeklidir.
        Boşanmaya bu üç örüntü açısından baktığımızda çoğu zaman boşanmanın bir çözüm olmadığı kendiliğinden ortaya çıkar Buna göre boşanmada duygusal boşanma önemli bir belirleyici gibi görünmektedir. Duygusal olarak boşanmamış çiftlerde sürekli karşılıklı ve dönüşümlü olarak biri diğerini ilişkiye çekme ve itme denklemi içinde gidip gelirler. Ta
ki eşlerden biri bir başka partnerle ilişki kurana kadar.
        Boşanma çift ilişkisine kendiliğinden oluşan birden bire gelişen bir durum değil aksine yavaş yavaş ilerleyen hatta bazen yavaş yavaş ilerleyen kesintisiz bir süreçtir. İlişkide iyi hissetmeyiş duygusu ile eşler ilk başlarda kolayca boşanmadan söz edebilirler. Ancak boşanma çiftin gündemine oturduğunda canları yanmaya başlar. Çünkü boşanma yaşantısı çok acılı bir süreç olup kelimenin tek anlamı ile çoğu kişi için bir travmadır. Ancak her travma gibi tarafların kendilerini toparlayabilirliğini de içinde barındırır.
        Çoğu çift boşanma sürecine girerken kendilerinin nelerin beklediğinden haberdar değildir. Boşanma ile birlikte sorunlarının bıçakla kesilir gibi kesilip biteceğini acılarından kurtularak istedikleri huzura ve dinginliğe kavuşacaklarını sanırlar. Ne yazık ki gerçek çoğu zaman böyle değildir. Bir kere eşlerden her birinin bütün rolleri, beklentileri, sosyal konumu, duygusal dünyası, her şeyi değişip yeniden şekillenir. Eşlerin bu değişiklikleri tek tek karşılayıp yeniden uyum sağlaması sancılı bir süreçtir.
        Aile ve evlilik terapisti boşanma öncesi ve boşanma aşamasında terapiye baş vuran eşlere boşanmanın aşamaları ve her bir aşamada neler yaşayabilecekleri, çocuklarının durumu ve çocuklara bu durumu nasıl açıklayacakları ve bu konularda nelere dikkat etmeleri gerektiği , kimin nerede yaşayacağı, boşanma sürecinde tarafların neler söyleyebileceği, nafaka ve en önemlisi de boşanma sürecinde ve boşanma sonrası süreçte her iki eşinde hangi duygusal ve sosyal sorunlarla karşılaşabilecekleri konularında açık net ve tam bir ruhsal sosyal bilgilendirme yapmalıdır. Bu bilgilendirmeden sonra ilişkiyi bitirme veya sürdürme kararını eşlerin kendilerine bırakmalıdır.
        Klinik uygulamada çiftler boşanma öncesi, boşanma süreci veya boşanma sonrası dönemlerin herhangi birinde evlilik terapistine ulaşabilirler. Böyle durumlarda aile terapisti her iki eşinde ayrı ayrı hangi boşanma aşamasında olduğunu tespit etmeli ve kişileri olduğu yerde karşılamaya hazır olmalıdır.

BOŞANMA SÜREÇLERİ
BOŞANMA ÖNCESİ DÖNEM
       
Tatsız olan duygular farkedilir . Çift birbirine yabancılaşmaya başlar. İlişkide tatminsizlik  yaşanır. Kaygı, kaos, yetersizlik duyguları, boşluk hissi ve suçluluk duyguları vardır. Davranışsal olarak sürekli tartışma partnerle sürekli çatışma, partnerle yüzleşmek, duygusal ve fiziksel saldırı, terapi arayışına girmek, inkar, fiziksel olarak içe kapanmak, ambivelans duygular, yaşamak, görülebilir. Genellikle çift negatif iletişim ve negatif duygularla yaşar. Yoğun korku, çok büyük acı keder, şok, boşluk hissi, düşük benlik değeri bunlara eşlik eder.
BOŞANMA SÜRECİ/MAHKEME DÖNEMİ:Bu süreçte depresyon, tarafsız ayrık oluş, öfke, kızgınlık, ümitsizlik, kendine acıma, inkar, intihara başvurma, yas tutmak gibi yaşantılar vardır. Bunun ardından yoğun öfkenin yaşanması sonrası fiziksel olarak ayrılarak kanuni işlemler başlatılır. Kızgınlık, öfke, üzüntü, çaresizlik yalnızlık duyguları eşliğinde yas süreci yaşandıktan sonra akraba ve arkadaşlara söyleme süreci başlar.

BOŞANMA SONRASI DÖNEM
       
Bu dönemde boşanma süceci yasal olarak sonuçlanmıştır. Çiftlerin büyük bir çoğunluğu bu dönemde kişiye yakın olan birinin ölümünden sonra veya ölümcül bir hastalığa yakalanması ile geçirilen duygusal yaşantıya benzeyen bir yas aşaması yaşar. Yas tutma sürecinde gerceği reddetme, kendini insanlardan ayırma, öfke, kaybettiklerini geri almak için pazarlık, depresyon ve en sonunda gerçeği kabul edip uyum sağlama gibi aşamaları yaşar. Kararlı davranışlarla yeni arkadaşlar ve yeni roller alınır. Kişi evlilik kimliğini değiştirip ergenlik dönemindeki çocukların gelişim aşamasına benzeyen yeni bir kimlik arayışı ile yüz yüze gelir. Boşanma sonucunda sadece eş değil yaşama biçimi de kaybedilmiştir.
        Boşanma sonrası dönemde yavaş yavaş durun olduğu gibi kabul edilir. Yeni bir kimlik oluşturma çabası, kendine güven, duygusal boşanmayı tamamlama, bireyselliğin yeniden oluşturulmasi ile birlikte yeni bir partner veya sevgi nesnesi arama dönemi başlar.
        Çocukların yeni durumu kabullenmeleri ve alışmaları ile birlikte yeni yaşam biçimi oluşur.
        Boşanma bir tarafı ile evlilik problemlerinin bittiği bir süreç değil kendine özgü problemleri beraberinde getiren yeni bir yaşantı deneyimidir.  Boşanma çoğu zaman sanıldığının aksine çift ilişkisindeki problemleri halleden bir durum değildir. Sadece çiftin rollerini ve statüsünü yeniden yapılandırır. Duygular eşlerin kafasında olduğu gibi durur. Evlilik sorunlarında boşanmanın bir çözümsüzlüğü de içinde barındırmasının asıl nedeni de budur.
        Boşanma sürecinde terapi arayışında olan çiftlerin öncelikle duygularına odaklanılarak ilişkileri iyileştirildikten sora boşanma sürecine girmeleri önerilmelidir. Ancak ve ancak bu yapılırsa çift ve çocuklarının boşanmadan minimum zararla çıkma olasılıkları olur.
Ayrıca eşlerin her birinin ilişki problemlerini çözmeden yasal olarak ayrılmaları ileride kuracakları yeni ilişkilerine aynı sıkıntıları taşımaları ve yeniden yaşamaları hatta bunun kendinden sonraki kuşaklara taşımaları riski çok ama çok büyüktür.
        Boşanma öncesi yapılan iyi bir ilişki terapisi kişinin özgürleşmesini duygusal olarak rahatlamasını sağlar. Bu noktadan sonra çift ilişkisini daha sağlıklı bir şekilde değerlendirerek mevcut ilişkisini iyileştirme ya da mutsuz olan ilişkisini daha net kavrayarak bitirme sürecine girebilir. Nietzsche’nin dediği gibi “mutsuz bir ilişki saman dövmek gibidir. Yani kendini yakmak ama yine de ısınmamak.” 
        Boşanma öncesi evlilik terapisi alan çiftler yola bilinçli çıktıkları için boşanma aşaması ve boşanma sonrası karşılaşacakları sorunlarla daha sağlıklı bir şekilde başa çıkarlar. Ya da ilişkilerinin daha sağlıklı hale getirmede perspektif ve donanım kazanırlar.
        Diğer taraftan evlilik yıkılma eşiğine geldiğinde ana ve babaların çocuklarına ne söyleyip ne söylemeyeceği ve daha da önemlisi neyi söyleyip neyi söylemeyeceği konularının önemi kendiliğinden menkuldur. Çünkü boşanmanın kendisinden değil, boşanmanın eşler tarafından nasıl algılandığı ve nasıl yaşandığı ve de çocuğa nasıl yansıtıldığı konusu çocukta soruna yol açar.
        Burada eşlerin kendi canlarının yandığı bir noktada artmış kaygı ve fizyon eşliğinde azalan bireysellikle birlikte perpektif kaybederek çocukarına karşı hatalı davranma olasılıkları çok ama çok olasıdır. Hatta ve hatta bir aile ve evlilik terapisinden yardım almadıkları sürece çoukların zarar görmemesi imkansız gibi bir şeydir. Çiftler fırtınanın dinip güneşin açacağını ve ne olursa olsun boşansalar bile bir ömür boyu çocuklarının ebeveynleri olarak kalacaklarını bu sancılı dönemde akıllarının bir köşesinde tutmaya çalışmalıdırlar.
        Boşanma süreci çifti kaygan zeminde tökezletir. Çifti kendi derdine düşürerek tarafsız bakma yeteneklerini köreltir. Bu ruh halleri ile çiftlerin bir bölümü çocuklarına boşanma konusunda çok fazla şey söylerler. Yani onlara evlilik sorularını açar ayrılma planlarının eşlerine söylemeden çocuklarına söylerler. Ya da birbirlerini kötüleyerek çocuktan tek taraflı sadakat isterler. Paradoksal bir şekilde bu çocuklar beklenenin tam tersine içlerine kapanırlar.
        Boşanma sürecinde diğer bir grup çift,  çocuk kendi gözleri ile gördüğü halde çocuklara her şeyin yolunda olduğunu söyleyerek bilgi vermeyi reddederler. Bunun sunucunda çocukta güvensizlik gelişir.
        Sonuç olarak boşanma bir  durumdur. Daha da önemlisi uzun, yorucu ve yıpratıcı bir süreçtir. Aile ve evlilik ilişkileri boşanma sırası ve sonrasında yön değiştirir. Bu dönem sükunetle hareket etmeyi gerektiren bir dönemdir. Atılacak her bir adımın ve söylenecek her bir sözün her iki eş açısından ve anne babanın çocukla ilişkileri açısından ileride ne gibi sonuçlar dağuracağını enine boyuna hesaplayarak on kere ölçüp bir kere biçmek gerekir.

Güldane KAVGACI
Aile ve Evlilik Terapisti & Cinsel Terapist


 Aile ve Evlilik Terapisi ile ilgili Makalelerimiz


  Aile Terapisti, Evlilik Terapisti,İlişki Terapisti,Başanma Terapisi
  Cinsel Terapist, Cinsel Sorunlar, Cinsel İsteksizlik,Boşanma Terapisti
  Erken Boşalma, Sınav Kaygısı vjinismus terapisti
  anadolu yakası vajinismus terapisti,bayan vajinismus terapisti
  gecikmiş konuşma,çocuklarda gecikmiş konuşma
  evlilikte kıskançlık, Çocuk Psikoloğu, Çocuk Terapisti
  Ergen Psikoloğu, Ergen Terapisti,İstanbul Psikolojik Destek
  Psikolojik Destek İstanbul, Psikolog erenköy
  psikolog Kadıköy, psikolog Maltepe, psikolog Üsküdar
  Psikolog Ataşehir, psikolog acıbademPsikolog kozyatağı
  psikolog pendik, psikolog tuzla, psikolog ümraniye
  psikolog şişli,İstanbul Yaşam Koçu, Yaşam Koçu İstanbul
  İstanbul Vajinismus Tedavi Merkezleri,İstanbul Vajinismus
  ilk Gece Korkusu, Vajinismus,Cinsel Soğukluk
  İlk Gece Korkusu,İlk Gece Hikayesi,Vajinismus nasıl yenerim
  Vajinismus Aksaray,Vajinismus Taksim, Vajinismus Terapisi
  Vajinismus Tedavi Merkezi İstanbul, Vajinismus İstanbul
  Cinsel Terapi Merkezi İstanbul, Cinsel Danışman
  Cinsel Terapist İstanbul, Cinsel Terapi İstanbul
  Cinsel İsteksizlik, Cinsel Problemler, Cinsel Sorunlar
  Çocuk Ergen Danışmanı,Çocuk Ergen Terapisi
  Cinsel Fobi, Cinsel Fobiler, Cinsel Terapi İstanbul
  Evlilik Danışmanı İstanbul, Evlilik Terapisi
  Evlilik Terapisi İstanbul, Aile Danışma, Aile Danışmanıı
  Öfke Konrolü, Aile Danışma Merkezi İstanbul
  Aile Danışmanı İstanbul, Aile Terapisti İstanbul
  Aile Terapisi İstanbul, Psikolog İstanbul Avrupa Yakası
  Psikolog İstanbul Anadolu Yakası,Psikolog İstanbul
  İstanbuldaki İlişki Terapistleri,İstanbuldaki Evlilik Terapistleri
  İstanbuldaki Aile Danışma Merkezleri,İstanbuldaki Aile Terapistleri
  İstanbuldaki Psikolojik Danışmanlık Merkezleri,İstanbuldaki Psikologlar
  İstanbulda Psikolojik Danışmanlık Merkezi
  İstanbulda Psikiyatri Doktorları,İstanbulda Psikiyatri Merkezleri
  İstanbulda Psikiyatrist,İstanbulda Aile Terapisti
  İstanbulda Aile Terapisi,İstanbulda Psikolog Fiyatları
  İstanbulda Psikolog Arıyorum,İstanbulda Psikolog
  İstanbulda Psikolog Adresleri,İstanbul Avrupa Yakası Psikolojik Danışmanlık Merkezi
  İstanbul Anadolu Yakası Psikolojik Danışmanlık Merkezi
  İstanbul Avrupa Yakası Aile Terapisti,İstanbul Anadolu Yakası Aile Terapisti
  İstanbul Avrupa Yakası Psikolog,İstanbul Anadolu Yakası Psikolog
  İstanbul Psikologlar Listesi,İstanbul Psikolojik Danışmanlık Merkezleri
  İstanbul Psikolojik Danışma Merkezi,İstanbul İlişki Terapisti
  İstanbul İlişki Danışmanı,İstanbul Evlilik Danışmanı
  İstanbul Evlilik Terapisti,İstanbul Aile Danışma Merkezleri
  İstanbul Aile Danışmanlığı,İstanbul Aile Danışma Merkezi
  İstanbul Aile Terapisti,İstanbul Psikologları
  İstanbul Psikoloji,İstanbul Psikolog
  Öfke Kontrolü, Sınav Kaygısı,Psikoterapist
  Psikoterapi, Orgazm Bozukluğu, psikolop kadıköy, psikolog pendik
  psikolog erenköy, psikolog çekmeköy, psikolog ümraniye
  psikolog bakırköy, psikolog üsküdar, vajinismus kadıköy
  vajinismus pendik, vajinismus ümraniye, vajinismus erenköy
  vajinismus çekmeköy, vajinismus tuzla, psikolog tuzla
  cinsel terapist tuzla, cinsel terapist pendik
  cinsel terapist kurtköy, psikolog kurtköy
  psikolog Ataşehir, vajinismus Ataşehir
  cinsel terapist ataşehir, çocuk psikoloğu kadıköy
  pedagog kadıköy, anadolu yakası aile terapisti
  anadolu yakası evlilik danışmanı,anadolu yakası cinsel terapist
  anadolu yakası evlilik terapisti, anadolu yakası çocuk ergen danışmanı
  anadolu yakası çocuk ergen terapisti, eşler arası çatışma
  boşanma ve çocuk, Çocukta kekemelik, vajinismus istanbul
  istanbul vajinismus, vajinismus gebze, vajinismus adapazarı
  vajinismus tekirdağ,vajinismus silivri, vajinismus izmit
  vajinismus kocaeli, cinsel isteksizlik kadıköy
  Cinsel Sorunlar,Ataköy Cinsel Terapist,Ataköy Vajinismus Terapisti, Cinselİsteksizlik,Merter Vajinismus
  Erken Boşalma, Sınav Kaygısı,Çocuk Psikoloğu, Çocuk Terapisti, Ergen Psikoloğu
  Ergen Terapisti,İstanbul Psikolojik Destek, Psikolojik Destek İstanbul,İstanbul Yaşam Koçuaşehir Cinsel Danışman
  Yaşam Koçu İstanbul,Bahçelievler Cinsel Terapist,İstanbul Vajinismus Tedavi Merkezleri
  İstanbul Vajinismus,Şirinevler Cinsel Terapist,Ataköy Cinsel Terapist,

   

  Psikologlar,psikologlar kadıköy,en iyi psikologlar,pedagoglar istanbul,pedagog istanbul anadolu yakası,pedagoglar istanbul,pedagog istanbul avrupa yakası,pedagog tavsiye,tavsiye edilen pedagog,pedagog tavsiyeleri,pedagog önerileri,çocuk psikologları,çocuk psikoloğu kadıköy,pedagog kadıköy,kadıköyde pedagoglar,pedagog acıbadem,pedagog üsküdar,pedagog arıyorum,en iyi pedagog,pedagog beşiktaş,pedagog nişintaşı,pedagog feneryolu,pedagog moda,pedagog bahariye,pedagog bağdat caddesi,kadıköydeki evlilik terapistleri,en iyi evlilik terapisti,evlilik terapisti arıyorum,çift terapisi tavsiye,çift terapistleri,çift terapistleri istanbul,çift terapisi kadıköy,psikolog tavsiye,tavsiye edilen psikolog,psikolog tavsiyeleri,psikolog başiktaş,psikolog nişantaşı,psikolog anadolu yakası,anadolu yakasındaki psikologlar,avrupa yakası psikolog,avrupa yakasındaki psikologlar,psikolog tavsiye ediyorum,psikolog bahçelievler,psikolog ümraniye,istanbulda ucuz psikolog,psikolog önerisi,istanbul psikoloji doktorları,psikoloji uzmanları,psikoloji uzmanları istanbul,psikoloji istanbul,istanbulda psikologlar,psikolog beylikdüzü,psikolog önerileri,psikolog önerileri istanbul,psikiyatr önerileri,psikiyatr ve psikolog önerileri kadınlar kulübü,psikoglar listesi,acil psikolog arıyorum,acil psikolojik yardım,acil psikolog istanbul,psikolojik danışmanlar listesi,istanbul psikolog, istanbul uzman psikolog,türkiyenin en iyi psikoloğu,psikolojik destek önerileri,çift sorunları ve çözüm önerileri,çift sorunları ve çözümleri,sınav kaygısı nedenleri,sınav kaygısı psikologları,sınav kavgısı için psikologisınaav kaygısı için öneriler,sınav kaygısı çözüm önerileri,sınav kaygısı nedenleri ve çözüm önerileri,sınav kaygısı nasıl yenilir,sınav kaygısıyla başa çıkma,sınav kaygısı tedavisi,sınav kaygısı doktoru,sınav kaygısı,sınav kaygısı terapisi,sınav kaygısı uzmanı,sınav kaygısı psikolojik destek,sınav kaygısı nedenleri,sınav kaygısı testi,psikolog kadıköy moda,psikolog kadıköy bahariye,psikolog bağdat caddesi,istanbuldaki psikologlar,kadıköy psikoloji,kadıköy psikologlar,kadıköy psikoloji doktorları,ataşehir psikolog,ataşehirde psikologlar,psikolog feneryolu,psikolog suadiye,bağdat caddesi psikiyatrist,psikiyatrist nişantaşı,nişantaşındaki psikiyatrsitler,kadıköy psikolojik danışman,kadıköydeki psikolojik danışmanlar,kadıköy pedagoglar,kadıköy çocuk psikoloğu,kadıköy yaşam koçları,istanbul yaşam koçları,hayt koçu anadolu yakası,hayat koçları,yaşam koçu kadıköy,çocuk psikologları kadıköy,psikolog suadiye,yaşam koçu acıbadem,psikolog beşiktaş,beşiktaştaki psikologlar,psikolog bostancı,psikolog üsküdar,psikolog göztepe,göztepedeki psikologlar,avrupa yakasındaki psikologlar,avrupa yakası psikolog, psikolog taksim,psikolog beyoğlu,psikolog tavsiye,psikolog tavsiyeleri,en iyi psikolog,iyi psikologlar,en iyi psikologlar,cinsel terapi cinsellik,cinsel terapi uzmanı,evlilik terapisi fiyatları,evlilik terapisi nedir,evlilik terapisi nasıl yapılır,evlilik terapisi merkezi,evlilik terapisibakırköy,istanbul aile terapisti,evlilik terapisi testi,bireysel psikoterapist,kadıköy aile terapisti,eş terapisi kadıköy,aile terapistleri kadıköy,cinsel terapi kadıköy,cinsel terapist kadıköy,istanbul kadıköyde psikolog,kadıköyde uzman psikolog,uzman psikolog kadıköy,psikolojik yardım merkezi,psikolojik destek merkezi,evlilik terapisti uygun fiyat,psikolog uygun fiyat,ilişki danışmanı kadıköy,hipnoz terapisi,en iyi psikolog istanbul,tavsiye edilen psikolog,psikolog başakşehir,istanbul uzman psikolog,ilişki uzmanı, insan ilişkileri uzmanı,yaşam koçları,istanbul çocuk psikoloğu,uzman psikolog bakırköy,psikolog pedagog bakırköy,bakırköy aile terapisti,eş terapisi,istanbuldaki psikolojik danışmanlar,istanbuldaki psikologlar,cinsel terapistler,cinsel terapist istanbul,evlilik terapistleri,aile terapistleri,psikolojik danışmanlar,cinsel sorunlar,cinsel terapi tedavisi,cinsel terapi programı,aile terapisti tavsiye,evlilik terapisti tavsiye,psikolog Kadıköy, Depresyon,depresyonda mıyım,despresyon testi,dirençli depresyon,depresyon çareleri,depresyon çözümü,depresyon testi çöz,depresyon belirtileri,depresyon nedir,depresyon ilaçları,major depresyon,depresyon çeşitleri,depresyondan kurtulma,depresyon tedavisi bitkisel,depresyondan kurtulma yolları,depresyon tedavisinde kullanılan ilaçlar,depresyon bitkisel tedavi,depresyon çeşitleri nelerdir,major depresyon tedavisi, depresyon sebepleri nelerdir,major depresif bozukluk,depresyon sebepleri,depresyon sersemlik,depresyon uyku,depresyondan kurtulma,depresyon neden olur,depresyona girmek,major depresyondan kurtulma yolları,erişkin ruh sağlığı, ruh sağlığı uzmanları,ryh sağlığı doktorları,depresyon tavsiye,depresyon doktor tavsiyeleri,depresyon çeiştleri nelerdir,ruh sağlığı doktorları,depresyon tedavileri,depresyon tedavisi uzmanı,depresyon terapisi,depresyon hipnoz,depresyon hipnoz tedavisi,depresyon uzman doktor,minör depresif bozukluk