• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

ALDATMA SONRASI EŞLER NE YAPMALI

Aldatma Sonrası Psikoloji: Aldatma Sonrası Eşler Ne Yapmalı?

        
Aldatma gerçeği ile yüzleşmek evlilikte derin bir duygusal çalkantıya yol açar. Evlilik ilişkisini güçsüzleştirerek  her türlü dış etkiye açık hale getirir. Aldatılan eşin var oluşsal  gerçekliğini sarsar. Aldatma en önemli ilişkisel travmalardan biridir. Etrafta yaralılar vardır.


              Aldatma evlilik birliğini tehdit etse de aldatılan eşin tek acısı evliliğini ve eşini kaybetme acısı değildir. Bunun yanı sıra asıl acı, ilişkisel bağın (ruhsal bağ) zedelenmesi ve ilişkideki kendiliğin yaralanmasının verdiği acıdır.

             Aldatma ilişkilerin en önemli bitme sebebi olsa da evliliğin aldatmanın verdiği acı ile tepkisel bir şekilde bitirilmesi sağlıklı değildir. Evliliğin bu şekilde sona ermesi aldatılan eşte travmatik bir güvensizlik ve geçmeyen bir öfke bırakır. Aldatan eşte ise yoğun bir suçluluk ve pişmanlık hissi bırakır. Her iki eşin bu noktalara saplanıp kalmasına ve bunları sonraki ilişkilerine taşımalarına sebep olur.

            Aldatma bir evlilikte çözülmesi mümkün olan ve çözülmesi gereken derin evlilik sorunlarının ya da bireysel sorunların bir sonucu olabilir. Bu anlamda aldatmaya (evlilik dışı ilişki) hayatın içinde olmaması gereken bir şey olarak bakmak aldatılan eşin o anki acısını azaltsa da sağlıklı bir değerlendirme değildir. Bu yaklaşım genellikle çifti evlilikleri hakkında yanlış kararlar almaya sevk eder.

              İlişkinin geleceği ile ilgili bir karar vermeden önce derinlerdeki evlilik ve kişilik sorunlarının anlaşılıp analiz edilmesi gerekir. Kişinin sevdiği birinden aldatmayı anlamlandırmadan, muhasebesini yapmadan ayrılması suçluluk, pişmanlık ve hayat akışının durması gibi sorunları da beraberinde getirir.

           

Aldatma Sonrası Eşler Ne Yapmalı?

            Aldatma gerçeği ile karşılaşınca her iki eşte aldatma gerçeğini kabul etmeli, ardından aldatmanın en önemli evlilik krizlerinden biri olduğunu bilerek ilişkiye daha fazla zarar vermemek için tepkisel davranışlardan ve ani kararlardan kaçınmalıdır.

            Bir çift olarak bu krizi en iyi bir şekilde yönetmek ilişkisel travmanın acısı ile baş etmek çift arasındaki duygusal çalkantı ve gerilimi stabilize hale getirebilmek için evlilik terapistinden destek almalıdırlar.

            Aldatma travmasında eşler acı azaltılmadan ve aldatma sebepleri anlaşılıp değerlendirilmeden evlilikleri ile ilgili devam ya da bitirme kararı almamalıdırlar.

            Aldatma evliliğin varlığını tehdit eden acı verici bir süreç olduğundan aldatılan eş acının verdiği etkiyle öç alma, acı çektirme gibi reaktif davranışlarda bulunmamalıdır. Çiftler aldatma travması çözüldükten sonra evliliklerini bitirmek ya da devam ettirmek konusunda daha sağlıklı kararlar verebileceklerini bilmelidirler.

            Çiftler aldatma sonrası duygusal çalkantı ve gel gitlerle baş etmek, güven bunalımını yönetmek ve travmanın iyileşmesi gibi zor ve çetin meselelerin hemen hemen her zaman bir evlilik terapistinin rehberliğine ihtiyaç duyduğunu bilmelidir.

            Evlilik terapistiniz size aldatama sonrası çift terapisinde adım adım bir yol haritası sunacak ve bunu takip edecektir.

            Evlilik terapisti ölüm, yas kadar acı verici olan bu durumun evliliğinizi nasıl bir savunmasızlığa ittiğini bilerek ilişkinizin daha fazla zarar görmemesi için gereken düzenlemeleri yapacaktır.

            Aldatma sonrası evlilik terapisinde terapist İlk önce çiftin evliliklerini kurtarma motivasyonlarının olup olmadığını belirleyecektir. Çünkü her iki taraf ta evliliğini kurtarmak isteyip bunun için sorumluluk alarak çabalarsa evlilik ayakta kalabilir.

            Aldatma sonrası tedavide evlilik terapistiniz evlilik krizini en iyi şekilde yönetmenizi sağlayacaktır. Acı verici duyguları yönetme, acıyı azaltma ve çift üyelerinden her bir eşin ne yapmaları gerektiği konusunda sizi ayrı ayrı donatacak gerekirse bunları sağlamak üzere bireysel seanslar düzenleyecektir. Aldatma sonrası terapide evlilik terapisti aldatmanın kişide yarattığı acı verici duyguları ele alarak çift arasındaki gerginliği ve tedirginliği azaltır. İlişkinin geleceği konusunda en iyi kararı vermenizde size rehberlik eder.

            Çift aldatma sonrası evlilik terapisinde evlilik terapistinin rehberliğinde ilerleyerek sorumluluk alma, dürüstlük ve güven duygusunun yeniden inşa edilmesi yönünde ilerlemeye başlar. Çift birleşik seanslarda aldatmanın kendileri ve evlilik ilişkileri için ne anlama geldiğini aynı şeyin bir daha yaşanmaması için bundan ne gibi dersler çıkarabileceklerini anlamaya başlar. Çift aldatma sonrası evlilik terapisi seanslarında ilişkilerini yeniden yapılandırma, var olan evlilik problemlerini çözme, yakın iletişime girme, barışma ve iyileşme yönünde yol almaya başlar. Aldatma sonrası evlilik terapisinde eşler ihanete bir daha yakalanmamak için  gereksinimlerini ve standartlarını birbirlerine açıklama ve birbirlerinin ihtiyaçlarını karşılamak için karşılıklı duyarlılık içinde çabalamaları gerektiğini öğrenirler.

            Aldatma sonrasında aldatılan eşler bazen konuyu kafalarının içinde evirip çevirerek kendini suçlar. “Ben doğru adım atamadım”, “evliliğimi yönetemedim”, “yeterince iyi değilim”, “ona bu kadar fedakar davranmamalıydım” “ o kişi benden daha iyi performans göstermiş olmalı” vb. yine de bütün bu kendini suçlamalara rağmen eşinin aldatmaması gerektiği gerçeği kafasında hiç değişmeden durur. Halbuki aldatan eş bunu yapmaması gerektiğini biliyordur. Bu nedenle kendini suçlamamalıdır. Bu suçu yüklenmek aldatma travmasının yükünü artırır ve aldatma sonrası nasıl ilerleyeceğini belirlemede ayağına takılır.

            Aldatma sonrası tedavisinde çok sık karşılaştığım ve iyileşmeyi en çok etkileyen faktörlerden biri aldatılan eşin evliliğini kurtarmak istemesine rağmen aldatma gerçeğini kabul edip onunla yüzleşme konusunda yaşadığı ikilemdir. Bu ikilem aldatan eşin güven verici davranışlara ve ilişkiyi kurtarma çabalarına rağmen aldatılan eşin eşini sürekli suçlamasına ve her fırsatta onu didikleyip başının etini yemesine neden olur. Bu durum diğer eşin motivasyonunu bozar. Hatta zaman zaman umutsuzluğa kapılmasına neden olur ve giderek ilişkinin kötüleşmesine hizmet eder.

            Aldatma sonrası evlilik terapilerinde çok sık karşılaştığım ve iyileşmeyi zorlaştıran şeylerden biri de aldatan eşin eşinin acısına empati göstermedeki başarısızlığı yada isteksizliğidir. Aldatma sonrası aldatan eş aldatmayı konuşmaktan çekinir. Konuşunca her şeyin daha da kötü olacağını düşünür. Biran önce her şeyin yoluna girip evliliğinin eskisi gibi olmasını ister. Ancak bunun bu kadar çabuk olması mümkün değildir. Aldatan eş eşini yeniden kazanmak ve evliliğini kurtarmak istiyorsa karşısında bir yaralı olduğunu yaranın iyileşmesi için empati, güvenli ortam ve zamana ihtiyaç olduğunu bilmelidir. Aldatan eş sorumluluk alıp eşiyle içten bir diyaloğa girmeden, travmanın acısı anlaşılmadan güvenin gelişmeyeceğini bilmelidir ve bu doğrultuda gerekeni yapmaya hazır olmalıdır. Aldatılan eş ise evliliğini kurtarmak istiyorsa bütün acısına ve güvensizliğine rağmen aldatan eşin sorumlu ve güven verici davranışlarına kucak açmalıdır.

            Aldatma Sonrası Aldatan Eş Ateşten Bir Çemberden Geçer.

            Aldatma sonrası aldatan eş iki acı gerçekle yüz yüze gelir.

1.      Hayatında nelerin kendisi için önemli olduğunu algılaması ve bunları yitirmenin nasıl bir şey olduğunu anlamak

2.      Yaşamındaki önceliklerin sıralamasının değiştirmesi gerektiğinin farkına varmak

            Aldatma ortaya çıktığında aldatan eş eşine gerçekten değer veriyorsa eşinin kapıdan çıkıp gitmesi gerçeği ile yüzleşince son derece duyarlı, kırılgan ve öğrenmeye açık olacaktır. Eğer eşini tekrar geri istiyorsa davranışlarını düzeltir. Eşini ve ailesini yitirme gerçeği ile karşı karşıya gelmek onun için uç bir deneyim olmuştur. Bu durumda eşini tekrar geri kazanmak için eşinin kendisinden istediklerinin çoğunu yapar.

            Eşini kaybetmemek için onun gereksinimlerini yerine getirir. Güvenini tekrar kazanmak için elinden geleni yapar. Sorumluluk alır, verdiği sözlerde durur, tutarlı davranır. Gecikeceği zaman haber verir. Hatta aldatma travmasını atlatmada bir evlilik terapistinden bir çift olarak destek almayı faydalı bulur. Eşinizin samimiyetini  sezersiniz.

            Aldatma sonrası aldatan eş sorguya çekilmekten eşinin öfkesini izlemek ve ona yaklaşamamak ve eşle birlikte bir evlilik terapistinin önüne oturup bütün kirli çamaşırlarını ortaya dökmekten hiçte hoşlanmaz. Ancak eşine değer veriyorsa evliliğini kurtarmak istiyorsa her şeye rağmen eşinin güvenini kazanıp kalbine girebilmek için bunları yapması gerektiğini  bilir ve bunları yapar. Bu sorunda eşin güvenini kazanmaya ve onunla birlikte yürümeye istekli olur.

             Aldatmadan sonra kuşkulanmamak güvenmek ve zamanla bağışlamak hiçte kolay olmamakla birlikte mümkündür. Aldatma her zaman boşanma nedeni değildir. Çift sorunlarıyla yüzleşip aldatma nedenleri ortaya çıkarılıp çözümlenirse çift gerçekten birbirlerinin dünyalarına ulaşabilirlerse ilişkileri eskisinden daha da yakın daha da derin bir ilişkiye dönüşebilir.

Shu. Güldane KAVGACI
Aile ve Evlilik Danışmanı & Cinsel Danışman