• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

VAJİNİSMUS PSİKOLOJİK TEDAVİSİ NEDİR?

VAJİNİSMUS PSİKOLOJİK TEDAVİSİ NEDİR? Vajinismus psikolojik tedavisi

            Vajinismus, aralarında romantik ilişki olan evli, nişanlı ve birlikte yaşayan pek çok çiftin ve kişinin hayatını etkilemeye devam eden cinsel sorunlardan biridir. Kadınlarda cinsel ilişkiye girememe (vajinismus) cinsel terapiye en çok başvuru nedenidir.

            Vajinismus vajina girişindeki kasların cinsel ilişkiye müsade etmeyecek şekilde kasılarak ilişkiyi engellemesi ya da ilişkinin ağrılı acılı bir şekilde gerçekleşmesidir. Kasılmalar kadının anksiyetesinin şiddetine göre değişir. Bazı olgularda spazm düzeyinde iken bazı vakalarda vajinada bu şiddette kasılma yoktur. Vajina kaslarındaki kasılmaların yanı sıra bacaklarda ve tüm bedende kasılma, bacakların kilitlenmesi, korku ve panik hali, eşi itme, kendini geri çekme davranışı ve cinsel ilişki denemelerinde vajinada ağrı acı duyma vardır. Zamanla korku ve acıdan kaçınmak için cinsel yakınlık ve denemelerden kaçınma da başlar.

            Vajinismus sorunu toplumumuzda gelişmiş ülkelere göre daha fazla görülür. Bunun başlıca nedenleri arasında cinsel eğitim verilmemesi,  katı değer yargıları, bekarete verilen aşırı önem, cinsel bilgi eksikliği, ve gerdek gecesine verilen abartılı önem sayılabilir. Vajinisimus problemi yeni evli çiftlerde cinsel yaşamın başında izlensede 10-18 yıllık evliliğe rağmen vajinismus yakınması ile başvuran çiftler vardır. Vajinismus hastalığı çok nadir olsa da sonradan kurtaj, cinsel ve psikolojik travmalara bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Vajinismus her sosyo ekonomik ve soyo kültürel düzeyde görülebilmektedir. Vajinismusun çözümünde genelde cinsel terapiye başvuru motivasyonu çocuk sahibi olma ya da ailenin ve yakın çevrenin çocuk baskısı  veyahut ta eşin boşanma konusunu gündeme getirmiş olmasıdır. Vajinsmus sorunu olan kadınlar cinsel ilişkiden korktukları gibi jinekolojik muayeneden de korkarlar. İlişkiden ve jinekolojik muayeneden kaçınma yanlış analaşılarak eşin ve ailelerin aklına bekaret sorununu getirir. Bu durum kadının üzerindekİ baskıyı arttırarak vajinismus tablosunu daha da ağırlaştırır.

VAJİNiSMUS PSİKOLOJİK TEDAVİ

            Vajinismus (vaginismus) vakalarının % 90’nın psikolojik nedenlerden kaynaklandığı kabul edilmektedir Bu nedenle vajinismusun ilaç ya da herhangi bir operasyonla tedavisi mümkün değildir. Kızlık zarına yapılan operasyonalar, anestezi altında ya da uykuda birleşme sağlamaya çalışma,  ağrı kesiçiler, alkol ve kas gevsetiçiler vajinismus sorunun çözümünde işe yaramaz. Gebe kalma ve doğumla kişi doğal olarak iyileşeceğini düşünsede doğumdan sonra vajinimus aynı şekilde devam eder. Vajinismusta cinsel birleşme gerçekleşmese de nadiren de olsa gebelik gerçekleşebilir. Ancak bu kadınlar muayene olamaz ve normal doğum yapamaz. Ancak sezeryanla doğum yapar. Dolayısı ile vajinismus devam eder. O halde vajinimus sorunu nasıl çözülür? Vajinismususun doğal ve kalıcı çözümü cinsel terapidir. Pek çok kişinin ve çiftin korkulu rüyası olmaya devam eden vajinismus sorunu cinsel terapi ile başarılı bir şekilde doğal kalıcı olarak çözüme kavuşturulmaktadır. Çiftin yapması gereken cinsel terapistin uygulayacağı  basamaklı cinsel terapi programını takip etmektir. Vajinismus eğzersileri ya da  vajinismus ev ödevleri olarak bilinen  cinsel terapi programı esasında  psikolojik tedavidir.

      VAJİNİSMUSUN PSİKOLOJİK TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

            Vajinismusun psikolojik tedavisi yapılandırılmış kısa süreli cinsel terapi sürecidir.  Görüşmeler tercihen eşlerle birlikte yapılır. Seanslarda vajinismus egzersizleri detaylı bir şekilde çifte anlatıldıktan sonra evde uygulamaları yapmaları istenir. Bütün cinsel işlev sorunlarında olduğu gibi vajinismus tedavisi sürecinde de öncelikle cinsel bilgilendirme yapılır. Vajinada gerçek bir kapalılık olmadığı; kasılmaların kapalılığa neden olduğu ve bu kasılmaların bazı vajinismus egzersizleri ile çözülebileceği anlatılır. Kızlık zarı, ilk cinsel birleşmede aşırı ağrı acı ve kanama olacağına dair yanlış abartılı cinsel bilgiler düzeltilir. Vajinismus sorunu yaşayan çoğu kadında cinsel birleşme ile ilgili korku ve kaygının yanı sıra kendi çıplak bedenine bakma dokunma , cinsel organlarına bakma ve dokunma konusunda da kaygı ve kaçınma vardır. Diğer vajinismus egzersizlerine geçmeden önce ayna karşısında kendi çıplak bedeni ve özellikle cinsel organlarına bakma, dokunma inceleme ödevleri verilir. Bu egzersizlerin eşle birlikte yapılması çift arasındaki utangaçlığı ve tutukluğu azaltarak cinsel uyumlarını arttırır.  Cinsel mitlerin çalışılması vajinismusu ortaya çıkaran, pekiştiren ve sürdüren nedenlerin açıklığa kavuşmasını sağlar. Bu çalışma kadının beden zihin bütünlüğünü sağlamada başlangıç noktası olur.

            Gevşeme ve nefes egzersizleri önce cinsel terapi seansında çalışılarak öğretilir. Daha sonra vajinismus ev ödevleri olarak verilir. Gevşeme ve nefes egzersizlerinin amacı, vücudun ve vajina kaslarının kontrolünü ele almak ve kaygıyı azaltarak kaygının fizyolojik septomlarını ortadan kaldırmaktır. Vajina kaslarındaki kasılmaların çözüllmesi vajinsmusun doğal ve kalıcı çözümünü sağlamada en önemli anahtar noktadır. Vajina içindeki kasılmaların çözümünde parmak ya da dilatör egzersizlerinden faydalanılır. Dilatör egzersileri ve parmak egzersizleri aynı amaca hizmet eder. Bazı cinsel terapistler parmakları tercih ederken bazı vajinismus terapistleri dilatörleri tercih eder. Kadın vajina kaslarının kontrolünü eline aldıktan ve vücudunu gevşetmeyi öğrendikten sonra parmaklarını veya dilatörleri küçükten büyüğe doğru uygun gevşeme eşliğinde ve kendi hızında vajinasına yerleştirir. Parmak oyunları esnasında vajen içindeki duyumları algılaması vajinal girişe karşı fobik korkusunu azaltarak kendine olan güvenini artırır. Danışan bu alıştırmaları tamamen rahat yapar hale gelene kadar devam eder. Vajina içindeki spazmlar tamamen çözüldükten sonra aşamalı cinsel birleşme oyunlarına geçilir. Kontrolün tamamen kadında olduğu önce hareketsiz sonra haraketli penis giriş oyunlarına geçilir. Penis giriş oyunları başarı ile tamamlandıktan sonra  cinsel uyarı ve haza odaklanma vajinal duyumları geliştirme başarılı cinsel birliktelik geliştirme gibi güzel sevişme sanatı çalışmaları yapılır.

            Vajinismus psikolojik tedavisi aşamalı vajinismus cinsel terapi eğzersizlerinin sistematik bir şekilde uygulanması ile gercekleştirilir. Vajinismus cinsel terapi programı bilişsel davranışsal psikoterapi ekolüne dayanan bir çeşit psikolojik tedavi şeklidir. Vajinismus çözümsüz değildir. Vajinismus kader de değildir. Vajinsmus sorunun kesin çözümü vardır .Vajinismusun dağal ve kesin çözümü cinsel terapidir. Vajinismus psikolojik nedenlerden kaynaklanan cinsel terapi ile yüzde yüz çözülebilen cinsel problemlerden biridir. Vajinismus vakalarının tamamı cinsel terapi yöntemleri ile doğal ve kalıcı olarak çözüme kavuşturulmaktadır.

Vajinismus Kaç Seansta Tedavi Edilir?

            Vajinsmus en kolay tedavi edilebilen, cinsel terapiye en iyi cevap veren kadın cinsel işlev problemlerinden biridir. Vajinismus tedavi süreci korku ve kaygının şiddeti başta olmak üzere çiftin motivasyonu gibi pek çok faktöre bağlı olmakla birlikte; vajinismus sorunu cinsel terapi ile otalama 6-8 esans arasında başarılı bir şekilde tedavi edilir. En ağır vajinismus vakaları bile 12 seansta çözüme kavuşturulabilmektedir.

Vajinismus İçin Ne Yapılmalı?

Vajinismus bir ertelenme kaçınma rahatsızlığıdır. Vajinismus sorunu yaşayan çiftler zamanla çözülür yaklaşımı içinde olduğu için vakit kaybader. Vajinismus sorunu yaşayan çiftlerin / kişilerin yapmaları gereken şey kendinizde vajinismus belirtileri olduğunu düşünüyorsanız erteleme ve kaçınma tuzağına düşmeden cinsel terapisten profeyonel destek almalarıdır. Cinsel terapist sorunun çözümü için gerekli cinsel terapi ve danışmanlığı ve cinsel terapi uygulamalarını yürütecektir.

Vajinismusta Yanlış Tedavi Yöntemleri

            Vajinismus psikolojik nedenlerden kaynaklandığı için vajinismusun ilaçlar ya da operasyonlarla çözümü mümkün değildir. Kızlık zarına yapılan operasyonlar vajinismus sorunu çözmez. Anestezi altında cinsel birleşme sağlamaya çalışmak sorunu çözmediği gibi durumu daha da ağırlaştırır.  Anestezik krem ve ilaçlar psikiyatrik ilaçlar ya da alkol  vajinismus tedavisinde işe yaramaz. Gebe kalmak, doğum yapmakta vajinismus sorunun çözümünü sağlamaz. 

Shu. Güldane Kavgacı
Aile ve Evlilik Terapisti&Cinsel TerapistVajinismus tedavisi İstanbul