• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası

Vajinismus Belirtileri

          Vajinismus cinsel birleşme denemelerinde vajina kaslarının bayan eşin istemi ve kontrolü dışında kasılarak vajinal girişin mümkün olmamasıdır. Çift her denediğinde tekrar tekrar aynı şeyle karşılaşır.
         Genel olarak ilk cinsel birleşme deneyiminde sorun kendini gösterse de daha önce başarılı ve uyumlu cinsel ilişkisi olmasına rağmen şiddetli evlilik çatışmaları, fiziksel ve cinsel travma,  ağrılı zor jinekolojik muayeneler ve operasyonlar, ağrılı cinsel ilişki gibi nedenlerle sonradan da ortaya çıkabilmektedir.
         Çiftin cinsel birleşme denemelerinde vajinayı çevreleyen kaslardaki istemsiz kasılmalar bazı vakalarda tüm bedenin kasılması ya da sadece bacakların ve kalçaların kasılması hatta sırtta kasılmalar olması şeklinde de olabilmektedir. Kişideki bu kasılmalara bacakların kapanması, korku, kaçınma tepkisi, eşi eliyle itme, yüzde korku endişe ve panik hali eşlik etmektedir.
         Genel olarak vajinismus ilk cinsel birleşme denendiğinde ortaya çıkar. İlk önce çiftler buna ne tepki vereceğini bilemez. Bazıları hayal kırıklığı yaşar. Bazıları ise yorgunluk gibi rasyonalize edici bahaneler bulup daha sonra olacağını düşünerek konunun üzerinde pek fazla durmaz. Ancak çiftler tekrar tekrar denediğinde aynı manzara ile karşılaşınca buna ne anlam vereceğini bilemezler. Giderek kendileri de vajinal girişin olmayacağına inanmaya başlarlar. Hatta çoğu çift bunun sadece kendi başlarına geldiğini düşünürler.
            Tekrarlı başarısız deneyimlerin sonunda kadın kendi kadınlığında bir eksiklik olduğunu yahut ta kendinde fiziksel  anatomik bir bozukluk olduğunu düşünmeye başlar. Diğer taraftan da eşine karşı kendini suçlu hisseder.
          Erkek eş ise giderek eşine karşı öfke, istenmeme, reddedilme, kırgınlık gibi duygular yaşar.
          Hemen hemen bütün vajinismuslu kadınlarda ağrı, acı beklentisi vardır. Ayrıca bu kadınların doğum korkusu ya da kendilerine kötü bir şeyler olacak korkusu gibi belirgin tipik korkuları vardır.
          Vajinismusun tipik belirtilerinden bir diğeri ön sevişme sırasında herhangi bir sorun yoktur. Bu kadınların ıslanma, uyarılma, orgazm olma gibi cinsel işlevleri yerindedir. Ancak iş cinsel birleşme aşamasına gelince her şey birden bire tersine döner. Hemen bacaklarda kasılma, kapanma, eşi üstünden itme, korku ve panik hali oluşur. Bu manzarayı gören eş ister istemez geri çekilmek zorunda kalır. Bacakların kapanması, korku ve kaçınma tepkilerinin sonucunda çiftin her iki üyesinde girişin olmayacağı inancı oluşmaya başlar ve her başarısız girişim bu inancı daha da besler. Vajinismuslu çifter bunu orada bir duvar var giriş kapalı şeklinde dillendirirler. Bayan eş cinsel birleşme sırasında dayanamayacağı kadar ağrı acı olacağı vajinanın parçalanacağı, çok kanama olacağı, ya da  kendisine kötü bir şeyler olacağı şeklinde tipik korkular yaşar
          Aslında vajinal giriş denemeleri sırasında oluşan bu istemsiz kasılmalar ağrı, acı, kanama olacağı beklentisine karşı geliştirilmiş bilinç dışı savunma manevralarıdır. Kişi bu kasılmalar sırasında çok büyük bir sıkıntı, heyecan ve gerginlik duyar. Bu sıkıntı kişide özel hassas bir duygulanım şekli yaratır. Bu duygulanım şekli kişiyi kırılgan, üzgün, hassas bir duygu durumuna sokarak onun ağlamasına neden olur. Kişide oluşan bu özel hassas duygulanım durumu çift arasında etkileşimsel ve kişiler arası problemlere neden olur
          Vajinismuslu kadınlar jinekolojik muayenede güçlük yaşarlar. Bacaklarını kapatırlar. Çoğu kez  eşin cinsel organlarına ve kendi cinsel organlarına bakamazlar, dokunamazlar. Cinsel ilişkiden korkarlar, kaçınırlar ve ha bire olası bir cinsel birleşmeyi ertelerler. Ancak hemen hemen hepsi çocuk sahibi olmak ister. Hatta uzun sürmüş vaji nismus vakalarında tedaviye çocuk istemi ile başvururlar. Vajinismusta cinsel ilişki gerçekleşmediği için evlilik birliğine olumsuz etki edebilir.
          Vajinadaki bu istemsiz kasılmalar lokal anesteziler, alkol  kullanımı, jel kullanımı  ya da  sakinleştirici kullanımı ile ortadan kalkmaz. Çünkü vajinismus fiziksel nedenlerden kaynaklanan bir sıkıntı değil psikolojik nedenlerden kaynaklanan bir cinsel problemdir. Ayrıca vajinismus kızlık zarı ile ilgili olmadığı için kızlık zarı operasyonu ile de ortadan kalkmaz.
         Çift her denediğinde başarısızlıkla sonuçlanır. Bunun sonucunda giderek başaramama, yapamama korkuları daha da   artarak kişi sanki sorunu hiç çözemeyecekmiş gibi bir hisse kapılıp kısır bir döngünün içine girer.
         Aslında vajinismus sorunu yaşayan kişi bu sorunu çözmeyi çok istemektedir. Bunun için elinden geleni de yapmasına rağmen  bunu bir türlü başaramamış olmasına bir anlam veremez. Hatta giderek kendisinde bir kusur olduğunu düşünmeye başlar.
           Bizim toplumumuzun kültürel değerlerinden kaynaklanan nedenlerle çiftlerin mahreminde kalması gereken bu durumun aileler tarafından öğrenilmesi durumu daha da karmaşıklaştırarak çift üzerinde yoğun bir baskı oluşturur.
           Çift vajinismus sorunu ile boğuşurken üyelerden her biri kendine özgü korku ve kaygılar yaşar. Bayan eş kendini yetersiz, başarısız, eksik, mutsuz, üzgün,  hayatında bir şeyin eksik olduğu duygusu, eşine ve kendine verdiği sözleri yerine getirememe, eşini kaybetme korkusu, eşe ekonomik olarak yük olma düşüncesi, bazen eşin kendisine yardımcı olmadığı gerekçesi ile eşe yönelik kızgınlık, kırgınlık, öfke, depresyon, ağlama nöbetleri, çaresizlik, yetersizlik, herkesin kolayca yaptığı bir şeyi kendisinin niye başaramadığı duygusu, sosyal çevreden çekilme, sanki bu sorunun hiç çözülmeyecekmiş gibi algılanması, kızgınlık, öfke,  kırılgan bir ruh hali; bezginlik, cinsel isteksizlik, işte ve diğer aktivitelerde bu sorunu kafasındanbir türlü atamama gibi duygusal ve kişiler arası semptomlar gelişir.
        Erkek eşte de aynı şekilde buna paralel olarak, başarısızlık, mutsuzluk, reddedilme, istenmeme, yanlış yaptığı düşüncesi ya da tekrar bir yanlış yapacağı korkusu, yetersizlik, ne yapacağını bilememe, eşe karşı öfke kızgınlık, bazen eşe acıma, incitmekten korkma, içe kapanma, işle aşırı meşgul olma, yanlış kişi ile evlendiği şüphesi, bıkkınlık, yorgunluk, bazen kendi cinsel işlevlerini sorgulama gibi belirtiler sergiler.
        Çift bu belirtileri yaşarken çiftin evlilik ilişkisi de bundan nasibini alarak çiftin ilişkisini kaygan bir zemine oturtur. Çift bu sıkıntıların güdümünde kolayca suçlama, karşı suçlama ilişki kalıbına takılarak evlilik problemleri de yaşamaya başlayabilir.
        Ezcümle vajinismus sorunu yaşayan çiftler bir şekilde kendilerini güçsüz ve başarısız hisseder. Bu da onların mutsuz olmasına neden olur.
        Bereket versin ki vajinismus iyi eğitim görmüş, deneyimli bir cinsel terapistin eşliğinde cinsel terapiyle mükemmel bir şekilde çözülebilir bir cinsel fonksiyon bozukluğudur.
        Cinsel terapistlerinin  eşliğinde ilerleyen çift terapi yolculuğunun sonunda birbirinden haz alıp haz verebilecekleri bir cinsel ilişkiyi gerçekleştirdiklerinde sevinçten ağlarlar. Bu mükemmel sonuç çift için olduğu kadar cinsel terapist için de son derece teşvik edici ve ödüllendiricidir. Terapi süresi boyunca herkes yorulmuştur. Ancak bu yorgunluk aynı zamanda besleyici geliştirici heyecanla karışık tatlı bir yorgunluktur.
 
Shu. Güldane KAVGACI
Aile ve Evlilik Danışmanı & Cinsel Danışman

Cinsel Danışmanlık ile ilgili Makalelerimiz


   Vajinismus,Vajinismus Tedavisi,Vajinismus Nasıl ,Vajinismus Çözümü,Vajinismus Nasıl Yenilir,Vajinismus
   Problemi,Vajinismus Tedavisi,
   ilk gece korkusu,Vajinismus nedir,Ağrılı cinsel
   ilişki,Vajinusmus,
   Cinsel ilişkiye girememe,Vaginusmus,Vajinismus
   Ankara,Vajinismus İstanbul,
   Vajınusmus,Vajunusmus,İlişkide kasılma,Ağrılı
   ilişki,Vajinismus psikolog,
   Vajinismus sorunu,Vaginismus tedavisi,Vajinismusu nasıl yenerim,Vajinismusla yaşamak,Vajinismus hastalığı,Vajinismus tedavi merkezleri,
   Vajinismus
   tedavi yöntemleri,Vajinismus Antalya,vajinismus tedavisi İzmir,vajinismus tedavi merkezi,vajinismus tedavi yolları,psikolog vajinismus,İstanbul vajinismus,hipnozla vajinismus tedavisi,Vajinismustan kurtulmak,vajinusmus forum,vajinismus hikayeleri,
   vajinismus forum,vajinismus egzersizleri
   ,vajinismus nasıl tedavi edilir,
   vajinusmus nedir,cinsel ilişki sorunları,cinsel
   tedavi uzmanı,vajinismus nedenleri,vajinamus,vajinismus belirtileri,ilk gece korkusu nasıl yenilir,vajinismusun üstesinden gelmek,cinsel ilişki
   korkusu,cinsel ilişkide kasılma,
   vajinismus ve hamilelik,vajinismus çözüm,pendik psikolog,Vajinismus uzmanı,bayan vajinismus Terapisti,vajinismus merkezi,Vajinismus nedir,vajinismus problemi,vajinismus nasıl çözülür,vajinismus
   parmak egzersizleri,
   ilk gece cinsel ilişki,ilişkiye girememe
   nedenleri,Vajinismus Uzman Danışman,
   Kadınlar kulübü vajinismus,Bahariye Kadıköy
   Cinsel Terapi Merkezi,
   Vajinismus hastalığı nedir,vajinismus
   video,Ankara vajinismus tedavisi,
   Vajinismusun üstesinden gelmek,Vajinismus videoları,vajinismus tedavi ücreti,Vaginismus nedir,Vajinismus ilacı,Vajinismus ve normal doğum,Vajinismus ilaçları,Vajinismus hamilelik,Vajinismusta hamilelik,Vajinismus tedavi ücretleri,Kadınlarda cinsel isteksizlik nedenleri,Cinsel isteksizlik sebepleri,Cinsel ilişki sorunu,Vajınusmus tedavısı,
   Vajinismus terapisti,ilk gece sorunu,ilk gece,korkusunu yenmek,
   kadında cinsel isteksizlik nasıl giderilir,vajinismus terapisi,
   Vajinismus tedavisi nedir,vajinismus tedavisi
   nasıl yapılır,
   kadınlarda ilişkiye girememe,vajinismusu kendim
   nasıl yenebilirim,
   ağrılı cinsel ilişki tedavisi,vajinismus uzman
   tv,uzman tv vajinismus,
   vajinismus psikoloğu,vajinismus resmi,vajinismusu
   yendim,
   vajinismus kadıköy,vajinismus tedavisi yapan
   hastaneler,
   psikolog anadolu yakası,vajinismusu
   yenenler,vajinismus klinik,
   vajinismus nasıl yenilir,vajinismus
   izmit,vajinismus Kocaeli,
   vajinismus kas gevşetici,ilk gece ilk cinsel
   ilişki,cinsel terapi merkezi İstanbul,
   vajinismusu yenen kadınlar,vajinismusu yenmek,vajinismus tedavisi Bursa,vajinismus yardım,vajinismus tedavi merkezi,Bayrampaşa Yeşilköy İkitelli Halkalı Bahçeşehir Cinsel Terapist
   İstanbul,
   istanbul cinsel terapist,vajinismusu kendim
   yendim,ücretsiz vajinismus nedir,vajinismusa kesin çözüm,
   vajinismusu nasıl yenebilirim,vajinismusu yenmek

   istiyorum,cinsel ilişki problemleri,kadınlarda ilişkiye
   girememe tedavisi,
   cinsel ilişki problemi,kasılmalı cinsel
   ilişki,anadolu yakası cinsel danışman,
   bayan vajinismus terapisti,vajinismus merkezi
   istanbul,
   kadın vajinismus uzmanı
   ,bayan vajinismus danışmanı,vajinismus sorunu tedavisi,vajinismus tedavi
   uzmanı,
   vajinismusa kesin tedavi,vajinismus kesin tedavi,
   Vajinismus,Vajinismus Tedavisi,Vajinismusu Nasıl Yenerim,Vajinismus Çözümü

   Vajinismus Nasıl Yenilir,Vajinismus Problemi,vajinismus tedavisi
   ilk gece korkusu,vajinismus nedir,ağrılı cinsel ilişki,vajinusmus
   cinsel ilişkiye girememe,vaginusmus,vajinismus ankara,vajinismus istanbul
   vajınusmus,vajunusmus,ilişkide kasılma,ağrılı ilişki,vajinismus psikolog
   vajinismus sorunu,vaginismus tedavisi,vajinismusu nasıl yenerim
   vajinismusla yaşamak,vajinismus hastalığı,vajinismus tedavi merkezleri
   vajinismus tedavi yöntemleri,vajinismus antalya,vajinismus tedavisi izmir
   vajinismus tedavi merkezi,vajinismus tedavi yolları,psikolog vajinismus
   istanbul vajinismus,hipnozla vajinismus tedavisi,vajinismustan kurtulmak
   vajinusmus forum,vajinismus hikayeleri
   vajinismus forum,vajinismus egzersizleri,vajinismus nasıl tedavi edilir
   vajinusmus nedir,cinsel ilişki sorunları,cinsel tedavi uzmanı,vajinismus nedenleri
   vajinamus,vajinismus belirtileri,ilk gece korkusu nasıl yenilir
   vajinismusun üstesinden gelmek,cinsel ilişki korkusu,cinsel ilişkide kasılma
   vajinismus ve hamilelik,vajinismus çözüm,pendik psikolog
   vajinismus uzmanı,bayan vajinismus Terapisti,vajinismus merkezi,vajinismus nedir,
   vajinismus problemi,vajinismus nasıl çözülür,vajinismus parmak egzersizleri
   ilk gece cinsel ilişki,ilişkiye girememe nedenleri,vajinismus uzmanı
   kadınlar kulübü vajinismus
   vajinismus hastalığı nedir,vajinismus video,ankara vajinismus tedavisi
   cenk kiper vajinismus,vajinismus videoları,vajinismus tedavi ücreti
   vaginismus nedir,vajinismus ilacı,vajinismus ve normal doğum
   vajinismus ilaçları,vajinismus hamilelik,vajinismusta hamilelik
   vajinismus tedavi ücretleri,kadınlarda cinsel isteksizlik nedenleri
   cinsel isteksizlik sebepleri,cinsel ilişki sorunu,vajınusmus tedavısı
   vajinismus terapisti,ilk gece sorunu,ilk gece korkusunu yenmek
   kadında cinsel isteksizlik nasıl giderilir,vajinismus terapisi
   vajinismus çare,vajinismus klinikleri,vajinismus nasıl anlaşılır
   vajinismus tedavisi nedir,vajinismus tedavisi nasıl yapılır
   kadınlarda ilişkiye girememe,vajinismusu kendim nasıl yenebilirim
   ağrılı cinsel ilişki tedavisi,vajinismus uzman tv,uzman tv vajinismus,
   vajinismus psikoloğu,vajinismus resmi,vajinismusu yendim
   vajinismus kadıköy,vajinismus tedavisi yapan hastaneler
   psikolog anadolu yakası,vajinismusu yenenler,vajinismus klinik
   vajinismus nasıl yenilir,vajinismus izmit,vajinismus Kocaeli
   vajinismus kas gevşetici,ilk gece ilk cinsel ilişki,cinsel terapi merkezi İstanbul
   vajinismusu yenen kadınlar,vajinismusu yenmek,vajinismus tedavisi Bursa
   vajinismus yardım,vajinismus tedavi merkezi İstanbul
   istanbul cinsel terapist,vajinismusu kendim yendim
   ücretsiz vajinismus nedir,vajinismusa kesin çözüm
   vajinismusu nasıl yenebilirim,vajinismusu yenmek istiyorum
   cinsel ilişki problemleri,kadınlarda ilişkiye girememe tedavisi
   cinsel ilişki problemi,kasılmalı cinsel ilişki,anadolu yakası cinsel danışman
   bayan vajinismus terapisti,vajinismus merkezi istanbul
   kadın vajinismus uzmanı,bayan vajinismus danışmanı
   vajinismus sorunu tedavisi,vajinismus tedavi uzmanı
   vajinismusa kesin tedavi,vajinismus kesin tedavi
   Bakırköy vajinismus,Kadıköy vajinismus,Vajinismusu nasıl yenerim
   sertleşememe nedir,Almanya vajinismus,vajinismusdan kurtulmak, vajinismus İsviçre, vajinismus Rusya, vajinismus Japonya. vajinismus Hollanda
   vajinismus belası,vajinismus kliniği,yurtdışı vajinismus
   vajinismus yurtdışı,vajinismus Fransa,vajinismus Hollanda,vajinismus Almanya, vajinismus Danimarka, vajinismus İsveç, vajinismus Kanada, vajinismus Abd, vajinismus İngiltere, vajinismus terapi ücreti,vajinismus hastane,video vajinismus tedavisi

   vajinismus nasıl geçer,ataşehir vajinismus uzmanı

   vajinismus uzmanı Acıbadem,Çekmeköy vajinismus uzmanı,vajinismus uzmanı Ümraniye,vajinismus uzmanı Pendik,Pendik vajinismus uzmanı,vajinismus uzmanı Tuzla
   Kartal vajinismus uzmanı,vajinismus uzmanı Kartal
   vajinismus sizi yenmeden,vajinismus tavsiye
   vajinismus rehberi,Kadıköy vajinismus merkezi
   Anadolu Yakası vajinismus,vajinismus için doktor
   bayan vajinismus uzmanı,bayan vajinismus tedavi uzmanı
   bayan cinsel tedavi uzmanı,Bakırköy vajinismus uzmanı
   Silivri vajinismus uzmanı,Yalova vajinismus terapisti
   Üsküdar vajinismus terapisi,Tekirdağ vajinismus
   Üsküdar vajinismus uzmanı,Silivri vajinismus uzmanı

   Üsküdar vajinismus,vajinismus Üsküdar,vajinismus Ümraniye
   Ümraniye vajinismus,vajinismus Adapazarı
   Adapazarı vajinismus,vajinismus Çekmeköy
   Çekmeköy vajinismus,Kadıköy vajinnismus
   vajinismus Tekirdağ,Tekirdağ vajinismus
   vajinismus Silivri,Silivri vajinismus
   Kocaeli vajinismus,Ataşehir vajinismus,vajinismus Ataşehir
   vajinismus Pendik,Pendik vajinismus,Tuzla vajinismus
   vajinismus Tuzla,Bostancı vajinismus,vajinismus Bostancı
   Mecidiyeköy vajinismus,vajinismus Mecidiyeköy
   vajinismus Eyüp,Eyüp vajinismus,vajinismus Levent
   Yalova vajinismus,vajinismus Yalova,vajinismus terapisi seans ücreti
   vajinismus terapisi ücreti,vajinismus Bakırköy
   vajinismus çaresi,vajinismusa çare,vajinismusun çaresi
   vajinismus hastaları hamile kalabilirmi
   vajinismus ile başetmek,vajinismusa kalıcı çözüm
   vajinismus uzmanı terapist,vajinismusla savaşmak
   cinsel terapi merkezi Kadıköy,cem keçe vajinismusun üstesinden gelmek
   vajinismus hastanesi,kadın vajinismus merkezi
   kadınlarda ilişkiye giremem tedavisi
   istanbul vajinsmus,vajinismusun üstesinden gelme
   bakırköy vajinismus,vajinismus Kocalei
   vajinismusa çözüm,vajinsimus
   bayan vajinimus terapisti,vahinismus tedavi yöntemleri
   Kadıköy vajinimus  uzmanı,vajinisnu terapisti
   vajinismus terapisi seans ücreti,vajinismus merkezi Ataşehir
   vajinismus merkezi Pendik,vajinismus merkezi Bakırköy
   vajinismus merkezi Üsküdar,vajinismus merkezi Kartal
   vajinismus merkezi Kadıköy,ilk gece korkusunu nasıl yenerim
   Anadolu yakası vajinismus terapisti
   Anadolu yakası cinsel terapi merkezi
   ilk gece problemi,forum vajinismus,vajinismus Başakşehir
   Başakşehir vajinismus,vajinismus Bahçelievler
   Güngören vajinismus,vajinismus Güngören
   vajinismus Gebze,Gebze vajinismus
   İzmit vajinismus,vajinimus psikoloğu,cinsel ilişki ağrı
   vajinimus Güldane Kavgacı,parmak egzesizleri 

   Aile Terapisti, Evlilik Terapisti,İlişki Terapisti
   Cinsel Terapist, Cinsel Sorunlar, Cinsel İsteksizlik
   Erken Boşalma, Sınav Kaygısı vjinismus terapisti
   anadolu yakası vajinismus terapisti,bayan vajinismus terapisti
   gecikmişkonuşma,çocuklarda gecikmiş konuşma
   evlilikte kıskançlık, Çocuk Psikoloğu, Çocuk Terapisti
   Ergen Psikoloğu, Ergen Terapisti,İstanbul Psikolojik Destek
   Psikolojik Destek İstanbul, Psikolog erenköy
   psikolog Kadıköy, psikolog Maltepe, psikolog Üsküdar
   Psikolog Ataşehir, psikolog acıbademPsikolog kozyatağı
   psikolog pendik, psikolog tuzla, psikolog ümraniye
   psikolog şişli,İstanbul Yaşam Koçu, Yaşam Koçuİstanbul
   İstanbul Vajinismus Tedavi Merkezleri,İstanbul Vajinismus
   ilk Gece Korkusu, Vajinismus,Cinsel Soğukluk
   İlk Gece Korkusu,İlk Gece Hikayesi,Vajinismus nasıl yenerim
   Vajinismus Aksaray,Vajinismus Taksim, Vajinismus Terapisi
   Vajinismus Tedavi Merkezi İstanbul, Vajinismus İstanbul
   Cinsel Terapi Merkezi İstanbul, Cinsel Danışman
   Cinsel Terapist İstanbul, Cinsel Terapi İstanbul
   Cinsel İsteksizlik, Cinsel Problemler, Cinsel Sorunlar
   Çocuk Ergen Danışmanı,Çocuk Ergen Terapisi
   Cinsel Fobi, Cinsel Fobiler, Cinsel Terapi İstanbul
   Evlilik Danışmanı İstanbul, Evlilik Terapisi
   Evlilik Terapisi İstanbul, Aile Danışma, Aile Danışmanıı
   Öfke Konrolü, Aile Danışma Merkezi İstanbul
   Aile Danışmanı İstanbul, Aile Terapisti İstanbul
   Aile Terapisi İstanbul, Psikolog İstanbul Avrupa Yakası
   Psikolog İstanbul Anadolu Yakası,Psikolog İstanbul
   İstanbuldaki İlişki Terapistleri,İstanbuldaki Evlilik Terapistleri
   İstanbuldaki Aile Danışma Merkezleri,İstanbuldaki Aile Terapistleri
   İstanbuldaki Psikolojik Danışmanlık Merkezleri,İstanbuldaki Psikologlar
   İstanbulda Psikolojik Danışmanlık Merkezi
   İstanbulda Psikiyatri Doktorları,İstanbulda Psikiyatri Merkezleri
   İstanbulda Psikiyatrist,İstanbulda Aile Terapisti
   İstanbulda Aile Terapisi,İstanbulda Psikolog Fiyatları
   İstanbulda Psikolog Arıyorum,İstanbulda Psikolog
   İstanbulda Psikolog Adresleri,İstanbul Avrupa Yakası Psikolojik Danışmanlık Merkezi
   İstanbul Anadolu Yakası Psikolojik Danışmanlık Merkezi
   İstanbul Avrupa Yakası Aile Terapisti,İstanbul Anadolu Yakası Aile Terapisti
   İstanbul Avrupa Yakası Psikolog,İstanbul Anadolu Yakası Psikolog
   İstanbul Psikologlar Listesi,İstanbul Psikolojik Danışmanlık Merkezleri
   İstanbul Psikolojik Danışma Merkezi,İstanbul İlişki Terapisti
   İstanbul İlişki Danışmanı,İstanbul Evlilik Danışmanı
   İstanbul Evlilik Terapisti,İstanbul Aile Danışma Merkezleri
   İstanbul Aile Danışmanlığı,İstanbul Aile Danışma Merkezi
   İstanbul Aile Terapisti,İstanbul Psikologları
   İstanbul Psikoloji,İstanbul Psikolog
   Öfke Kontrolü, Sınav Kaygısı,Psikoterapist
   Psikoterapi, Orgazm Bozukluğu, psikolop kadıköy, psikolog pendik
   psikolog erenköy, psikolog çekmeköy, psikolog ümraniye
   psikolog bakırköy, psikolog üsküdar, vajinismus kadıköy
   vajinismus pendik, vajinismus ümraniye, vajinismus erenköy
   vajinismus çekmeköy, vajinismus tuzla, psikolog tuzla
   cinsel terapist tuzla, cinsel terapist pendik
   cinsel terapist kurtköy, psikolog kurtköy
   psikolog Ataşehir, vajinismus Ataşehir
   cinsel terapist ataşehir, çocuk psikoloğu kadıköy
   pedagog kadıköy, anadolu yakası aile terapisti
   anadolu yakası evlilik danışmanı,anadolu yakası cinsel terapist
   anadolu yakası evlilik terapisti, anadolu yakası çocuk ergen danışmanı
   anadolu yakası çocuk ergen terapisti, eşler arası çatışma
   boşanma ve çocuk, Çocukta kekemelik, vajinismus istanbul
   istanbul vajinismus, vajinismus gebze, vajinismus adapazarı
   vajinismus tekirdağ,vajinismus silivri, vajinismus izmit
   vajinismus kocaeli, cinsel isteksizlik kadıköy,Merter zeytinburnu incirli vajinismus
   Cinsel Sorunlar,Ataköy Cinsel Terapist,Ataköy Vajinismus Terapisti, Cinselİsteksizlik,Merter Vajinismus
   Erken Boşalma, Sınav Kaygısı,Çocuk Psikoloğu, Çocuk Terapisti, Ergen Psikoloğu
   Ergen Terapisti,İstanbul Psikolojik Destek, Psikolojik Destek İstanbul,İstanbul Yaşam Koçuaşehir Cinsel Danışman
   Yaşam Koçu İstanbul,Bahçelievler Cinsel Terapist,İstanbul Vajinismus Tedavi Merkezleri
   İstanbul Vajinismus,Şirinevler Cinsel Terapist,Ataköy Cinsel Terapist,   Aldatma,Aldatılma,Evlilikte Aldatma,Anadolu Yakası Aldatma Terapisi,Kadıköy Evlilik Terapisti,Çift Terapisi kadıköy,İlişki Terapisi Kadıköy,Ataşehir ilişki terapisti,Çekmeköy Çift Terapisti,Gebze Evlilik Terapisti,Tuzla Evlilik Terapisti,Kartal Evlilik Terapisti


   Avcılar Aile Evlilik terapisti, Cinsel terapist, Psikolog, Pedagog,
   Aile danışmanı Cinsel danışman, Psikolojik danışman, Psikolojik Danışmanlık
   Merkezi, Evlilik terapisti, Aile Terapisti,Arnavutköy,Aile Evlilik terapisti, Cinsel
   terapist, Psikolog, Pedagog, Aile danışmanı Cinsel danışman, Psikolojik danışman,
   Psikolojik Danışmanlık Merkezi, Evlilik terapisti, Aile Terapisti,Bağcılar Aile
   Evlilik terapisti, Cinsel terapist, Psikolog, Pedagog, Aile danışmanı Cinsel
   danışman, Psikolojik danışman, Psikolojik Danışmanlık Merkezi, Evlilik
   terapisti, Aile Terapisti Bahçelievler Aile Evlilik terapisti, Cinsel terapist,
   Psikolog, Pedagog, Aile danışmanı Cinsel danışman, Psikolojik danışman,
   Psikolojik Danışmanlık Merkezi, Evlilik terapisti, Aile Terapisti Bakırköy     Aile Evlilik terapisti, Cinsel terapist, Psikolog,
   Pedagog, Aile danışmanı Cinsel danışman, Psikolojik danışman, Psikolojik Danışmanlık
   Merkezi, Evlilik terapisti, Aile Terapisti Başakşehir Aile Evlilik terapisti, Cinsel
   terapist, Psikolog, Pedagog, Aile danışmanı Cinsel danışman, Psikolojik danışman,
   Psikolojik Danışmanlık Merkezi, Evlilik terapisti, Aile Terapisti Beşiktaş Aile
   Evlilik terapisti, Cinsel terapist, Psikolog, Pedagog, Aile danışmanı Cinsel
   danışman, Psikolojik danışman, Psikolojik Danışmanlık Merkezi, Evlilik
   terapisti, Aile Terapisti Bayrampaşa Aile Evlilik terapisti, Cinsel terapist, Psikolog,
   Pedagog, Aile danışmanı Cinsel danışman, Psikolojik danışman, Psikolojik Danışmanlık
   Merkezi, Evlilik terapisti, Aile Terapisti Beykoz Aile Evlilik terapisti, Cinsel
   terapist, Psikolog, Pedagog, Aile danışmanı Cinsel danışman, Psikolojik danışman,
   Psikolojik Danışmanlık Merkezi, Evlilik terapisti, Aile Terapisti Beyoğlu Aile Evlilik
   terapisti, Cinsel terapist, Psikolog, Pedagog, Aile danışmanı Cinsel danışman,
   Psikolojik danışman, Psikolojik Danışmanlık Merkezi, Evlilik terapisti, Aile Terapisti
   Beylikdüzü Aile Evlilik terapisti, Cinsel terapist, Psikolog, Pedagog, Aile
   danışmanı Cinsel danışman, Psikolojik danışman, Psikolojik Danışmanlık Merkezi,
   Evlilik terapisti, Aile Terapisti Çatalca Aile Evlilik terapisti, Cinsel
   terapist, Psikolog, Pedagog, Aile danışmanı Cinsel danışman, Psikolojik danışman,
   Psikolojik Danışmanlık Merkezi, Evlilik terapisti, Aile Terapisti Çekmeköy Aile
   Evlilik terapisti, Cinsel terapist, Psikolog, Pedagog, Aile danışmanı Cinsel
   danışman, Psikolojik danışman, Psikolojik Danışmanlık Merkezi, Evlilik
   terapisti, Aile Terapisti Büyükçekmece Aile Evlilik terapisti, Cinsel terapist,
   Psikolog, Pedagog, Aile danışmanı Cinsel danışman, Psikolojik danışman,
   Psikolojik Danışmanlık Merkezi, Evlilik terapisti, Aile Terapisti Başakşehir Aile
   Evlilik terapisti, Cinsel terapist, Psikolog, Pedagog, Aile danışmanı Cinsel
   danışman, Psikolojik danışman, Psikolojik Danışmanlık Merkezi, Evlilik
   terapisti, Aile Terapisti  Kadıköy Aile Evlilik
   terapisti, Cinsel terapist, Psikolog, Pedagog, Aile danışmanı Cinsel danışman,
   Psikolojik danışman, Psikolojik Danışmanlık Merkezi, Evlilik terapisti, Aile Terapisti
   Kartal Aile Evlilik terapisti, Cinsel terapist, Psikolog, Pedagog, Aile
   danışmanı Cinsel danışman, Psikolojik danışman, Psikolojik Danışmanlık Merkezi,