• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası

Vajinismus Belirtileri

          Vajinismus cinsel birleşme denemelerinde vajina kaslarının bayan eşin istemi ve kontrolü dışında kasılarak vajinal girişin mümkün olmamasıdır. Çift her denediğinde tekrar tekrar aynı şeyle karşılaşır.
         Genel olarak ilk cinsel birleşme deneyiminde sorun kendini gösterse de daha önce başarılı ve uyumlu cinsel ilişkisi olmasına rağmen şiddetli evlilik çatışmaları, fiziksel ve cinsel travma,  ağrılı zor jinekolojik muayeneler ve operasyonlar, ağrılı cinsel ilişki gibi nedenlerle sonradan da ortaya çıkabilmektedir.
         Çiftin cinsel birleşme denemelerinde vajinayı çevreleyen kaslardaki istemsiz kasılmalar bazı vakalarda tüm bedenin kasılması ya da sadece bacakların ve kalçaların kasılması hatta sırtta kasılmalar olması şeklinde de olabilmektedir. Kişideki bu kasılmalara bacakların kapanması, korku, kaçınma tepkisi, eşi eliyle itme, yüzde korku endişe ve panik hali eşlik etmektedir.
         Genel olarak vajinismus ilk cinsel birleşme denendiğinde ortaya çıkar. İlk önce çiftler buna ne tepki vereceğini bilemez. Bazıları hayal kırıklığı yaşar. Bazıları ise yorgunluk gibi rasyonalize edici bahaneler bulup daha sonra olacağını düşünerek konunun üzerinde pek fazla durmaz. Ancak çiftler tekrar tekrar denediğinde aynı manzara ile karşılaşınca buna ne anlam vereceğini bilemezler. Giderek kendileri de vajinal girişin olmayacağına inanmaya başlarlar. Hatta çoğu çift bunun sadece kendi başlarına geldiğini düşünürler.
            Tekrarlı başarısız deneyimlerin sonunda kadın kendi kadınlığında bir eksiklik olduğunu yahut ta kendinde fiziksel  anatomik bir bozukluk olduğunu düşünmeye başlar. Diğer taraftan da eşine karşı kendini suçlu hisseder.
          Erkek eş ise giderek eşine karşı öfke, istenmeme, reddedilme, kırgınlık gibi duygular yaşar.
          Hemen hemen bütün vajinismuslu kadınlarda ağrı, acı beklentisi vardır. Ayrıca bu kadınların doğum korkusu ya da kendilerine kötü bir şeyler olacak korkusu gibi belirgin tipik korkuları vardır.
          Vajinismusun tipik belirtilerinden bir diğeri ön sevişme sırasında herhangi bir sorun yoktur. Bu kadınların ıslanma, uyarılma, orgazm olma gibi cinsel işlevleri yerindedir. Ancak iş cinsel birleşme aşamasına gelince her şey birden bire tersine döner. Hemen bacaklarda kasılma, kapanma, eşi üstünden itme, korku ve panik hali oluşur. Bu manzarayı gören eş ister istemez geri çekilmek zorunda kalır. Bacakların kapanması, korku ve kaçınma tepkilerinin sonucunda çiftin her iki üyesinde girişin olmayacağı inancı oluşmaya başlar ve her başarısız girişim bu inancı daha da besler. Vajinismuslu çifter bunu orada bir duvar var giriş kapalı şeklinde dillendirirler. Bayan eş cinsel birleşme sırasında dayanamayacağı kadar ağrı acı olacağı vajinanın parçalanacağı, çok kanama olacağı, ya da  kendisine kötü bir şeyler olacağı şeklinde tipik korkular yaşar
          Aslında vajinal giriş denemeleri sırasında oluşan bu istemsiz kasılmalar ağrı, acı, kanama olacağı beklentisine karşı geliştirilmiş bilinç dışı savunma manevralarıdır. Kişi bu kasılmalar sırasında çok büyük bir sıkıntı, heyecan ve gerginlik duyar. Bu sıkıntı kişide özel hassas bir duygulanım şekli yaratır. Bu duygulanım şekli kişiyi kırılgan, üzgün, hassas bir duygu durumuna sokarak onun ağlamasına neden olur. Kişide oluşan bu özel hassas duygulanım durumu çift arasında etkileşimsel ve kişiler arası problemlere neden olur
          Vajinismuslu kadınlar jinekolojik muayenede güçlük yaşarlar. Bacaklarını kapatırlar. Çoğu kez  eşin cinsel organlarına ve kendi cinsel organlarına bakamazlar, dokunamazlar. Cinsel ilişkiden korkarlar, kaçınırlar ve ha bire olası bir cinsel birleşmeyi ertelerler. Ancak hemen hemen hepsi çocuk sahibi olmak ister. Hatta uzun sürmüş vaji nismus vakalarında tedaviye çocuk istemi ile başvururlar. Vajinismusta cinsel ilişki gerçekleşmediği için evlilik birliğine olumsuz etki edebilir.
          Vajinadaki bu istemsiz kasılmalar lokal anesteziler, alkol  kullanımı, jel kullanımı  ya da  sakinleştirici kullanımı ile ortadan kalkmaz. Çünkü vajinismus fiziksel nedenlerden kaynaklanan bir sıkıntı değil psikolojik nedenlerden kaynaklanan bir cinsel problemdir. Ayrıca vajinismus kızlık zarı ile ilgili olmadığı için kızlık zarı operasyonu ile de ortadan kalkmaz.
         Çift her denediğinde başarısızlıkla sonuçlanır. Bunun sonucunda giderek başaramama, yapamama korkuları daha da   artarak kişi sanki sorunu hiç çözemeyecekmiş gibi bir hisse kapılıp kısır bir döngünün içine girer.
         Aslında vajinismus sorunu yaşayan kişi bu sorunu çözmeyi çok istemektedir. Bunun için elinden geleni de yapmasına rağmen  bunu bir türlü başaramamış olmasına bir anlam veremez. Hatta giderek kendisinde bir kusur olduğunu düşünmeye başlar.
           Bizim toplumumuzun kültürel değerlerinden kaynaklanan nedenlerle çiftlerin mahreminde kalması gereken bu durumun aileler tarafından öğrenilmesi durumu daha da karmaşıklaştırarak çift üzerinde yoğun bir baskı oluşturur.
           Çift vajinismus sorunu ile boğuşurken üyelerden her biri kendine özgü korku ve kaygılar yaşar. Bayan eş kendini yetersiz, başarısız, eksik, mutsuz, üzgün,  hayatında bir şeyin eksik olduğu duygusu, eşine ve kendine verdiği sözleri yerine getirememe, eşini kaybetme korkusu, eşe ekonomik olarak yük olma düşüncesi, bazen eşin kendisine yardımcı olmadığı gerekçesi ile eşe yönelik kızgınlık, kırgınlık, öfke, depresyon, ağlama nöbetleri, çaresizlik, yetersizlik, herkesin kolayca yaptığı bir şeyi kendisinin niye başaramadığı duygusu, sosyal çevreden çekilme, sanki bu sorunun hiç çözülmeyecekmiş gibi algılanması, kızgınlık, öfke,  kırılgan bir ruh hali; bezginlik, cinsel isteksizlik, işte ve diğer aktivitelerde bu sorunu kafasındanbir türlü atamama gibi duygusal ve kişiler arası semptomlar gelişir.
        Erkek eşte de aynı şekilde buna paralel olarak, başarısızlık, mutsuzluk, reddedilme, istenmeme, yanlış yaptığı düşüncesi ya da tekrar bir yanlış yapacağı korkusu, yetersizlik, ne yapacağını bilememe, eşe karşı öfke kızgınlık, bazen eşe acıma, incitmekten korkma, içe kapanma, işle aşırı meşgul olma, yanlış kişi ile evlendiği şüphesi, bıkkınlık, yorgunluk, bazen kendi cinsel işlevlerini sorgulama gibi belirtiler sergiler.
        Çift bu belirtileri yaşarken çiftin evlilik ilişkisi de bundan nasibini alarak çiftin ilişkisini kaygan bir zemine oturtur. Çift bu sıkıntıların güdümünde kolayca suçlama, karşı suçlama ilişki kalıbına takılarak evlilik problemleri de yaşamaya başlayabilir.
        Ezcümle vajinismus sorunu yaşayan çiftler bir şekilde kendilerini güçsüz ve başarısız hisseder. Bu da onların mutsuz olmasına neden olur.
        Bereket versin ki vajinismus iyi eğitim görmüş, deneyimli bir cinsel terapistin eşliğinde cinsel terapiyle mükemmel bir şekilde çözülebilir bir cinsel fonksiyon bozukluğudur.
        Cinsel terapistlerinin  eşliğinde ilerleyen çift terapi yolculuğunun sonunda birbirinden haz alıp haz verebilecekleri bir cinsel ilişkiyi gerçekleştirdiklerinde sevinçten ağlarlar. Bu mükemmel sonuç çift için olduğu kadar cinsel terapist için de son derece teşvik edici ve ödüllendiricidir. Terapi süresi boyunca herkes yorulmuştur. Ancak bu yorgunluk aynı zamanda besleyici geliştirici heyecanla karışık tatlı bir yorgunluktur.
 
Shu. Güldane KAVGACI
Aile ve Evlilik Terapisti & Cinsel Terapist

Cinsel Terapi ile ilgili Makalelerimiz


  Vajinismus,Vajinismus Tedavisi,Vajinismus Nasıl ,Vajinismus Çözümü,Vajinismus Nasıl Yenilir,Vajinismus
  Problemi,Vajinismus Tedavisi,
  ilk gece korkusu,Vajinismus nedir,Ağrılı cinsel
  ilişki,Vajinusmus,
  Cinsel ilişkiye girememe,Vaginusmus,Vajinismus
  Ankara,Vajinismus İstanbul,
  Vajınusmus,Vajunusmus,İlişkide kasılma,Ağrılı
  ilişki,Vajinismus psikolog,
  Vajinismus sorunu,Vaginismus tedavisi,Vajinismusu nasıl yenerim,Vajinismusla yaşamak,Vajinismus hastalığı,Vajinismus tedavi merkezleri,
  Vajinismus
  tedavi yöntemleri,Vajinismus Antalya,vajinismus tedavisi İzmir,vajinismus tedavi merkezi,vajinismus tedavi yolları,psikolog vajinismus,İstanbul vajinismus,hipnozla vajinismus tedavisi,Vajinismustan kurtulmak,vajinusmus forum,vajinismus hikayeleri,
  vajinismus forum,vajinismus egzersizleri
  ,vajinismus nasıl tedavi edilir,
  vajinusmus nedir,cinsel ilişki sorunları,cinsel
  tedavi uzmanı,vajinismus nedenleri,vajinamus,vajinismus belirtileri,ilk gece korkusu nasıl yenilir,vajinismusun üstesinden gelmek,cinsel ilişki
  korkusu,cinsel ilişkide kasılma,
  vajinismus ve hamilelik,vajinismus çözüm,pendik psikolog,Vajinismus uzmanı,bayan vajinismus Terapisti,vajinismus merkezi,Vajinismus nedir,vajinismus problemi,vajinismus nasıl çözülür,vajinismus
  parmak egzersizleri,
  ilk gece cinsel ilişki,ilişkiye girememe
  nedenleri,Vajinismus Uzman Danışman,
  Kadınlar kulübü vajinismus,Bahariye Kadıköy
  Cinsel Terapi Merkezi,
  Vajinismus hastalığı nedir,vajinismus
  video,Ankara vajinismus tedavisi,
  Vajinismusun üstesinden gelmek,Vajinismus videoları,vajinismus tedavi ücreti,Vaginismus nedir,Vajinismus ilacı,Vajinismus ve normal doğum,Vajinismus ilaçları,Vajinismus hamilelik,Vajinismusta hamilelik,Vajinismus tedavi ücretleri,Kadınlarda cinsel isteksizlik nedenleri,Cinsel isteksizlik sebepleri,Cinsel ilişki sorunu,Vajınusmus tedavısı,
  Vajinismus terapisti,ilk gece sorunu,ilk gece,korkusunu yenmek,
  kadında cinsel isteksizlik nasıl giderilir,vajinismus terapisi,
  Vajinismus tedavisi nedir,vajinismus tedavisi
  nasıl yapılır,
  kadınlarda ilişkiye girememe,vajinismusu kendim
  nasıl yenebilirim,
  ağrılı cinsel ilişki tedavisi,vajinismus uzman
  tv,uzman tv vajinismus,
  vajinismus psikoloğu,vajinismus resmi,vajinismusu
  yendim,
  vajinismus kadıköy,vajinismus tedavisi yapan
  hastaneler,
  psikolog anadolu yakası,vajinismusu
  yenenler,vajinismus klinik,
  vajinismus nasıl yenilir,vajinismus
  izmit,vajinismus Kocaeli,
  vajinismus kas gevşetici,ilk gece ilk cinsel
  ilişki,cinsel terapi merkezi İstanbul,
  vajinismusu yenen kadınlar,vajinismusu yenmek,vajinismus tedavisi Bursa,vajinismus yardım,vajinismus tedavi merkezi,Bayrampaşa Yeşilköy İkitelli Halkalı Bahçeşehir Cinsel Terapist
  İstanbul,
  istanbul cinsel terapist,vajinismusu kendim
  yendim,ücretsiz vajinismus nedir,vajinismusa kesin çözüm,
  vajinismusu nasıl yenebilirim,vajinismusu yenmek

  istiyorum,cinsel ilişki problemleri,kadınlarda ilişkiye
  girememe tedavisi,
  cinsel ilişki problemi,kasılmalı cinsel
  ilişki,anadolu yakası cinsel danışman,
  bayan vajinismus terapisti,vajinismus merkezi
  istanbul,
  kadın vajinismus uzmanı
  ,bayan vajinismus danışmanı,vajinismus sorunu tedavisi,vajinismus tedavi
  uzmanı,
  vajinismusa kesin tedavi,vajinismus kesin tedavi,
  Vajinismus,Vajinismus Tedavisi,Vajinismusu Nasıl Yenerim,Vajinismus Çözümü

  Vajinismus Nasıl Yenilir,Vajinismus Problemi,vajinismus tedavisi
  ilk gece korkusu,vajinismus nedir,ağrılı cinsel ilişki,vajinusmus
  cinsel ilişkiye girememe,vaginusmus,vajinismus ankara,vajinismus istanbul
  vajınusmus,vajunusmus,ilişkide kasılma,ağrılı ilişki,vajinismus psikolog
  vajinismus sorunu,vaginismus tedavisi,vajinismusu nasıl yenerim
  vajinismusla yaşamak,vajinismus hastalığı,vajinismus tedavi merkezleri
  vajinismus tedavi yöntemleri,vajinismus antalya,vajinismus tedavisi izmir
  vajinismus tedavi merkezi,vajinismus tedavi yolları,psikolog vajinismus
  istanbul vajinismus,hipnozla vajinismus tedavisi,vajinismustan kurtulmak
  vajinusmus forum,vajinismus hikayeleri
  vajinismus forum,vajinismus egzersizleri,vajinismus nasıl tedavi edilir
  vajinusmus nedir,cinsel ilişki sorunları,cinsel tedavi uzmanı,vajinismus nedenleri
  vajinamus,vajinismus belirtileri,ilk gece korkusu nasıl yenilir
  vajinismusun üstesinden gelmek,cinsel ilişki korkusu,cinsel ilişkide kasılma
  vajinismus ve hamilelik,vajinismus çözüm,pendik psikolog
  vajinismus uzmanı,bayan vajinismus Terapisti,vajinismus merkezi,vajinismus nedir,
  vajinismus problemi,vajinismus nasıl çözülür,vajinismus parmak egzersizleri
  ilk gece cinsel ilişki,ilişkiye girememe nedenleri,vajinismus uzmanı
  kadınlar kulübü vajinismus
  vajinismus hastalığı nedir,vajinismus video,ankara vajinismus tedavisi
  cenk kiper vajinismus,vajinismus videoları,vajinismus tedavi ücreti
  vaginismus nedir,vajinismus ilacı,vajinismus ve normal doğum
  vajinismus ilaçları,vajinismus hamilelik,vajinismusta hamilelik
  vajinismus tedavi ücretleri,kadınlarda cinsel isteksizlik nedenleri
  cinsel isteksizlik sebepleri,cinsel ilişki sorunu,vajınusmus tedavısı
  vajinismus terapisti,ilk gece sorunu,ilk gece korkusunu yenmek
  kadında cinsel isteksizlik nasıl giderilir,vajinismus terapisi
  vajinismus çare,vajinismus klinikleri,vajinismus nasıl anlaşılır
  vajinismus tedavisi nedir,vajinismus tedavisi nasıl yapılır
  kadınlarda ilişkiye girememe,vajinismusu kendim nasıl yenebilirim
  ağrılı cinsel ilişki tedavisi,vajinismus uzman tv,uzman tv vajinismus,
  vajinismus psikoloğu,vajinismus resmi,vajinismusu yendim
  vajinismus kadıköy,vajinismus tedavisi yapan hastaneler
  psikolog anadolu yakası,vajinismusu yenenler,vajinismus klinik
  vajinismus nasıl yenilir,vajinismus izmit,vajinismus Kocaeli
  vajinismus kas gevşetici,ilk gece ilk cinsel ilişki,cinsel terapi merkezi İstanbul
  vajinismusu yenen kadınlar,vajinismusu yenmek,vajinismus tedavisi Bursa
  vajinismus yardım,vajinismus tedavi merkezi İstanbul
  istanbul cinsel terapist,vajinismusu kendim yendim
  ücretsiz vajinismus nedir,vajinismusa kesin çözüm
  vajinismusu nasıl yenebilirim,vajinismusu yenmek istiyorum
  cinsel ilişki problemleri,kadınlarda ilişkiye girememe tedavisi
  cinsel ilişki problemi,kasılmalı cinsel ilişki,anadolu yakası cinsel danışman
  bayan vajinismus terapisti,vajinismus merkezi istanbul
  kadın vajinismus uzmanı,bayan vajinismus danışmanı
  vajinismus sorunu tedavisi,vajinismus tedavi uzmanı
  vajinismusa kesin tedavi,vajinismus kesin tedavi
  Bakırköy vajinismus,Kadıköy vajinismus,Vajinismusu nasıl yenerim
  sertleşememe nedir,Almanya vajinismus,vajinismusdan kurtulmak, vajinismus İsviçre, vajinismus Rusya, vajinismus Japonya. vajinismus Hollanda
  vajinismus belası,vajinismus kliniği,yurtdışı vajinismus
  vajinismus yurtdışı,vajinismus Fransa,vajinismus Hollanda,vajinismus Almanya, vajinismus Danimarka, vajinismus İsveç, vajinismus Kanada, vajinismus Abd, vajinismus İngiltere, vajinismus terapi ücreti,vajinismus hastane,video vajinismus tedavisi

  vajinismus nasıl geçer,ataşehir vajinismus uzmanı

  vajinismus uzmanı Acıbadem,Çekmeköy vajinismus uzmanı,vajinismus uzmanı Ümraniye,vajinismus uzmanı Pendik,Pendik vajinismus uzmanı,vajinismus uzmanı Tuzla
  Kartal vajinismus uzmanı,vajinismus uzmanı Kartal
  vajinismus sizi yenmeden,vajinismus tavsiye
  vajinismus rehberi,Kadıköy vajinismus merkezi
  Anadolu Yakası vajinismus,vajinismus için doktor
  bayan vajinismus uzmanı,bayan vajinismus tedavi uzmanı
  bayan cinsel tedavi uzmanı,Bakırköy vajinismus uzmanı
  Silivri vajinismus uzmanı,Yalova vajinismus terapisti
  Üsküdar vajinismus terapisi,Tekirdağ vajinismus
  Üsküdar vajinismus uzmanı,Silivri vajinismus uzmanı

  Üsküdar vajinismus,vajinismus Üsküdar,vajinismus Ümraniye
  Ümraniye vajinismus,vajinismus Adapazarı
  Adapazarı vajinismus,vajinismus Çekmeköy
  Çekmeköy vajinismus,Kadıköy vajinnismus
  vajinismus Tekirdağ,Tekirdağ vajinismus
  vajinismus Silivri,Silivri vajinismus
  Kocaeli vajinismus,Ataşehir vajinismus,vajinismus Ataşehir
  vajinismus Pendik,Pendik vajinismus,Tuzla vajinismus
  vajinismus Tuzla,Bostancı vajinismus,vajinismus Bostancı
  Mecidiyeköy vajinismus,vajinismus Mecidiyeköy
  vajinismus Eyüp,Eyüp vajinismus,vajinismus Levent
  Yalova vajinismus,vajinismus Yalova,vajinismus terapisi seans ücreti
  vajinismus terapisi ücreti,vajinismus Bakırköy
  vajinismus çaresi,vajinismusa çare,vajinismusun çaresi
  vajinismus hastaları hamile kalabilirmi
  vajinismus ile başetmek,vajinismusa kalıcı çözüm
  vajinismus uzmanı terapist,vajinismusla savaşmak
  cinsel terapi merkezi Kadıköy,cem keçe vajinismusun üstesinden gelmek
  vajinismus hastanesi,kadın vajinismus merkezi
  kadınlarda ilişkiye giremem tedavisi
  istanbul vajinsmus,vajinismusun üstesinden gelme
  bakırköy vajinismus,vajinismus Kocalei
  vajinismusa çözüm,vajinsimus
  bayan vajinimus terapisti,vahinismus tedavi yöntemleri
  Kadıköy vajinimus  uzmanı,vajinisnu terapisti
  vajinismus terapisi seans ücreti,vajinismus merkezi Ataşehir
  vajinismus merkezi Pendik,vajinismus merkezi Bakırköy
  vajinismus merkezi Üsküdar,vajinismus merkezi Kartal
  vajinismus merkezi Kadıköy,ilk gece korkusunu nasıl yenerim
  Anadolu yakası vajinismus terapisti
  Anadolu yakası cinsel terapi merkezi
  ilk gece problemi,forum vajinismus,vajinismus Başakşehir
  Başakşehir vajinismus,vajinismus Bahçelievler
  Güngören vajinismus,vajinismus Güngören
  vajinismus Gebze,Gebze vajinismus
  İzmit vajinismus,vajinimus psikoloğu,cinsel ilişki ağrı
  vajinimus Güldane Kavgacı,parmak egzesizleri 

  Aile Terapisti, Evlilik Terapisti,İlişki Terapisti
  Cinsel Terapist, Cinsel Sorunlar, Cinsel İsteksizlik
  Erken Boşalma, Sınav Kaygısı vjinismus terapisti
  anadolu yakası vajinismus terapisti,bayan vajinismus terapisti
  gecikmişkonuşma,çocuklarda gecikmiş konuşma
  evlilikte kıskançlık, Çocuk Psikoloğu, Çocuk Terapisti
  Ergen Psikoloğu, Ergen Terapisti,İstanbul Psikolojik Destek
  Psikolojik Destek İstanbul, Psikolog erenköy
  psikolog Kadıköy, psikolog Maltepe, psikolog Üsküdar
  Psikolog Ataşehir, psikolog acıbademPsikolog kozyatağı
  psikolog pendik, psikolog tuzla, psikolog ümraniye
  psikolog şişli,İstanbul Yaşam Koçu, Yaşam Koçuİstanbul
  İstanbul Vajinismus Tedavi Merkezleri,İstanbul Vajinismus
  ilk Gece Korkusu, Vajinismus,Cinsel Soğukluk
  İlk Gece Korkusu,İlk Gece Hikayesi,Vajinismus nasıl yenerim
  Vajinismus Aksaray,Vajinismus Taksim, Vajinismus Terapisi
  Vajinismus Tedavi Merkezi İstanbul, Vajinismus İstanbul
  Cinsel Terapi Merkezi İstanbul, Cinsel Danışman
  Cinsel Terapist İstanbul, Cinsel Terapi İstanbul
  Cinsel İsteksizlik, Cinsel Problemler, Cinsel Sorunlar
  Çocuk Ergen Danışmanı,Çocuk Ergen Terapisi
  Cinsel Fobi, Cinsel Fobiler, Cinsel Terapi İstanbul
  Evlilik Danışmanı İstanbul, Evlilik Terapisi
  Evlilik Terapisi İstanbul, Aile Danışma, Aile Danışmanıı
  Öfke Konrolü, Aile Danışma Merkezi İstanbul
  Aile Danışmanı İstanbul, Aile Terapisti İstanbul
  Aile Terapisi İstanbul, Psikolog İstanbul Avrupa Yakası
  Psikolog İstanbul Anadolu Yakası,Psikolog İstanbul
  İstanbuldaki İlişki Terapistleri,İstanbuldaki Evlilik Terapistleri
  İstanbuldaki Aile Danışma Merkezleri,İstanbuldaki Aile Terapistleri
  İstanbuldaki Psikolojik Danışmanlık Merkezleri,İstanbuldaki Psikologlar
  İstanbulda Psikolojik Danışmanlık Merkezi
  İstanbulda Psikiyatri Doktorları,İstanbulda Psikiyatri Merkezleri
  İstanbulda Psikiyatrist,İstanbulda Aile Terapisti
  İstanbulda Aile Terapisi,İstanbulda Psikolog Fiyatları
  İstanbulda Psikolog Arıyorum,İstanbulda Psikolog
  İstanbulda Psikolog Adresleri,İstanbul Avrupa Yakası Psikolojik Danışmanlık Merkezi
  İstanbul Anadolu Yakası Psikolojik Danışmanlık Merkezi
  İstanbul Avrupa Yakası Aile Terapisti,İstanbul Anadolu Yakası Aile Terapisti
  İstanbul Avrupa Yakası Psikolog,İstanbul Anadolu Yakası Psikolog
  İstanbul Psikologlar Listesi,İstanbul Psikolojik Danışmanlık Merkezleri
  İstanbul Psikolojik Danışma Merkezi,İstanbul İlişki Terapisti
  İstanbul İlişki Danışmanı,İstanbul Evlilik Danışmanı
  İstanbul Evlilik Terapisti,İstanbul Aile Danışma Merkezleri
  İstanbul Aile Danışmanlığı,İstanbul Aile Danışma Merkezi
  İstanbul Aile Terapisti,İstanbul Psikologları
  İstanbul Psikoloji,İstanbul Psikolog
  Öfke Kontrolü, Sınav Kaygısı,Psikoterapist
  Psikoterapi, Orgazm Bozukluğu, psikolop kadıköy, psikolog pendik
  psikolog erenköy, psikolog çekmeköy, psikolog ümraniye
  psikolog bakırköy, psikolog üsküdar, vajinismus kadıköy
  vajinismus pendik, vajinismus ümraniye, vajinismus erenköy
  vajinismus çekmeköy, vajinismus tuzla, psikolog tuzla
  cinsel terapist tuzla, cinsel terapist pendik
  cinsel terapist kurtköy, psikolog kurtköy
  psikolog Ataşehir, vajinismus Ataşehir
  cinsel terapist ataşehir, çocuk psikoloğu kadıköy
  pedagog kadıköy, anadolu yakası aile terapisti
  anadolu yakası evlilik danışmanı,anadolu yakası cinsel terapist
  anadolu yakası evlilik terapisti, anadolu yakası çocuk ergen danışmanı
  anadolu yakası çocuk ergen terapisti, eşler arası çatışma
  boşanma ve çocuk, Çocukta kekemelik, vajinismus istanbul
  istanbul vajinismus, vajinismus gebze, vajinismus adapazarı
  vajinismus tekirdağ,vajinismus silivri, vajinismus izmit
  vajinismus kocaeli, cinsel isteksizlik kadıköy,Merter zeytinburnu incirli vajinismus
  Cinsel Sorunlar,Ataköy Cinsel Terapist,Ataköy Vajinismus Terapisti, Cinselİsteksizlik,Merter Vajinismus
  Erken Boşalma, Sınav Kaygısı,Çocuk Psikoloğu, Çocuk Terapisti, Ergen Psikoloğu
  Ergen Terapisti,İstanbul Psikolojik Destek, Psikolojik Destek İstanbul,İstanbul Yaşam Koçuaşehir Cinsel Danışman
  Yaşam Koçu İstanbul,Bahçelievler Cinsel Terapist,İstanbul Vajinismus Tedavi Merkezleri
  İstanbul Vajinismus,Şirinevler Cinsel Terapist,Ataköy Cinsel Terapist,  Aldatma,Aldatılma,Evlilikte Aldatma,Anadolu Yakası Aldatma Terapisi,Kadıköy Evlilik Terapisti,Çift Terapisi kadıköy,İlişki Terapisi Kadıköy,Ataşehir ilişki terapisti,Çekmeköy Çift Terapisti,Gebze Evlilik Terapisti,Tuzla Evlilik Terapisti,Kartal Evlilik Terapisti


  Avcılar Aile Evlilik terapisti, Cinsel terapist, Psikolog, Pedagog,
  Aile danışmanı Cinsel danışman, Psikolojik danışman, Psikolojik Danışmanlık
  Merkezi, Evlilik terapisti, Aile Terapisti,Arnavutköy,Aile Evlilik terapisti, Cinsel
  terapist, Psikolog, Pedagog, Aile danışmanı Cinsel danışman, Psikolojik danışman,
  Psikolojik Danışmanlık Merkezi, Evlilik terapisti, Aile Terapisti,Bağcılar Aile
  Evlilik terapisti, Cinsel terapist, Psikolog, Pedagog, Aile danışmanı Cinsel
  danışman, Psikolojik danışman, Psikolojik Danışmanlık Merkezi, Evlilik
  terapisti, Aile Terapisti Bahçelievler Aile Evlilik terapisti, Cinsel terapist,
  Psikolog, Pedagog, Aile danışmanı Cinsel danışman, Psikolojik danışman,
  Psikolojik Danışmanlık Merkezi, Evlilik terapisti, Aile Terapisti Bakırköy     Aile Evlilik terapisti, Cinsel terapist, Psikolog,
  Pedagog, Aile danışmanı Cinsel danışman, Psikolojik danışman, Psikolojik Danışmanlık
  Merkezi, Evlilik terapisti, Aile Terapisti Başakşehir Aile Evlilik terapisti, Cinsel
  terapist, Psikolog, Pedagog, Aile danışmanı Cinsel danışman, Psikolojik danışman,
  Psikolojik Danışmanlık Merkezi, Evlilik terapisti, Aile Terapisti Beşiktaş Aile
  Evlilik terapisti, Cinsel terapist, Psikolog, Pedagog, Aile danışmanı Cinsel
  danışman, Psikolojik danışman, Psikolojik Danışmanlık Merkezi, Evlilik
  terapisti, Aile Terapisti Bayrampaşa Aile Evlilik terapisti, Cinsel terapist, Psikolog,
  Pedagog, Aile danışmanı Cinsel danışman, Psikolojik danışman, Psikolojik Danışmanlık
  Merkezi, Evlilik terapisti, Aile Terapisti Beykoz Aile Evlilik terapisti, Cinsel
  terapist, Psikolog, Pedagog, Aile danışmanı Cinsel danışman, Psikolojik danışman,
  Psikolojik Danışmanlık Merkezi, Evlilik terapisti, Aile Terapisti Beyoğlu Aile Evlilik
  terapisti, Cinsel terapist, Psikolog, Pedagog, Aile danışmanı Cinsel danışman,
  Psikolojik danışman, Psikolojik Danışmanlık Merkezi, Evlilik terapisti, Aile Terapisti
  Beylikdüzü Aile Evlilik terapisti, Cinsel terapist, Psikolog, Pedagog, Aile
  danışmanı Cinsel danışman, Psikolojik danışman, Psikolojik Danışmanlık Merkezi,
  Evlilik terapisti, Aile Terapisti Çatalca Aile Evlilik terapisti, Cinsel
  terapist, Psikolog, Pedagog, Aile danışmanı Cinsel danışman, Psikolojik danışman,
  Psikolojik Danışmanlık Merkezi, Evlilik terapisti, Aile Terapisti Çekmeköy Aile
  Evlilik terapisti, Cinsel terapist, Psikolog, Pedagog, Aile danışmanı Cinsel
  danışman, Psikolojik danışman, Psikolojik Danışmanlık Merkezi, Evlilik
  terapisti, Aile Terapisti Büyükçekmece Aile Evlilik terapisti, Cinsel terapist,
  Psikolog, Pedagog, Aile danışmanı Cinsel danışman, Psikolojik danışman,
  Psikolojik Danışmanlık Merkezi, Evlilik terapisti, Aile Terapisti Başakşehir Aile
  Evlilik terapisti, Cinsel terapist, Psikolog, Pedagog, Aile danışmanı Cinsel
  danışman, Psikolojik danışman, Psikolojik Danışmanlık Merkezi, Evlilik
  terapisti, Aile Terapisti  Kadıköy Aile Evlilik
  terapisti, Cinsel terapist, Psikolog, Pedagog, Aile danışmanı Cinsel danışman,
  Psikolojik danışman, Psikolojik Danışmanlık Merkezi, Evlilik terapisti, Aile Terapisti
  Kartal Aile Evlilik terapisti, Cinsel terapist, Psikolog, Pedagog, Aile
  danışmanı Cinsel danışman, Psikolojik danışman, Psikolojik Danışmanlık Merkezi,