• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası

Cinsel Terapi Size Neler Kazandırır?

CİNSEL TERAPİ SİZE NELER KAZANDIRIR?


cinsel terapinin faydaları      Cinsel sağlık genel vücut 
sağlığının bir parçasıdır. İnsanların duygusal, ruhsal, bedensel ve kişiler arası sorunlar yaşaması nasıl doğal ve kaçınılmazsa cinsel sorunlar yaşaması da o kadar doğal ve kaçınılmazdır. İnsanların yaşadığı ailesel, kişiler arası ve ekonomik sorunları cinsel yaşamı etkilediği gibi cinsel yaşam da iş, aile ve kişiler arası yaşamını etkiler. Dolayısı ile evlilikte/ilişkide cinselliğin yeri önemlidir. Çiftin cinsel yaşantısı ne kadar sağlıklıysa evliliklerindeki duygusal bağ o kadar güçlüdür.
                  

CİNSEL TERAPİNİN FAYDALARI NELERDİR?

 • Evliliğinizde bütün iyi niyetlerinize ve çabalarınıza rağmen çözüme kavuşturamadığınız ve sizi rahatsız eden cinsel sorunlarınız varsa deneyimli bir cinsel terapiste başvurmanız çözüm için atacağınız en önemli ilk adım olabilir. 

 •  Cinsel problemlerin çözümünde çiftin cinsel problemlerini aralarında samimiyetle konuşmaları çok önemli bir başlangıç noktasıdır. Ancak çoğu zaman çiftler bunu tek başına başaramaz. Cinsel terapiler eşlerin cinsel sorunlarını çözüme kavuşturmak için eşlere ve kişilere yardım amaçlı cinsel terapi, cinsel eğitim ve cinsel danışmanlık düzenlemeleridir.
 
 • Cinsel iletişim kurma, çiftin cinsel uyum sağlama ve cinsel yaşamlarını düzenlemede çok önemlidir. Buna karşın çiftler cinsel sorunları olduğunda genellikle sessiz kalmayı tercih ederler. Bunun nedeni insanların cinsellik konusunda savunmasız ve kırılgan olmalarıdır. Sessiz kalmanın altındaki derin insani duygu kişinin kendini kırılmaktan ya da incinmekten koruma çabasıdır. Yahut da eşler birbirleriyle nasıl konuşacaklarını bilemeyebilirler.
 
 • Öte yandan cinsel sorunları olan kişiler genellikle eşleri/partnerleri tarafından beğenilip beğenilmedikleri ve cinsel olarak arzulanıp arzulanmadıkları konusunda kaygı yaşarlar. Bu kaygı nedeniyle çoğu çift birbirlerinden cinsel olarak ne istedikleri neye ihtiyaçları olduğu ve ne bekledikleri konusunda istemeden de olsa birbirlerine ketum davranırlar. Cinsel terapide bir cinsel terapist rehberliğinde ilerleyerek açık cinsel iletişim kurmayı öğrenebilir, cinsel iletişimsizlikten kaynaklanan sınırlılıkları ortadan kaldırabilirsiniz.
 
 • Deneyimli bir cinsel terapiste başvurarak tarafsız bir profesyonelin gözetiminde cinsel sorunlarınızın ne olduğunu, nedenlerini, ilişkinizi nasıl etkilediğini ve cinsel sorununuzun çözümü için neler yapmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz. Cinsel terapist cinsel problemlerinizi tarafsız olarak değerlendirebilir. Sizin de tarafsız olarak görmenizi sağlayabilir.
 
 • Cinsel terapist çift arasında yaşanan cinsel sorunun eşlerden birinin sorunu değil çiftin ortak sorunu olduğunu ve cinsel işlev bozukluğunun çözümü için her ikisinin de çabalamasının gerektiği konusunda çifte ışık tutar. Cinsel sorunun çözümünde sorumluluk almalarının yanı sıra birbirlerinin desteğini almalarını sağlayabilir. Böylece cinsel sorunun en kısa sürede çözülmesi için diğer eşi de yönlendirebilir.
 
 • Cinsel terapist yaşanan cinsel sorunlar nedeniyle aranızda oluşmuş olan olumsuz cinsel etkileşim örüntülerini durdurup olumluya çevirerek ilişkinizin daha da kötüye gitmesini önleyebilir. Bu sayede her bir eş üyesinin ilişki içinde sevildiğini, sayıldığını, desteklendiğini, arzulandığını, anlaşıldığını hissedecekleri yapıcı tutum ve davranış geliştirmelerinde onlara rehberlik eder.
 
 • Utanma, suçluluk, cinsel kaygı cinsel hayatın istenmeyen ancak kaçınılmaz parçalarıdır. Utanma, suçluluk, günah, korku ve cinsel kaygı gibi olumsuz duygular kişinin cinsel fonksiyonunu sekteye uğratarak cinsel haz alma özgürlüğünü elinden alır. Cinsel psikoterapi ile bu olumsuz duygulardan kurtularak cinsel özgürlüğünüze yeniden kavuşabilirsiniz. Ülkemizde pek çok cinsel problemin altında, utanma, suçluluk, günah gibi olumsuz duygular yattığından birkaç cinsel terapi seansıyla çiftlerin/kişilerin hızla cinsel problemlerinden kurtulmaları cinsel terapist için bile şaşırtıcı olabilmektedir.
  
 • Cinsel terapilerde cinsel sorunlarınızın çözüme kavuşması cinsel yaşamınızın ötesine geçerek ilişkinizin diğer yönlerinin iyileşmesini de sağlar. Yaşadığınız cinsel sorunun sis perdesi bir kez ortadan kalktıktan sonra aranızdaki duygusal bağ derinleşerek daha da güçlenir. Cinsel terapi seansları ile cinsel problemlerinizi çözüme kavuşturup sağlıklı ve düzenli bir cinsel yaşantının rahatlatıcı etkilerini deneyimleyebilirsiniz.
 
 • Cinsel terapide deneyimli bir cinsel terapistin uyguladığı cinsel terapi teknikleriyle ilerleyerek cinsel duygularla bağlantı kurmayı, cinsel haz alma potansiyelinizi geliştirmeyi, birbirinize karşı duyarlı davranmayı, birbirinizin cinsel davranışları konusunda daha kabul edici olmayı, cinsellik hakkında daha gerçekçi ve daha az eleştirel tutumlar geliştirmeyi, korku ya da utanç duymadan cinsel haz alma ve vermeyi öğrenebilirsiniz.
 
 • Cinsel yakınlık çift arasında en önemli iletişim hatlarından biridir. Mutlu bir evlilik ilişkisi ile cinsellik yan yana gider, birbirini bütünleyip, besleyerek gelişir.  Bir cinsel terapistten profesyonel destek olarak aranızdaki en önemli ana iletişim hattının kopmasını engelleyebilirsiniz. Cinsel yaşantınızı sağlıklı bir şekilde düzenlemeyi ve yönetmeyi öğrenerek evlilik ilişkinizin gelişmesini ve aranızdaki duygusal bağın güçlenerek derinleşmesini sağlayabilirsiniz.
 
      
      Geçen yüzyıllarda cinsellik büyük bir tabuyken ve insanlar neredeyse cinsel isteklerinden ve isteksizliklerinden utanç duyarken günümüzde değişen topluma koşut olarak cinsel yaşam insanlar arasında konuşulabilir ve kabul edilebilir hale geldi. Bu kabulün ardından insanlar cinsel yaşam hakkında bilgilenmeye başladı ve cinsel bir varlık olduğunu reddetmekten vazgeçti.

       
      Önceki yüzyıllarda cinsel sorunlar görmezden gelinip insanlar cinsel sorunları ile birlikte kendi kaderlerine terk edilirdi. Günümüzde insanlar yaşamlarının diğer alanlarını olduğu gibi cinsel yaşamlarını da sahiplenmeye başladılar. Hepsinden önemlisi insanlar sağlıklı bir cinsel yaşamın, verdiği hazzın yanı sıra fiziksel, duygusal ve kişiler arası sağlığa bariz bir şekilde katkıda bulunduğunu anlamaya başladı. Dolayısıyla insanlar iyi bir cinsel yaşam istemeye yöneldi. Bu gelişmeye paralel olarak cinsel terapiye ilgi giderek artmaya başladı.   
 

      Sağlıklı bir evliliğin en iyi göstergesinden biri sağlıklı ve düzenli bir cinsel yaşamdır. Çift ilişkisinde cinsel yaşam sadece duygusal sosyal sağlık için değil fiziksel sağlık için de çok önemlidir. Uyumlu aktif cinsel yaşantıları olan çiftler sosyal, duygusal ve bedensel açıdan daha dengededir. Cinsel etkileşimler sırasında beyinden salgılanan mutluluk hormonları insanların mutlu hissetmesini sağlar. Bedendeki ruhsal ve fiziksel gerginlik gider. Sağlıklı cinsel yaşantısı olan çiftler uyumlu ve toplumla barışık bir hayat yaşar.     

 
Shu. Güldane KAVGACI
Cinsel Danışman & Aile ve Evlilik Danışmanı

Cinsel Terapi ile ilgili Makalelerimiz 

 

Cinsel terapi,cinsel terapist,cinsel terapi merkezi,cinsel terapi merkezi ist,cinsel terapi merkezleri,cinsel terapi uzmanı,cinsel terapist istanbu,cinsel işlev bozukluğu, Anadolu yakası cinsel terapist,Kadıköy cinsel terapist