• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası

Erken Boşalmanın Çözüm Yöntemleri

ERKEN BOŞALMANIN ÇÖZÜM YÖNTEMLERİ

         Sürekli ya da yineleyici bir şekilde, çok az bir cinsel uyarılmayla ve kişinin istemesinden önce bazen vajinaya girme öncesinde bazen vajinaya girer girmez ya da girdikten çok kısa bir süre sonra kişinin isteğinin ve kontrolünün dışında boşalmanın olmasına erken boşalma denir.

            Erken boşalma tedavisinde değerlendirme aşamasında yaş,  cinsel eşin yeni ya da ortamın alışılmadık olması, cinsel eşin verdiği tepki, eşler arası cinsel uyum, cinsel aktivitenin sıklığı, diğer cinsel problemlerin varlığı gibi uyarılma süresini etkileyen faktörler göz önünde tutulmalıdır.

           
            Erken boşalmanın genel nüfus oranı içinde en sık rastlanan erkek cinsel işlev problemi olduğu kabul edilmektedir. Genç erkekler arasında daha yaygındır.

            Erken boşalma çeşitli şekillerde görülmekle birlikte ülkemizde en sık görülen tipi ergenlik yıllarından beri süregelen yani baştan beri olan primer erken boşalmadır ve genellikle psikolojik faktörlerden kaynaklanır. İkincil ya da sonradan gelişen erken boşalma daha az görülür. Sonradan gelişen erken boşalmada değerlendirmede organik nedenler göz önünde tutulmalıdır. Sonradan ortaya çıkan erken boşalma çoğu zaman ilerleyici ereksiyon (sertleşme) problemi sonucunda ereksiyonu kaybetme korkusuyla bir an önce boşalma girişimi sonunda ortaya çıkabilmektedir.

            Erken boşalma tedavisinde en çok sorulan ve merak edilen soru “ne kadar süre yeterli süredir” ya da “ne kadar süre yeterince uzundur” sorusudur. Erkeğin boşalma kontrolüyle ilgili kendi duygusu ya da eşinin orgazma ulaşması için gereken süre tanısal kriter için yeterli değildir.         Erken boşalmada kriter erkeğin boşalma kontrolü üzerinde istemli denetiminin olup olmamasıdır. Erken boşalma çok sayıda bekar yada evli çift yahut erkek için pek çok sıkıntıya neden olduğundan bu erkekler ve çiftler için erken boşalma tedavisi önemlidir.

            Erken boşalmada tanı öncelikle kişi ve cinsel eşi tarafından birleşme girişimleri esnasında boşalmanın çabuk gerçekleştiği konusunda yapılan bildirimlere göre konur. Değerlendirmede mümkünse çift ile görüşülmelidir. Erken boşalmada vakaların büyük çoğunluğu psikolojik nedenlerden kaynaklanır. Organik kökenli erken boşalma vakalarına çok seyrek olarak rastlanır.

            Psikolojik nedenlerden kaynaklanan vakalarda cinsel işlev bozukluklarının tedavisi konusunda iyi eğitim görmüş, deneyimli bir cinsel terapistin uygulayacağı erken boşalma cinsel terapisi çok kıymetlidir. Deneyimli bir cinsel terapistin uygulayacağı erken boşalma cinsel terapisi erken boşalma tedavisinde optimal başarıya olanak sağlar. Bütün dünyada en çok kullanılan erken boşalma cinsel terapisi erken boşalma tedavisinde yüksek başarı sağlar. Erken boşalma tedavisi çiftin birlikte katılımıyla yapıldığı zaman en yüksek başarı oranına ulaşır.

            Erken boşalma tedavi yöntemlerinde erken boşalma tedavisinin özü adım adım, sistematik bir şekilde ilerleyen yaklaşımla kişinin boşalma olmaksızın daha yüksek ve daha uzun süreli cinsel uyarılma sürelerini tölere etmeyi öğrenmesidir.

           Erken boşalma tedavisi klinikte yapılan cinsel psikoterapi oturumlarıyla birlikte erkek ve eşi tarafından verilen cinsel egzersizlerin evlerinin mahremiyetinde yapılmasını gerektirir.

            Erken boşalma tedavisinde cinsel terapi seansları birleşik çift terapisi şeklinde yapıldığında her bir eşin psikoseksüel eğitimi, cinsel uyum ve ilişkide yaşanan diğer sorunlar gereklilik esasına göre ele alınmalıdır. Erken boşalma tedavisinde cinsel terapiye yalnız katılan erkeklerde  cinsel özgüven ,cinsel iletişim eğitimi, başarma kaygısı ve  yeterli cinsel teknikler üzerinde özellikle durulmalıdır.

            Erken boşalma tedavisinde en çok kullanılan erken boşalma tedavi yöntemleri arasında :

 • Duyarsızlaşma teknikleri
 • Cinsel beceri ve iletişim eğitimi
 • Fantezi ve gevşeme eğitimi
 • Cinsel uyarılma ve cinsel doyuma odaklanmayı öğrenmek
 • Boşalmayı geciktirici ya da engelleyici teknikleri öğretmek
 • Cinsel performans konusunda güven kazanmak
 • Kalıplaşmış cinsel davranışları değiştirmek
 • Performans kaygısını yenmek
 • Yakınlık korkularının üstesinden gelmek
 • Cinsel fonksiyonu sekteye uğratan duygu ve düşüncelerle uzlaşmak
 • Cinsel iletişimi artırmak
 • Kademeli cinsel egzersizlerle kişinin duyumlarına odaklanmasına ve uyarılma hızını ayarlamasına yardım etmek
 • Cinsellik konusundaki bilişsel çarpıtmaları irdelemek
 • Cinsel özgüven geliştirmek
 • Uyumsuz cinsel senaryoları değiştirmek
 • Gerginlik kısır döngüsünü kırmak

ve bunlar gibi erken boşalma tedavi yöntemleri gelmektedir.

            Erken boşalma vakalarının çoğu cinsel terapiye mükemmel yanıt verir. Erken boşalma tedavisinde vakaların çoğunun cinsel terapiye çok iyi yanıt vermesi erken boşalmada psikolojik nedenlerin iş başında olduğunu desteklemektedir.

            Erken boşalma tedavisinde erken boşalma tedavi süreci kararlılıkla uygulanır ve izlenirse erken boşalma tedavi başarı oranı %95 in üstündedir.

ERKEN BOŞALMA ÇÖZÜLMEZSE NE OLUR?

            Özellikle genç erkeklerde erken boşalma tedavi edilmediğinde cinsel ve sosyal kaygıyı artırarak ilişkilerin geliştirilmesini olumsuz etkiler ve uzun dönemde bazı erkeklerin yalnızlığa itilmesine hatta depresyona girmesine neden olabilir.

            Cinsel eşlerini tatmin edememenin neden olduğu eksiklikle yetersizlik ve tekrarlayan düş kırıklığı ve sıkıntıyı tekrar tekrar yaşayan bazı erkeklerde ereksiyon(sertleşme) bozukluğu ya da cinsel isteksizlik gibi diğer cinsel problemlere neden olabilir.

            Erken boşalma tedavi edilmediğinde kişinin ilişki kalitesini olduğu kadar yaşam kalitesini de etkiler. Cinsel özgüvenleri düşer. Bekar erkeklerde ilişkiden kaçınma ya da yeni ilişkiler kurmaya isteksiz olma, ilişkisi olan erkeklerde eşi memnun edememe, eşi kaybetme, ilişkide güçsüz hissetme duyguları yaşarlar.

            Partnerleriyle duygusal, sosyal, cinsel yakınlık kurmalarını azaltarak çiftin romantik ilişkilerine de zarar verir.

            Erken boşalma sorunu yaşayan erkeklerin partnerlerinin yaşam kalitesi de bundan etkilenir. Düşük cinsel doyum uyarılma, orgazm, cinsel isteksizlik gibi diğer cinsel işlev problemlerine yol açabilir.

            Erken boşalma sorunu yaşayan erkeklerin eşleri (partnerleri) erken boşalmanın kendisinden daha çok aralarında oluşan uzaklık ve erkeğin sorunu çözmede isteksiz olmasından kırgınlık ve üzüntü yaşarlar. Erkek eşler ise partnerlerinin kendi yaşadıkları eksiklik yetersizlik ve utanç duygularını anlamadığını düşünürler. Partnerler arasındaki bu gerilim ve kopukluk ilişkinin bozulmasına neden olabilir. Bu nedenle düzenli ilişkisi olan erkeklerde erken boşalma çiftin ortak sorunu olarak ele alınmalıdır.

Shu. Güldane KAVGACI
Aile ve Evlilik Terapisti & Cinsel Terapist

erken boşalma tedavisi video | Erken boşalma tedavisi cinsel terapist | Erken boşalma doktor tavsiyeCinsel Terapi ile ilgili Makalelerimiz