• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Vajinismus Çözümsüz Değildir

      Vajinismus çözümsüz değildirVajinismus yeni evlenen çiftlerde en sık karşılaştığımız cinsel fonksiyon bozukluğudur. Vajinismus öğretmen, hemşire, avukat gibi her meslekten ve her sosyo ekonomik düzeyde görülebilen bir cinsel problemdir.
    Vajinismus sorunu yaşayan çiftlerin her denemelerinin sonucunda başarısızlıkla karşılaşmaları zamanla onları bu sorun sanki hiç çözülmeyecekmiş gibi bir düşünce geliştirmelerine neden olur. Oysa vajinismus bütün cinsel fonksiyon bozuklukları içerisinde en kolay çözülebilenidir.
    Aynı zamanda vajinismus(cinsel ilişkiye girememe) sorunu kadar bir çifti üzen başka cinsel fonksiyon bozukluğu yoktur. Bunun nedeni cinsel ilişkinin gerçekleşmemesi nedeniyle evlilik birliğinin tam sağlanamaması olduğu kadar evliliğin çok önemli bir aşaması olan çiftin ilişki duygusunun gelişeceği sırada yani evlilik başlangıcında ilk cinsel deneyim girişimlerinde ortaya çıkmasıdır. Çift her şey yolunda giderken bunun neden başlarına çıktığını bir türlü anlayamaz. Her şey belki yolundadır. Ama çok önemli bir şey hayatlarında eksiktir.
     Vajinismusla karşılaşan çiftler bunun sadece kendi başlarına geldiğini sanırlar. Kendileri gibi aynı sorunu yaşayan birçok kişinin olduğunu vajinismusun bilinen ve kesinlikle çözülebilen bir problem olduğunu öğrenmeleri onları bir parça olsun rahatlatır.
     Bu sorun hem kadının kendi kadınlığında eksiklik olduğunu düşünmesine hem de eşine karşı bir suçluluk hissetmesine neden olur. Erkekte ise eşine karşı öfke, istenmeme ve reddedilme duyguları oluşturduğu için önce gücenme daha sonra kırgınlık hissetmesine neden olur.
     Vajinismusun cinsel terapisi genellikle çiftin birbirini desteklemesi, terapi sürecine odaklanma ve cinsel terapistin klavuzluğu eşliğinde ilerleme ile tam bir düzelme ile sonlanır.
Aradan ne kadar zaman geçerse geçsin terapi için geç değildir. Eşler birbirleri ile iyi iletişim kurabildikleri, birbirlerini destekledikleri ve verilen ev ödevlerine motive olabildikleri sürece terapiden tam olarak yararlanmaktadırlar. Sentez vajinismus terapi merkezi olarak biz vajinismusun sadece bir giriş sorunu olmadığını insan cinsel davranışlarının birçok boyutunu etkilediğini gözlemliyoruz. Bu nedenle vajinismus terapisinde sadece penis girişine odaklanmayıp insan cinsel davranışlarının ve cinselliğinin tüm boyutlarını kapsayan bütüncül bir yaklaşımla yaklaşıyoruz.
      Bu bütüncül yaklaşım insan cinselliğine dahası kadın cinselliğine yaklaşmayı kadınların kaçınma ve korku davranışlarını tehdit edici ağrı, acı algılarının ve bundan korunmak için geliştirdikleri savunma ihtiyaçlarının üzerinde çalışma ve bunları çözümleme fırsatı sağlar. Bu çatışma alanları başarı ile çözüldüğü zaman kadın içinde var olan cinselliğini özgürce keyif alarak yaşayabilir ve bunun sonucunda çift cinsel aktivitelerinde birbirlerinden haz alıp haz verebilirler.

Kaynaklar:
1-Basson R,Wierman ME, vn Lankveld J. Summary of the recommendations on sexual dysfunctions in women. J Sex Med. 2010;7:314–26.
2-Wimons JS, Carey MP. Prevalence  of sexual dysfunctions: Results form a decade of research. Arch Sex Behav. 2001;30:177–217.
3-Gillan. P.”Sex Therapy  For Single people” Psycbology today.

Shu. Güldane KAVGACI
Aile ve Evlilik Terapisti & Cinsel Terapist

Cinsel Terapi ile ilgili Makalelerimiz