• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Erken Boşalma Yanlış Tedavi Yaklaşımları

ERKEN BOŞALMA TEDAVİSİNDE UYGUN OLMAYAN TEDAVİ YAKLAŞIMLARI

      Erken boşalma, kişinin isteğinin ve kontrolunun dışında boşalmanın çabuk gerçekleşmesidir. Boşalmanın çabuk gerçekleşmesi erkeğn ve kadının haz almasını engeller. Erken boşalma, en sık raslanan erkek cinsel işlev bozukluklarından biri olup aktif cinsel yaşamları olan pek çok kişiyi ve çifti etkilemeye davam etmektedir. Genellikle erken boşalma sorunu yaşayan erkeler erken boşalma sorununu fiziksel bir rahatsızlık gibi algılayıp bunun bir ilaçla tedavi edilmesi gerektiğini düşünme eğilimindedirler.

       Erken boşalma tedavisi için şimdiye kadar çeşitli erken boşalma tedavi yöntemleri denenmiş ve denemeye de devam edilmektedir. Erken boşalma sorunu yaşayan erkeklerin pek çoğu erken boşalma sorununa son vermek için çeşitli yöntemleri deneyip sorunun çözülmediğini gördükten sonra cinsel terapi arayışına girme eğilimi gösterirler.

ERKEN BOŞALMA TEDAVİSİNDE UYGUN OLMAYAN ERKEN BOŞALMA TEDAVİ YAKLAŞIMLARI NELERDİR?

1-      Spesifik tekniler: Erken boşalama tedavisinde spesifik teknikler olarak bilinen penise uygulanan anestezik merhemler, geciktirici kremler, geciktirici spreyler ve geciktirici prezervatiflerin kullanılması. Erken boşalmanın tedavisinde bu yötemler boşalma kontrolünü öğrenmede hiç bir işe yaramaz.Üstelik hiç bir işe yaramadıkları yetmiyormuş gibi tam da erken boşalmanın en önemli nedeni olan cinsel hisleri zayıflatarak uzun vadede erken boşalmayı daha da arttırır.

2-      Dikkati dağıtma sratejileri: Sayı saymak, kendini cimciklemek, dudağını ısırmak, gelecek aydaki faturaları düşünmek gibi dikat dağıtma stratejileri boşalma kontrolü üzerinde istemli denetim sağlamada hiç etkili olmadığı gibi cinselliği hoş olmayan olumsuz şeylerle ilişkilendirdiği için cinsel isteksizliğe yol açar.

3-      Alkol ve diğer yatıştırıcı ürünler: alkol ve diğer yatıştırıcı, sakinleştirici ürünler ve bitkisel ilaçlar kullanmak. Bu yöntemlerin erken boşalma tedavisinde etkili olduğuna yönelik hiç bir araştırma ve kanıt yoktur.

4-      Anti depresen ilaçlar: Erken boşalama tedavisinde anti depresan ilaçlar denenmiş ve kısa süreli olarak bir parça olumlu etkisi görülmüş ancak bir süre sonra boşalama süresi eski seviyesine geri dönmüş ya da ilacı bırakır bırakamaz erken boşalmanın aynı şekilde devam ettiği gözlemlenmiştir.

5-      Evlilik terapisi: Erken boşalmanın kişiler arası etmenlerden kaynaklandığını var sayarak denenmiş olmasına rağmen tek başına erken boşalma tedavisinde etkili olmadığı anlaşılmıştır.

6-      Davranışcı psikoterapi: Davranışcı yaklaşımlar anksiyeteyi erken boşalmanın bir nedeni olarak kabul edilerek denennmiş ve erken boşalma sorununa tek başına tam olarak bir çözüm getirmediği tespit edilmiştir.

7-      İlişki sıklığını artırma ve ilişkiden önce masturbasyon yapma  gibi çözüm girişimlerinin erken boşalmayı önlemede hiçbir etkisinin olmadığı anlaşılmıştır.

8-      Kendi kendine yardımla ilgili bazı broşürlerin kullanılmasının ise ancak cinsel terapi ile birlikte kullanıldığında faydalı olduğu tespit edilmiştir.

 

      O halde erken boşalmanın çözümü nedir? Erken boşalma tedavisi nedir? Erken boşalma nasıl tedavi edilir?  Bu gün için erken boşalama tedavisinde kanıtlanmış en geçerli tedavi şekli cinsel terapidir. Erken boşalama sorunu yaşayan kişiler bundan çok yarar görür. Erken boşlama tedavisinde cinsel terapi süreci kararlı ve tutarlı bir şekilde yürütüldüğünde erken boşalma tedavisinde başarı oranı %90 ların üzerindedir.

                ERKEN BOŞALMA TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

 

Erken boşalma daha çok psikolojik nedenlerden kaynaklandığı için deneyimli bir cinsel terapistin yürüteceği erken boşalma cinsel terapisi çok kıymetlidir. Çünkü erken boşalma erkeğin cinsel yaşamının erken dönemlerinde yerleşen değişime karşı dirençli bir cinsel alışkanlık örüntüsüdür. Erken boşalma teknileri ile cinsel terapi sürecinde boşalma tepkisinin duyumsal  yeniden yapılandırılması eğitimine mükemmel olumlu tepki verir.

 

 Erken boşalmada erkek, dikkatin dağılması, cinsel kaygı, odaklanamama, cinsel özgüvensizlik, eşi memnun edememe konusunda aşırı endişe duyma gibi nedenlerle cinsel uyarılmanın yükselen düzeylerindeki hislerinin farkında değildir.

 

   Erken boşalma tedavi sürecinin özü adım adım ilerleyen cinsel terapi teknikleri ile kişinin boşalama olmaksızın daha yüksek ve daha uzun süreli cinsel uyarılma sürelerini tolere etmesini öğrenmesidir.

 

    Erken boşalma, boşalma tepkisinin duyumsal ve duygusal olarak yeniden yapılandırılması eğitimine dayalı erken boşalma tekniklerine çok olumlu tepki verir.

 

   Erken boşalama tedavisinde cinsel terapi yöntemleri boşalma kontrolünün öğrenilmesinde yüksek başarı oranına sahiptir. Bu anlamda erken boşalama tedavisi bir yeniden öğrenme sürecidr.

 

 Erken boşalma tedavisi çiftin birlikte katılımı ile yapıldığı zanaman en yüksek başarı oranına ulaşır.

 

   Erken boşlama tedavisinde cinsel terapi kararlılıkla devam ettirilirse erkeğin boşalama kontrolü üzerinde istemli denetimi öğrenmesinde başarı oranı % 90 ların üzerindedir.

 

   Erken boşalmada erkek çabuk boşalma endişesi ile ön sevişmeyi uzatmadığı için kadın uyarılmıyor. Erken boşalma sorunu hem kadının hem de erkeğin haz almasını engelediği için cinsel mutsuzluğa dolayısı ile de evlilik doyumunun düşmesine neden olabiliyor. Bu nedenle erken boşalma cinsel terapilerinde boşalma süresini uzatmak kadar her ikisinin daha fazla haz alamasını hedefleyerek cinsel yaşamlarını iyileştirmeye odaklanıyoruz.

 

Shu.Güldane Kavgacı

Aile Evlilik (Çift) Danışmanı & Cinsel Terapist

0216 550 40 03